Rambo: Poslední krev – brutální variace na 96 hodin a Sám doma [recenze filmu]

22. září 2019
TWEET SDÍLET
Válečný veterán John Rambo se loučí zaměnitelným filmem o únosu a pomstě z rodu 96 hodin, který má nevyrovnané tempo vyprávění a brutální akční koncovku.

Plusy

 • Akční exploatační inferno v podzemních chodbách je efektní a John Rambo si při něm počíná jako brutální Kevin ze Sám doma

Minusy

 • Děj je až příliš zaměnitelný s jinými filmy a sériemi o pomstě typu 96 hodin a na tuto generičnost bohužel doplácí i hlavní postava.
5/10
Hodnocení

Před sedmatřiceti lety se objevil první film o traumatizovaném veteránovi války ve Vietnamu Johnu Rambovi, který jako bývalý příslušník Zelených baretů obtížně hledá své místo ve společnosti. Policie v americkém zapadákově v něm vidí podezřelou existenci a také se k němu tak chová, což v něm probudí zabijácké instinkty.

Ve druhém dílu z roku 1985 už od něho armáda ruce pryč nedává a využije ho pro misi, kdy má v severním Vietnamu po skončení války vyhledat zajatecký tábor, v němž se mají stále nacházet američtí váleční zajatci. Ve třetím dílu z roku 1988 se vydává do Sověty okupovaného Afghánistánu osvobodit svého bývalého velitele Trautmana a spolu s mudžahedíny proti nim bojuje.

Čtyřka s podtitulem Do pekla a zpět nás před jedenácti lety přenesla do Barmy, zmítané státní genocidou. V pátém dílu se třiasedmdesátiletý herecký a režijní veterán k jedné ze dvou ikonických postav, které pomohly definovat jeho hereckou kariéru, vrací, aby se s ní rozloučil.

Zápletka z rodu filmů jako je 96 hodin nebo Přání smrti

Tou druhou je samozřejmě boxer Rocky. Zatímco ale v rockyovské sérii už předal pomyslné žezlo Adonisu Johnsonovi a ponechal si v ní ve dvojici filmů o boxerovi Creedovi mentorskou úlohu, v té rambovské píše její labutí píseň sám. A činí tak způsobem, díky němuž se stává zaměnitelný nejen pátý film o Rambovi, ale i tato postava.

A to zaměnitelný s jinými filmy nebo sériemi o pomstě, jako je 96 hodin, Muž v ohni nebo Přání smrti. Vlastně to možná ani nepřekvapí, protože režisér filmu Adrian Grunberg se právě na Muži v ohni podílel jako asistent režie.

Zápletka s únosem a pomstou je tedy až příliš čitelná a hlavně natažená na délku dvou třetin nebo skoro až tří čtvrtin vyprávění, která je nadbytečná. To, na co většina diváků čeká, se tak smrskne do závěrečné akční dvacetiminutovky, která vzhledem k předchozímu tempu vyprávění působí trochu uspěchaně.

Obchodníci s bílým masem

John Rambo (Sylvester Stallone) se nám na začátku představuje v trochu jiné poloze, než v jaké ho známe z předchozích dílů série. Nejen že nemá dlouhé vlasy a čelenku, ale zdá se, že našel klid na ranči po otci v Arizoně. Stará se tam nejen o ranč a koně, ale i o sedmnáctiletou dívku Gabrielle (Yvette Monreal), která je vnučkou jeho mexické hospodyně Marie (Adriana Barraza).

John Gabrielle do velké míry vychoval a považuje ji spolu s Marií za svou rodinu. Dívka se chystá na vysokou školu, ale ještě předtím chce poznat svého biologického otce, který ji a její matku, která už nežije, opustil. Vydává se proto tajně a přes Johnův nesouhlas za svým otcem do Mexika.

Tam na sebe upoutá pozornost obchodníků s bílým masem, kteří ji unesou. Když to John zjistí, rozhodne se ji v Mexiku najít.  Jeho střetnutí s kuplířským gangem vyprovokuje vzájemnou odvetu, která se přenese na americkou půdu, na jeho ranč.

Rozsáhlý komplex podzemních chodeb

Pro Johna totiž válka v jeho démony zmítané duši nikdy neskončila a výbava a podoba jeho ranče tomu odpovídá. Nejen že vlastní velice obstojný zbrojní arzenál, ale kolem domu a pod domem zbudoval rozsáhlý komplex podzemních chodeb a chodbiček, v nichž je možné se v případě nebezpečí ukrýt. Nebo do nich někoho vlákat do pasti, jak se ukáže.

Stavba vyprávění je tedy asi taková, že nejprve se seznamujeme s Johnem a jeho současným klidným životem rančera, který má radost z dospívání nebo zrání své schovanky, již vnímá jako svou adoptivní dceru. Dozvuky prožitých válečných událostí v něm stále jsou a John je transformuje do úvah o dobru a zlu, které mají přesně tu jednoduchou, rádoby filozofickou povahu, kterou známe z proslovů Rockyho.

Sám doma a brutální

S únosem Gabrielle se děj vyprávění vydá na cestu, vyšlapanou filmy jako 96 hodin. John na ní nedá tolik vyniknout tomu, co v něm dřímá (až na jednu krvavou výjimku) a nechává si to na závěrečné brutální finále. Nebudu nijak originální a přidržím se toho, jak o souboji Ramba s několikanásobnou přesilou dobře vyzbrojených Mexičanů referuje většina recenzentů a totiž, že vypadá jako hodně bestiální verze vánoční komedie rodinné Sám doma.

John úderem v sídle mafie na mexické straně vyprovokuje její odvetu na vlastní domácí půdě a členy mexického gangu láká na svém ranči do různých důmyslných pastí. Podzemní labyrint chodeb i skryté zákopy okolo domu se tak stávají místem opravdu krutých soubojů, při nichž dojde na luky a šípy, střelné zbraně, nože, tyče i hřebíky.

John si s protivníky hraje jako kočka s myší a čeká, až si vychutná toho hlavního. Praskají u toho kosti, drtí se lebka, sekají končetiny, dojde i na vytržení srdce. Celé to má ráz hodně surové a krvavé koláže různých způsobů rafinované smrti jak z hororové série Saw.

Když ani charisma nestačí

Akční exploatační inferno v podzemních chodbách je efektní a John Rambo si při něm počíná jako psychopatický Kevin ze Sám doma. Jeho protivníci z řad mexického gangu jsou vrahové, pasáci, kuplíři a násilníci, přes hranici propustné Mexiko je pak ukázáno jako země, kde se daří organizovanému zločinu. Svádí to k stereotypnímu pohledu na Mexičany, ale Stallone jako scenárista filmu a Adrian Grunberg jako režisér to vyvažují ženskými postavami Gabrielle, její babičky a investigativní novinářky Carmen.

Režisér Adrian Grunberg se v mexickém prostředí pohybuje už opakovaně. Po jeho celovečerním debutu Moje letní prázdniny s Melem Gibsonem v hlavní roli se jako pomocný režisér podílel i na seriálech Narcos a Narcos: Mexiko.

Se Stallonem jejich kooperace funguje podobně jako s Gibsonem, který se u jeho debutu také podílel na scénáři. V případě Poslední krve je ale scénář tím nejslabším článkem celého filmu, protože přináší jen variaci modelu vyprávění, známého z jiných snímků o pomstě za únos nebo smrt milované bytosti.

Sylvester Stallone se tak s postavou válečného veterána Johna Ramba loučí béčkovým filmem s nevyrovnaným tempem vyprávěním, díky němuž závěrečné brutální inferno působí trochu uspěchaně. Hlavní představitel dějovou průměrnost a zaměnitelnost hodně zachraňuje svým zestárlým charismatem, přesto se ale nemůže zbavit dojmu, že i on se v tomto generickém příběhu ztrácí a že si jeho postava zasloužila trochu jiný způsob rozloučení s ní. Obrazová montáž z předchozích dílů série, která běží pod závěrečnými titulky, nám to ostatně velmi jasně připomene.

Rambo: Poslední krev

 • Žánr: akční
 • Původní název: Rambo: Last Blood
 • www.rambo.movie/
 • USA, 2019
 • Scénář: Matthew Cirulnick, Sylvester Stallone
 • Režie: Adrian Grunberg
 • Hrají: Sylvester Stallone, Yvette Monreal, Adriana Barraza, Paz Vega, Sergio Peris-Mencheta, Óscar Jaenada, Joaquín Cosio, Sheila Shah, Jessica Madsen
 • Distribuce: Bontonfilm
 • Distribuční premiéra v ČR: 19. 09. 2019

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Trailer

12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix