Raluca: recenze filmu

20. prosince 2014
TWEET SDÍLET
Film-noir či erotický thriller po česku. Soukromé očko v podání Jana Dolanského se v něm nebezpečně zaplete se svůdnou femme fatale Malvínou Pachlovou.

Cynický detektiv Filip Marold (Jan Dolanský) si myslí, že má nad vším nadhled. Pracuje jako soukromé očko, sleduje lidi za peníze a spí se svou sekretářkou. Zdálo by se celkem spokojený chlap. To ale jen do chvíle, než potká svůdnou femme fatale Ralucu (Malvína Pachlová), která si ho svojí nespoutanou sexualitou omotá kolem prstu.

Najednou je ochoten riskovat víc než je zdrávo a zapomíná přitom na to, že v jeho minulosti bývalého poldy jsou skutečnosti, které si nechce moc připomínat. Proč asi? Oni se ale najdou jiní, kteří to udělají za něj. Je to náhoda, že se to děje zrovna ve chvíli, kdy je omámen tajemnou Ralucou? A kdy špatně zvládá každodenní pracovní povinnosti, které až dosud svědomitě plnil. Nenastražil na něj někdo past, do níž chce, aby spadnul?

Marlowe ze Žižkova

Filip je typický noirový hrdina. Ostatně už jeho křestní jméno zcela zjevně odkazuje k Philu Marlowovi, hrdinovi detektivních románů Raymonda Chandlera jako Hluboký spánek, Sbohem buď, lásko má, Vysoké okno nebo Dáma v jezeře.

S Philem Marlowem toho ale tento jeho žižkovský ekvivalent zas až tolik společného nemá. Snad kromě slabosti pro dámy nevalné pověsti, jež vás zaručeně zatáhnou do problémů. Kancelář Phila Marlowa například určitě nevypadala tak luxusně jako ta Filipova. Připomínala spíš zaprášený kutloch, do něhož je přes stažené žaluzie sotva vidět a ne moderně zařízenou a prosvětlenou místnost, vhodnou pro dojednávání obchodních transakcí.

Filipova živnost také podnikání v jistém slova smyslu připomíná. A to podnikání s lidským neštěstím. Podvádí vás manžel, manželka či partner, partnerka. Máte pocit, že váš syn bere drogy a schází se s podivnými lidmi. Co uděláte? Obrátíte se přece na soukromé očko, které vás vašich nejistot buď zbaví, nebo vám je potvrdí.

Mazanost tomuto Filipovi chybí

Filip za peníze šmíruje životy druhých, ale ten jeho vlastní má k ideálu daleko. Sekretářka Markéta (Helena Dvořáková) je manželkou jeho nejlepšího kamaráda a bývalého policejního parťáka Bruna. Nemohou spolu mít dítě a tak naplňuje svou touhu jinde. V poměru se svým šéfem, kterého dobře zná a jejich věcný sex podle toho vypadá.

S Ralucou (Malvína Pachlová) je to jiné. Poznají se v baru, kde se tančí salsa a v němž už její příchod upoutá pozornost snad každého muže, který se v něm nachází. Není se čemu divit. Karmínově červené šaty s hlubokým výstřihem a rafinovaná hra na netykavku, kterou je třeba pokořit, zafunguje skvěle.

Filip Raluce zcela podlehne a začíná mu jít o život. Není ale trochu divné, že si zkušený detektiv neumí dát dvě a dvě dohromady a nenapadne ho, že žena, která má osobní vazby na rumunské podsvětí, jež kooperuje s tím českým (Stanislav Majer), na něho šije boudu?

Nízkorozpočtový film-noir, naplňující konvence

Neschází tomuto Filipovi mazanost z názvu parodické pocty chandlerovkám v režii Václava Marhoula? Schází a nejen ona. Chápu, že žánr filmu-noir má svá neměnná pravidla, která divák očekává, že budou naplněna. V tomto případě se to děje ale až příliš mechanicky a neinvenčně, díky čemuž odhadnete pointu už v půli filmu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Debutující režisér a poměrně zkušený seriálový scenárista (Letiště, Ordinace v růžové zahradě, Cesty domů) Zdeněk Viktora má ale jinou ambici než přijít s originálním námětem. Do českého filmu se pokouší vnést něco, po čem nejen kritici už dlouho volají. Totiž žánrový útvar, na hony vzdálený od oněch typických vztahových tragikomedií, jež tvoří valnou část domácí produkce.

Ne že by tu neexistovaly žánrově příbuzné snímky jako Normal Julia Ševčíka nebo Ve stínu Davida Ondříčka. Ty ale režisér a scenárista filmu Raluca označuje v porovnání s jeho počinem, který financoval z vlastních peněz, za velkofilmy.

Zvládnutá forma příslibem do budoucna

Jeho debut je nízkorozpočťák, který je ale třeba pochválit za to, že nevypadá jako nadšenecký projekt pro pár kamarádů, kteří si při jeho natáčení užili plno legrace. Filmy-noir vyžadují specifickou výtvarnou a obrazovou kvalitu vyprávění, o což se postaral kameraman Aleš Hart, jenž vedle seriálu Okresní přebor a sitcomu Marta a Věra snímal v roce 2008 film Mr. Johnson nebo v letošním roce dokument Danielův svět.

Hart se ukazuje být velkým příslibem do budoucnosti, který umí dát vizuální složce akční, lyrický, melancholický nebo atmosférický nádech, přesně podle toho, jak to daná scéna vyžaduje. To samé je možné říct i o Viktorovi jako režisérovi. Formu má dobře zvládnutou, honičky nebo střety nevypadají trapně a osmdesátiminutový film má spád.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

S čím Zdeněk Viktora jako scenárista zatím trochu bojuje je životnost jeho dialogů, které působí občas frázovitě. Na papíře by to možná nevadilo, v podání herců ale ano. Tento dojem jsem měl nejsilnější u představitelky hlavní role Malvíny Pachlové, která repliky odříkává příliš naučeně nebo mechanicky.

Neokoukaná femme fatale

Diváci, kteří nechodí do divadla nebo nekoukají na seriály Ulice, Cukrárna nebo Cesty domů, ji asi prozatím nebudou znát. Typově je ale tato začínající herečka zvolena skvěle. Je neokoukaná a sexualita, která z ní vyzařuje, nepůsobí prvoplánově.

Tento typ rolí, postavených na svůdném vyzařování sošného těla, absenci spodního prádla a divákově voyeuristickém potěšení, se v českém filmu zas až tolik nevyskytuje. Režisér v rozhovorech lákal na jakousi domácí obdobu Základního instinktu, ta se ale nedostavuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Už proto, že hlavní hrdinka spíše než osudově, v tom temném slova smyslu, působí něžně. Trochu jako taková nešťastná holka, která se rozhoduje mezi dvěma lidmi, jež opravdu miluje a z nichž jednomu musí pod nátlakem ubližovat.

Jan Dolanský jako Filip také není oním marlowovským melancholickým detektivem, brodícím se jako poslední spravedlivý špínou velkoměsta, ale spíš ranařem s prudkým chováním, jež mu způsobuje problémy, které se z minulosti přenáší do přítomnosti.

Oproti své ženské protihráčce je znát, že je herecky mnohem vyhranější a film si tak trochu krade pro sebe. Jeho vnitřní monology přispívají k navození té správné noirové atmosféry, stejně jako záběry nočních neonů nebo zasazení do prostředí rumunská mafie, provozující obchody s prostitucí.

Marketingová vábnička nahoty

Úspěch seriálu Cirkus Bukowsky naznačuje, že diváci chtějí vidět i něco jiného než obdobu normalizačních seriálů, k nimž se přidají prvky soap oper. Etablovaný scenárista více než 100 epizod těchto seriálů napříč televizními stanicemi tuto výzvu zvedá a přichází s kombinací krimi, filmu noir a erotického thrilleru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U nízkorozpočtového projektu marketingově chytře láká diváky na otevřenější sexuální scény, které se sice nahoty nebojí, ale co do síly opravdovosti vášně a jejích projevů se ani zdaleka nepřibližují tomu, co můžeme vidět v evropských festivalových hitech typu Život Adèle.

Žánrovky, včetně těch noirových nebo krimi, se v našich končinách nikdy moc netočily. A když ano, dopadalo to jako brněnský Martin Tomsa. Současná generace mladých filmařů nebo těch ve středním věku na ně slyší víc. Zatím k nim ale nepřistupují moc svébytně, ale spíše jako k žánrovým cvičením, pomocí nichž dávají najevo, že minimálně z hlediska zvládnutí formy tu máme před sebou tvůrce, s nimiž je třeba do budoucna počítat. To byl příklad Všiváků od Romana Kašparovského a platí to i pro Viktorův debut.

Raluca
 

  • Žánr: erotický thriller / film-noir
  • www.a-company.cz/cs/movie/detail/45
  • ČR 2014
  • Scénář: Zdeněk Viktora
  • Režie: Zdeněk Viktora
  • Hrají: Jan Dolanský, David Novotný, Helena Dvořáková, Malvína Pachlová, Stanislav Majer, Kristýna Frejová, Dana Syslová, Radim Schwab, Klára Sedláčková-Oltová, Petr Konáš
  • Distribuce: A-Company CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 11. 12. 2014

Raluca
Film 6

 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory