Rampage Ničitelé: recenze filmu

15. dubna 2018
TWEET SDÍLET
Dwayne Johnson versus zmutovaná zvířata v zaměnitelné destrukční monster podívané, které chybí osobitější režijní otisk.

Rampage je arkádová videohra z roku 1986, ve které obří vlkodlak Ralph, gigantický gorilí samec George a dinosauří ještěrka Lizzie ničí velkoměsta a vojenské a policejní složky se je snaží zastavit. Hráči v této hře ovládají tyto tři příšery, kterým lidé a jejich městská infrastruktura slouží jako potrava a pole destrukce.

Známé archetypy monster

A právě touto více jak třicet let starou hrou se nyní inspirovala čtveřice scénáristů ke vzniku stejnojmenné monster movie. Označovat film za adaptaci hry je nadnesené, jde opravdu spíše o inspiraci. I zde vystupuje trojice geneticky upravených monster, které společně pustoší města a lidi v nich.

Jde o albínského gorilího samce George, šedého vlka Ralpha a krokodýlí samici Lizzie, kteří se díky vědeckému experimentu s DNA mění v obří, agresivní a emocionálně nestabilní bestie, jež zastupující archetypy známých monster. George King Konga, Lizzie Godzillu a Ralph vlkodlaka.

K digitálnímu životu tato zmutovaná zvířata přivedla novozélandská triková společnost WETA, jež se podílela na Pánovi prstenů, King Kongovi nebo nových dílech Planety opic. Právě u posledně jmenované série vzbuzoval obdiv realisticky vyvedený opičák Caesar a George za ním nijak nezaostává. Speciální vizuální efekty jsou povedené, jen je znát, že v počítačích vznikalo takřka vše, od kulis, dekorací, až po scenérie.

Malá režijní osobitost

Režii a 120 milionový rozpočet studio Warner Bros. svěřilo devětatřicetiletému kanadskému režisérovi Bradu Peytonovi, který zde už potřetí spojil síly s Dwaynem Johnosem, alias The Rockem. A Rampage v sobě spojuje prvky z jejich předchozích dvou filmů Cesta na tajuplný ostrov 2 a o tři roky mladšího San Andreas. Z toho prvního, moderního verneovského dobrodružství pro mládež, přerostlá zvířata, z toho druhého opulentní emmerichovskou katastrofickou destrukci.

Brad Peyton ale není ani Emmerich, ani Michael Bay a na filmu je to vidět. Jde určitě o šikovného řemeslníka, který se může opřít o nápaditou kameru Jarona Presanta, která se snaží ohromovat dlouhými záběry bez střihu, hudbu Andrewa Lockingtona a trikaře z WETA, kteří monstrům dali zapamatovatelný design, ale něco jako osobitý rukopis u něj postrádám. A to jak v režijním vizuálním uchopení, tak v přístupu k schématu vyprávění, které si bere něco z King Konga, Godzilly, Jurského světa nebo Vetřelce.

Peyton si neklade příliš velké ambice a chce jen bavit. Bez nějakých sebereferenčních vtípků k žánru monster movie a jeho nejčastějším zvířecím protagonistům i bez pomrkávání na diváka, že si je vědom, jak strašná blbost to je.

Destrukční show v Chicagu

Režisér má k ruce tři obří zmutovaná monstra a Dwaynea Johnsona, jehož muskulatura svádí k tomu, zda náhodou není tím čtvrtým. Na téma jeho tělesné konstituce se ostatně také nejčastěji vtipkuje. A s těmito čtyřmi esy v rukávu rozehrává svou destrukční show, k níž se ale propracovává přes poměrně dlouhou expozici, v níž se snaží pracovat s ne moc zajímavými postavami, spjatými s oním genetickým experimentem. Jejich matné výkony, v kombinaci s nijak zasahujícími hláškami, mu v tom ale moc nepomáhají.

10 nejlepších moderních filmů s monstry [video]

10 nejlepších moderních filmů s monstry [video]

King Kong, Faunův labyrint, Mlha, Monstrum, Pacific Rim, Godzilla, Jurský svět, Kong: Ostrov lebek. Monstrum jako symbol našich strachů a úzkostí i archetypální síla, která na planetě obnovuje její původní rovnováhu.

Změna nastane až v závěrečné necelé půlhodině, kdy dojde k oné monster rubanici přerostlých zvířat v ulicích Chicaga, které se začnou řezat mezi sebou. Režisér se konečně odváže a servíruje nám poměrně krvavou a brutální akci, v níž nechybí polykání za živa, ukusování hlav nebo trhání mariňáků zmutovaným Ralphem, proměnivším se v něco mezi létajícím vlkem, veverkou a dikobrazem v obřím rozměru.

Souboj opičáka s krokodýlí samicí vám zase připomene všechny ty duely Konga a Godzilly, z nichž ten nejnovější je nachystán na rok 2020 v rámci série MonsterVerse. Akční scény působí náležitě epicky, jsou přehledné, jen si tvůrci mohli víc vyhrát s jejich barevnou škálou.

Experiment s DNA

Hlavní hrdina Davis Okoye (Dwayne Johnson) se této destrukci snaží zabránit, s tím že současně chce ochránit svého přítele George a najít ty, kteří za celým experimentem s genetickou mutací stojí. Davis je primatolog, který ve Rwandě šéfuje speciální jednotce, která bojuje proti pytlákům, kteří loví ohrožená zvířata s cílem je zpeněžit. Lidi si drží od těla, ale pojí jej těsné pouto s Georgem.

Neobyčejně inteligentní albínskou gorilou, o kterou se stará od takřka od narození. Nebo přesněji od doby, kdy ji jakou malou opičku zachránil. Od té doby ji naučil znakové řeči, kterou se spolu dorozumívají, včetně humoru, kterému rozumějí jen oni dva.

Tento něžný op, měřící původně přes dva metry a vážící 226 kilogramů, se ale přichomýtne k vědeckému experimentu s úpravami DNA, který provádí farmaceutická firma. Vzhledem k ilegálnímu charakteru celého projektu raději ve vesmíru, kde dojde k výbuchu vesmírné stanice se vzorky této DNA. Jejich zbytky dopadnou na různá místa v Americe, kde se k nim dostanou ona tři zvířata.

Zaměnitelná podoba

Chemikálie v nich začne ovlivňovat jejich velikost a chování a ony se mění v zuřící monstra násobné váhy i výšky. Opičák George si zvědomuje, že se s ním něco děje a dlouho se agresivitě brání. Davis se mu snaží pomoci, a proto se spojí s genetickou inženýrkou, doktorkou Kate Caldwell (Naomie Harris), která se na výzkumu také podílela.

Snaží se zajistit protilátku pro čím dál hbitější, rychlejší, větší a agresivnější zvířata, zatímco bondovsky stylizovaní záporáci se je snaží vlákat do města. Sourozenci Wydenovi, Claire (Malin Åkerman) a Brett (Jake Lacy), kteří za celým experimentem stojí, takto z jejich DNA chtějí dostat zbytky jejich výzkumu. Do hry se zapojuje i slizký vládní macho agent Harvey Russell (Jeffrey Dean Morgan) a další méně významné postavy. Monstra se mezitím stahují do Chicaga a cestou ničí vše, co jim přijde pod ruku.

S rostoucím nebezpečím a zkázou se Davis v podání The Rocka proměňuje z trochu uzavřeného správce rezervace v akčního hrdinu, bojujícího v sutinách města s monstry. Charisma bývalé wrestlingové hvězdy pořád funguje, i jeho sebeironický přístup k této postavě, ale obojí v menší míře než třeba v sérii Rychle a zběsile.

A to je největší problém Rampage. Dostaneme zde známé ingredience, ať už subžánru monster movie nebo The Rockova herectví, ale v natolik zaměnitelném tvaru s předchozími počiny, že vyvstává otázka, proč chodit na něco, co by osobitější tvůrce dovedl podat v mnohem lepší podobě nebo co už jste v té lepší podobě viděli. Přesto, pokud chcete vidět, jak se tři monstra sejdou v Chicagu a udělají z něho kůlničku na dříví, tak na toto neambiciózní, ale vlastně sympatické béčko do kina zajděte.

AVmania.cz
Rampage Ničitelé   5

Rampage Ničitelé

  • Žánr: monster movie
  • Původní název: Rampage
  • www.rampagethemovie.com/home
  • USA, 2018
  • Scénář: Ryan J. Condal
  • Režie: Brad Peyton
  • Hrají: Dwayne Johnson, Jeffrey Dean Morgan, Malin Åkerman, Joe Manganiello, Jack Quaid, Naomie Harris, Jake Lacy, Marley Shelton
  • Distribuce: Vertical Ent.
  • Distribuční premiéra v ČR: 12. 04. 2018

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze, Sci-fi

Určitě si přečtěte

Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

** Necháte si televizor s DVB-T? Poplatky se vás stejně týkají. ** Jaký je oficiální výklad zákona a co říkají ČT a ČRo? ** Proč je zákon špatně a měl by se změnit?

94 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Přechod na DVB-T2DVB-T2
30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

2 AVmania.cz, Marek Čech

AVmania.czMarek Čech
Filmy
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

45 Marek Čech, Vojtěch Malý

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

15 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Ornella Muti, Laura Antonelli, Jane Birkin, Jacqueline Bisset, Farrah Fawcett, Maria Schneider a Sylvia Kristel aneb Bože, jak hluboko klesly Emmanuelly při Posledním tangu v Paříži. Odhalené scény slavných hereček.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Udržel Panasonic tímto modelem krok s konkurencí? Drží stále pomyslnou laťku kvality hodně vysoko, anebo již padá do šedivých vod průměru?

44 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TestOLED4K TVTelevizePanasonicTestyTelevizory