Recenze Accuphase E-5000. Japonský integrovaný High-End zesilovač pro náročné

12. června 2022
TWEET SDÍLET
Doposud nejsilnější a téměř i největší integrovaný zesilovač japonských Accuphase dbá na muzikálnost, na barevnost, na hudební krásu a organickou přirozenost se signaturou Accuphase, což podtrhuje doposud neslýchanou silou, důrazem a dynamikou zejména ve spodních oktávách.

Plusy

  • Oproti jiným Accuphase výrazně vyšší autorita v basu
  • Je cítit síla a údernost…
  • … přitom ale zůstává zachována zvukomalebnost Accuphase
  • Prostor pro modulární upgrady
  • Rozehraje naprosto přesvědčivě i průměrně citlivé reprosoustavy již kolem čtvrtiny hlasitosti

Minusy

  • V těchto velikých proporcích ztrácí design Accuphase něco ze své elegance
10/10
Hodnocení

Sotva existuje na světě high-endový výrobce, který aktualizuje své produktové portfolio rychleji, než tato tradiční japonská značka. Své založení Accuphase datuje do roku 1972, což znamená, že letos slaví úctyhodných 50 let. Při té příležitosti si firma zvolna naděluje další a další zajímavé produkty, z nichž čtvrtým v pořadí je integrovaný zesilovač E-5000, patřící zhruba do poloviny hierarchie nabídky Accuphase.

Možná byste to ale neřekli, protože E-5000 je i oproti ostatním nijak prostorově ostýchavým modelům stejné značky pořádný cvalík, ne nepodobně top modelu E-800. Přesto stroj nese všechny charakteristické rysy, které od tohoto jména očekáváte.

Vzhled a konstrukce

Začíná to velkým čelním panelem typického zlatavého odstínu, pokračuje přes obdélníky v obdélníku (tedy o ručičkové indikátory výkonu a číslicový ukazatel hlasitosti) a končí u dvojice robustních ovládacích prvků pro výběr vstupu či úpravu poslechové úrovně. Ty mají nový estetický kroužek zlaté barvy. Nemálo dalších ovládacích prvků najdete za odklopným panelem ve spodní části panelu. Accuphase tradičně nezapomíná na všemožné korekce a voliče pro přizpůsobení funkcí přesně na míru vašim potřebám.

Klepněte pro větší obrázek

Díky olbřímí velikosti komponentu nebyl pro výrobce problém poskládat na zadní panel skutečně nadstandardní konektivitu. Jak je obvyklé u moderních Accuphase, jsou tu připravené dva moduly pro osazení příplatkovými kartami – myšleny jsou pro v tuto chvíli dostupný D/A převodník a phono předzesilovač.

Klepněte pro větší obrázek

Standardně osazené vstupy a výstupy jsou pak čistě analogové, mají podobu RCA i XLR konektorů, obě podoby v nadstandardní kvalitě. Cinchů je pět sad linkových vstupů, jedna pásková smyčka (linkový vstup + výstup) a pak dva páry, které slouží jako výstup z předzesilovače a vstup přímo do koncového stupně. Symetrická konektivita je méně četná, přesto se vešly dva klasické vstupy, které doplňuje pre-out a main-in, stejně jako u cinchů.

Klepněte pro větší obrázek

Napájecí zásuvka je zcela standardní, nestandardní jsou dostupné reproduktorové terminály – jsou tu dvě sady a terminály jsou veliké a robustní, umístěné daleko od sebe pro maximální komfort práce.

Už bylo řečeno, že E-5000 je obřík – konkrétně to znamená šířku 46,5 cm, hloubku 50,2 cm a výšku 21,1 cm. Připočtěte k tomu hmotnost 33,8 kg a máte mohutný integrovaný zesilovač jaksepatří.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní technologické rysy zesilovače se nesou v duchu tradic Accuphase – zesilovač dodává výkon ve třídě A/B, využívá plně symetrickou konstrukci obvodů v předezesilovači i koncovém stupni a regulaci hlasitosti má za úkol proslulý systém AAVA v plně symetrické verzi, doplněný o zakázkový snímač pozice potenciometru. Jde o řešení převzaté z předzesilovače C-3800 – má plovoucí usazení a prý zcela minimální vlastní šum a to i díky osazení na desce plošných spojů s povrchovým pozlacením. Zajímavostí je, že součástí AAVA je také modul sluchátkového zesilovače.

Už pohled do vnitřností odhalí skutečně poctivou konstrukci – tlusté kovové přepážky dělí prostor na čtyři části – vzadu jsou vstupy, po pravé straně napájecí zdroj s ještě dodatečným stíněním, vpředu systém AAVA a v největší komoře obrovské chladiče, neméně mohutný zapouzdřený toroidní transformátor a dvojice kondenzátorů o velikosti 40 000 uF.

Klepněte pro větší obrázek

Velkou předností E-5000 je výstupní výkon – jde o nejvyšší výkon, který jste si kdy u integrovaného Accuphase mohli koupit. Konkrétně má tento model plných 240 Wattů do 8 ohm, respektive 320 Wattů do poloviční zátěže v každém kanálu. Energii dodává pět párů bipolárních tranzistorů v push-pull konfiguraci a celé obvodové řešení je víceméně převzaté z vrcholného stereo koncového stupně P-7300.

Vysoká je také hodnota činitele tlumení – dosahuje až na 1 000, což je nejvíc z celého portfolia Accuphase. Využívá se tu technologie Remote Sensing – jde o variaci zpětné vazby, která monitoruje bod velmi blízko výstupních reproterminálů. Ještě dalším krokem je použití MOS-FET namísto klasických relé v systému ochrany reprosoustav.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Accuphase, High-End, Recenze, Test, Zesilovače, Hi-Fi systémy na Heureka.cz