Raoul Taburin: hravá komedie o tíživém tajemství špičkového opraváře kol [recenze]

6. června 2020
TWEET SDÍLET
Hravá, poetická i groteskní adaptace komiksové předlohy Jeana-Jacquea Sempého, zasazená na malebný provensálský venkov.

Plusy

 • Poetičnost filmu utváří už samotné prostředí venkova na jihu Francie.

Minusy

 • Malý film s jednoduchými poučkami, který ale potěší.
7/10
Hodnocení

Více než rok od premiéry ve francouzských kinech se do těch našich dostává hravá komedie, zasazená do malebné oblasti Provence. Na motivy komiksové předlohy slavného francouzského karikaturisty, ilustrátora a humoristy Jeana-Jacquea Sempého ji do filmové podoby převedl scenárista Guillaume Laurant.

Ten se scenáristicky podílel na filmech Amélie z Montmartru nebo Příliš dlouhé zásnuby režiséra Jeana-Pierra Jeuneta. Na Netflixu jsme pak mohli vidět, jak dopadla adaptace jeho stejnojmenné knihy Kde je moje tělo?, která bylo vyhlášena na Césarech nejlepším animovaným filmem rokem a dostala se i do nejužší oscarové nominace v této kategorii.

Cit pro převedení komiksové látky osvědčuje Laurant i v případě Sempého útlé předlohy o asi sto stránkách Raoul Taburin. V ní se spoluautor populární série o Mikulášových patálií, vznikající ve dvojici s Reném Goscinnym, vrací ke své celoživotní lásce: cyklistice.

Tajemství nebo spíš prokletí

A právě ona se stává součástí tajemství, nebo možná spíš prokletí, hlavního hrdiny. Tím je Raoul Taburin (Benoît Poelvoorde), geniální opravář kol a místní legenda, proslavená svým akrobatickým kouskem právě s tímto dopravním prostředkem.

Raoul se stává i vypravěčem příběhu. Vracíme se s ním do jeho dětství v provensálském městečku, kde jeho otec pracuje jako pošťák. Jak nám ukazuje úvod ze současnosti, povolání se tu dědí z generace na generaci, ať už jde o řezníka nebo optičku a stejně tak byl v dětství připraven svého otce profesně následovat i on.

Jenže to mělo malý háček. K doručování pošty používal jeho otec kolo, na němž se jeho syn nikdy nenaučil jezdit. Při každém pokusu o udržení rovnováhy tento skončil jeho pádem na zem. Raoulovi se ale dařilo před ostatními, včetně jeho otce, vždy důmyslně tento handicap maskovat. A právě způsoby, kterými tak při závodě dětí na náměstí na kolech nebo při školním cyklistickém výletě činil, se stávají součástí zábavného vyprávění, které ukazuje, jak to dopadá, když si vaše tajemství začne žít svým vlastním životem.

Tak se může snadno stát, že je za akrobata na kole považován někdo, kdo na něm neumí jezdit. Ale tím jak moc se o to snažil, včetně rozboru jeho struktury, se z Raoula stal špičkový opravář kol. Za pomocí svého výtečného sluchu byl a je schopen detekovat každé vychýlení v mechanice jízdních kol a ke spokojenosti zákazníků ho opravit.

Tíha skrývané pravdy

Zároveň sledujeme ve vypravěčových návratech do různých částí jeho života, jak se snažil se svým tajemstvím vyrovnat tím, že by se o jeho tíhu podělil s někým blízkým. S otcem, jehož postava, která má věčně dýmku v puse, evokuje režiséra Jacquese Tatiho, s první láskou i tou, jež se stala jeho manželka. Právě svatební podmínka půvabné Madeleine (Suzanne Clément), že nesedne na kole, mu náramně přišla vhod, i když předstírá, jak se něčeho vzdává s těžkým srdcem.

Tento slib, který dal své ženě, se mu ale vrací, když do městečka na jihu Francie přijíždí známý pařížský portrétní fotograf Hervé Figougne (Édouard Baer) s úmyslem ztvárnit každého člověka nebo rodinu ve městečku na dokonale zkomponované fotografii, která by vyjadřovala to, co je pro něho nebo pro ni typické. Řeznická rodina se fotí se sekáčkem na maso před svým krámkem a na řadu má přijít i Raoul se svým kolem, kdy chce fotograf zachytit to, čím se proslavil. Jeho sportovní dovednost na něm.

A tak se přes různé fáze vypravěčova života, kdy postavám bylo 6, 11 nebo 20 let a ztvárňovali je mladší herci a herečky, dostáváme do současnosti, kdy na Raoula čím dál intenzivněji doléhá to, co celý život úzkostlivě skrýval. Ve fotografovi přitom nachází spřízněnou duši skrze přiznání si vlastní nedostatečnosti, ale i tak zoufale hledá řešení, aby pravda nevyšla veřejně najevo.

Nepřekvapí asi, kam všechna ta absurdní snaha ji zakrýt graduje. Do poznání, že právě sdělením pravdy z člověka spadne obrovský balvan, který ho tížil, když ji tajil. Ať už ze studu, vlastní slabosti nebo obavy, že jejím vyjevením klesne v očích těch, na nichž mu záleží nebo kteří ho na základě falešné konstrukce nějak vnímali.

Kouzlo provensálského venkova

Sempé a tvůrci, kteří se ujali jeho díla, přitom jednoduché poučky, že lež má krátké nohy nebo že s pravdomluvností nejdál dojdeš, dovedou podat za pomocí tvaru, který je hravý, poetický i groteskní zároveň. Najde se v něm místo pro fantaskní či lépe řečeno magicko realistické prvky, jako je ten, že se hrdinova noční můra v podobě kola mění v něco, co jej následuje, i když nechce, absurdní momenty i ty poetické, jež do velké míry utváří už samotné prostředí venkova na jihu Francie.

Pro natáčení filmaři použili vesnici Venterol v Provence, k jejímuž starosvětskému kouzlu hrabalovského městečka, kde se zastavil čas, dopomohli architekti, kteří z ní odstranili vše, co až příliš evokuje současnosti. Po měsících koronavirové krize vás ten pohled na úzké uličky, tradiční krámky na náměstí i posezení s vínem, s nádhernou přírodou okolo, nadchne, stejně jako budovaný dojem sousedské pospolitosti, který tady panuje.

Z filmu sálá vlídná, hřejivá atmosféra, která je daná nejen letním obdobím, které provází jednotlivé obrazy z minulosti i současnosti, ale i tím, jak kameraman k jejich zprostředkování používá teplé, pastelové barvy. A také tím, že se tvůrci lidským slabostem a selháním, jež se mění v traumata, nevysmívají, ale nacházejí pro ně pochopení.

Je přitom znát, že Sempého poetika je Laurantovi blízká a že ji dovede adekvátně zprostředkovat. Komiksovou předlohu odráží i oblečení postav, které je například v případě hlavního hrdiny neměnné v tom, že nosí pořád montérky. Film vás tak má šanci oslovit svým pozitivním laděním a nenásilným předáváním stále platných mouder. A také půvabem francouzského venkova a žen v květovaných šatech, které tu nacházejí shovívavost pro slabosti svých protějšků.

Raoul Taburin

 • Žánr: komedie
 • Původní název: Raoul Taburin
 • www.wildbunch.biz/movie/raoul-taburin/
 • Francie, 2018
 • Scénář: Guillaume Laurant (předloha Jean-Jacques Sempé)
 • Režie: Pierre Godeau
 • Hrají: Benoît Poelvoorde, Suzanne Clément, Edouard Baer, Grégory Gadebois, Ilona Bachelier, Vincent Desagnat, Marilou Aussilloux
 • Distribuce: Aerofilms
 • Distribuční premiéra v ČR: 04. 06. 2020

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Trailer

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět