Rambo: Poslední krev – brutální variace na 96 hodin a Sám doma [recenze filmu]

22. září 2019
TWEET SDÍLET
Válečný veterán John Rambo se loučí zaměnitelným filmem o únosu a pomstě z rodu 96 hodin, který má nevyrovnané tempo vyprávění a brutální akční koncovku.

Plusy

 • Akční exploatační inferno v podzemních chodbách je efektní a John Rambo si při něm počíná jako brutální Kevin ze Sám doma

Minusy

 • Děj je až příliš zaměnitelný s jinými filmy a sériemi o pomstě typu 96 hodin a na tuto generičnost bohužel doplácí i hlavní postava.
5/10
Hodnocení

Před sedmatřiceti lety se objevil první film o traumatizovaném veteránovi války ve Vietnamu Johnu Rambovi, který jako bývalý příslušník Zelených baretů obtížně hledá své místo ve společnosti. Policie v americkém zapadákově v něm vidí podezřelou existenci a také se k němu tak chová, což v něm probudí zabijácké instinkty.

Ve druhém dílu z roku 1985 už od něho armáda ruce pryč nedává a využije ho pro misi, kdy má v severním Vietnamu po skončení války vyhledat zajatecký tábor, v němž se mají stále nacházet američtí váleční zajatci. Ve třetím dílu z roku 1988 se vydává do Sověty okupovaného Afghánistánu osvobodit svého bývalého velitele Trautmana a spolu s mudžahedíny proti nim bojuje.

Čtyřka s podtitulem Do pekla a zpět nás před jedenácti lety přenesla do Barmy, zmítané státní genocidou. V pátém dílu se třiasedmdesátiletý herecký a režijní veterán k jedné ze dvou ikonických postav, které pomohly definovat jeho hereckou kariéru, vrací, aby se s ní rozloučil.

Zápletka z rodu filmů jako je 96 hodin nebo Přání smrti

Tou druhou je samozřejmě boxer Rocky. Zatímco ale v rockyovské sérii už předal pomyslné žezlo Adonisu Johnsonovi a ponechal si v ní ve dvojici filmů o boxerovi Creedovi mentorskou úlohu, v té rambovské píše její labutí píseň sám. A činí tak způsobem, díky němuž se stává zaměnitelný nejen pátý film o Rambovi, ale i tato postava.

A to zaměnitelný s jinými filmy nebo sériemi o pomstě, jako je 96 hodin, Muž v ohni nebo Přání smrti. Vlastně to možná ani nepřekvapí, protože režisér filmu Adrian Grunberg se právě na Muži v ohni podílel jako asistent režie.

10 nejlepších filmů, kde hrdina bere spravedlnost do svých rukou [video]

10 nejlepších filmů, kde hrdina bere spravedlnost do svých rukou [video]

Soudcova noc, Pokrevní bratři, Muž v ohni, Rozsudek smrti, Mé druhé já, 96 hodin, Gran Torino, Harry Brown, Ctihodný občan, Equalizer. Když selhává právní systém, přichází čas vzít spravedlnost do svých rukou.

Zápletka s únosem a pomstou je tedy až příliš čitelná a hlavně natažená na délku dvou třetin nebo skoro až tří čtvrtin vyprávění, která je nadbytečná. To, na co většina diváků čeká, se tak smrskne do závěrečné akční dvacetiminutovky, která vzhledem k předchozímu tempu vyprávění působí trochu uspěchaně.

Obchodníci s bílým masem

John Rambo (Sylvester Stallone) se nám na začátku představuje v trochu jiné poloze, než v jaké ho známe z předchozích dílů série. Nejen že nemá dlouhé vlasy a čelenku, ale zdá se, že našel klid na ranči po otci v Arizoně. Stará se tam nejen o ranč a koně, ale i o sedmnáctiletou dívku Gabrielle (Yvette Monreal), která je vnučkou jeho mexické hospodyně Marie (Adriana Barraza).

96 hodin: Odplata - recenze filmu

96 hodin: Odplata - recenze filmu

„Nevím, kdo jsi, ale najdu tě. A zabiju tě.“ Pokračování úspěšného prvního dílu, které jen rozmělňuje to, co minule fungovalo. Na Liama Neesona je přesto stále spoleh.

John Gabrielle do velké míry vychoval a považuje ji spolu s Marií za svou rodinu. Dívka se chystá na vysokou školu, ale ještě předtím chce poznat svého biologického otce, který ji a její matku, která už nežije, opustil. Vydává se proto tajně a přes Johnův nesouhlas za svým otcem do Mexika.

Tam na sebe upoutá pozornost obchodníků s bílým masem, kteří ji unesou. Když to John zjistí, rozhodne se ji v Mexiku najít.  Jeho střetnutí s kuplířským gangem vyprovokuje vzájemnou odvetu, která se přenese na americkou půdu, na jeho ranč.

Rozsáhlý komplex podzemních chodeb

Pro Johna totiž válka v jeho démony zmítané duši nikdy neskončila a výbava a podoba jeho ranče tomu odpovídá. Nejen že vlastní velice obstojný zbrojní arzenál, ale kolem domu a pod domem zbudoval rozsáhlý komplex podzemních chodeb a chodbiček, v nichž je možné se v případě nebezpečí ukrýt. Nebo do nich někoho vlákat do pasti, jak se ukáže.

Stavba vyprávění je tedy asi taková, že nejprve se seznamujeme s Johnem a jeho současným klidným životem rančera, který má radost z dospívání nebo zrání své schovanky, již vnímá jako svou adoptivní dceru. Dozvuky prožitých válečných událostí v něm stále jsou a John je transformuje do úvah o dobru a zlu, které mají přesně tu jednoduchou, rádoby filozofickou povahu, kterou známe z proslovů Rockyho.

Sám doma a brutální

S únosem Gabrielle se děj vyprávění vydá na cestu, vyšlapanou filmy jako 96 hodin. John na ní nedá tolik vyniknout tomu, co v něm dřímá (až na jednu krvavou výjimku) a nechává si to na závěrečné brutální finále. Nebudu nijak originální a přidržím se toho, jak o souboji Ramba s několikanásobnou přesilou dobře vyzbrojených Mexičanů referuje většina recenzentů a totiž, že vypadá jako hodně bestiální verze vánoční komedie rodinné Sám doma.

Moje letní prázdniny: recenze filmu

Moje letní prázdniny: recenze filmu

Mel Gibson se snaží vykoupit své osobní hříchy hereckým pobytem v bizarním mexickém kriminále. Podaří se mu vrátit zpátky na vrchol?

John úderem v sídle mafie na mexické straně vyprovokuje její odvetu na vlastní domácí půdě a členy mexického gangu láká na svém ranči do různých důmyslných pastí. Podzemní labyrint chodeb i skryté zákopy okolo domu se tak stávají místem opravdu krutých soubojů, při nichž dojde na luky a šípy, střelné zbraně, nože, tyče i hřebíky.

John si s protivníky hraje jako kočka s myší a čeká, až si vychutná toho hlavního. Praskají u toho kosti, drtí se lebka, sekají končetiny, dojde i na vytržení srdce. Celé to má ráz hodně surové a krvavé koláže různých způsobů rafinované smrti jak z hororové série Saw.

Když ani charisma nestačí

Akční exploatační inferno v podzemních chodbách je efektní a John Rambo si při něm počíná jako psychopatický Kevin ze Sám doma. Jeho protivníci z řad mexického gangu jsou vrahové, pasáci, kuplíři a násilníci, přes hranici propustné Mexiko je pak ukázáno jako země, kde se daří organizovanému zločinu. Svádí to k stereotypnímu pohledu na Mexičany, ale Stallone jako scenárista filmu a Adrian Grunberg jako režisér to vyvažují ženskými postavami Gabrielle, její babičky a investigativní novinářky Carmen.

Režisér Adrian Grunberg se v mexickém prostředí pohybuje už opakovaně. Po jeho celovečerním debutu Moje letní prázdniny s Melem Gibsonem v hlavní roli se jako pomocný režisér podílel i na seriálech Narcos a Narcos: Mexiko.

Se Stallonem jejich kooperace funguje podobně jako s Gibsonem, který se u jeho debutu také podílel na scénáři. V případě Poslední krve je ale scénář tím nejslabším článkem celého filmu, protože přináší jen variaci modelu vyprávění, známého z jiných snímků o pomstě za únos nebo smrt milované bytosti.

Rambo: Do pekla a zpět – recenze filmu

Rambo: Do pekla a zpět – recenze filmu

Filmařsky nekompromisně a s důstojností, hodnou žánrového mistra, se Sylvester Stallone (prozatím) loučí se svým hrdinou.

Sylvester Stallone se tak s postavou válečného veterána Johna Ramba loučí béčkovým filmem s nevyrovnaným tempem vyprávěním, díky němuž závěrečné brutální inferno působí trochu uspěchaně. Hlavní představitel dějovou průměrnost a zaměnitelnost hodně zachraňuje svým zestárlým charismatem, přesto se ale nemůže zbavit dojmu, že i on se v tomto generickém příběhu ztrácí a že si jeho postava zasloužila trochu jiný způsob rozloučení s ní. Obrazová montáž z předchozích dílů série, která běží pod závěrečnými titulky, nám to ostatně velmi jasně připomene.

Rambo: Poslední krev

 • Žánr: akční
 • Původní název: Rambo: Last Blood
 • www.rambo.movie/
 • USA, 2019
 • Scénář: Matthew Cirulnick, Sylvester Stallone
 • Režie: Adrian Grunberg
 • Hrají: Sylvester Stallone, Yvette Monreal, Adriana Barraza, Paz Vega, Sergio Peris-Mencheta, Óscar Jaenada, Joaquín Cosio, Sheila Shah, Jessica Madsen
 • Distribuce: Bontonfilm
 • Distribuční premiéra v ČR: 19. 09. 2019

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze, Trailer

Určitě si přečtěte

TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

Volali jste po testu TCL a tak ho zde máte. Android OS, VA panel a 100 Hz. To na první pohled nezní špatně, co říkáte?

28 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TCLLCD a LEDTestyTelevizory
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

19 Ondřej Králík

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

15 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

32 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

První blockbuster letošního roku, který si užijte intuitivně, smyslově, tak jak na vás bude působit a dopadat intenzivní obrazová a zvuková složka, a nesnažte se tolik analyzovat všechny časoprostorové paradoxy v něm

15 Marek Čech

Marek Čech
Recenze filmů
Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Udržel Panasonic tímto modelem krok s konkurencí? Drží stále pomyslnou laťku kvality hodně vysoko, anebo již padá do šedivých vod průměru?

44 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TestOLED4K TVTelevizePanasonicTestyTelevizory