Recenze Acoustic Energy AE320. Výborné sloupové Hi-Fi reprosoustavy s univerzálním, vyrovnaným „anglickým“ projevem

28. srpna 2022
TWEET SDÍLET
Acoustic Energy AE320 vám nabídnou vyrovnanou, urovnanou a snadno vstřebatelnou reprodukci bez ohledu na žánr a vlastně do jisté míry i na kvalitu nahrávky. Hrají typicky anglicky – možná by se dalo říct, že univerzálně, byť lehce nenápadně, bez efektů.

Plusy

  • Příjemně štíhlý formát
  • Dobré zpracování v kontextu ceny
  • Celková kontrolovaná vyrovnanost
  • Reprodukce si půjčuje dost ze stylu výrazně dražší řady 500

Minusy

  • Nenabízí mohutný bas, pokud to je to, co máte rádi
10/10
Hodnocení

Příběh Acoustic Energy začal v Londýně roku 1987 legendárním modelem AE1, za posledních 35 se ale firma rozrostla do vpravdě globálních rozměrů a nyní svět zásobuje svými reprosoustavami z krásného kraje na pomezí Anglie a Walesu.

Klepněte pro větší obrázek

Firemní portfolio sestává z řad 100, 300 a 500, přičemž prostřední řada by měla být takovým tím klasickým racionálním anglickým hi-fi se vším všudy. Vládne jí sloupek s číslem 320. 

Vzhled a konstrukce

Ten zapadá svým pojetím zcela bezešvě do stylu AE – je štíhlý, přijatelně vysoký a od běžného boxu se odlišuje zejména zakulacenými horizontálními hranami. Celé ozvučnice z klasických MDF profilů s povrchovými dýhami nebo lesklými laky jsou pojaté úhledně, čistě a v duchu moderní čistoty s příchutí anglické tradice.

Klepněte pro větší obrázek

Vpředu jsou vyskládané čtyři měniče, všechny zapuštěné čistě a ohraničené větším (to u tweeteru) či menším zvukovodem (to u středotónového a basových měničů). Výškáč s krycí mřížkou má průměr membrány 2,8 cm z hliníku. Nejvýraznějším prvkem je právě onen zvukovod, zajišťující širokou disperzi ve všech osách.

Klepněte pro větší obrázek

Hliník (tentokrát v kombinaci s keramikou) je použitý také v mělkých sendvičových kónusech membrán pro zbývající tři reproduktory. Mají průměr 13 cm a celkem výrazný závěs, korespondující se silnými magnetickými motory pro výrazný výkmit. Uprostřed membrány je malý fázový nástavec.

Klepněte pro větší obrázek

Pevné pracovní prostředí pro všechny reproduktory zajišťuje ozvučnice z profilů o tloušťce 1,8 cm. Vnitřní zpevňující žebra vychází z poznatků získaných při vývoji Reference Series. Pevnost podtrhuje i těžký materiál zasazený do základny, který snižuje těžiště a pomáhá také eliminovat nežádoucí energii vibrací. K podpoře basů slouží obdélníkový slot bassreflexu, zasazený vzadu zhruba v úrovni spodního wooferu. Oddělení od podlahy zajišťují čtyři poměrně výrazné hroty.

Acoustic Energy udávají frekvenční rozsah 35 – 30 000 Hz, citlivost 90 dB a jmenovitou impedanci 8 ohm. Dělící frekvence výhybky jsou naladěny na 380 a 3 400 Hz. Stojí za to zmínit konkrétní proporce ozvučnic – mají na výšku 100 cm, na šířku jen 17,5 cm a do hloubky 32 cm. Celé pak váží 26 kg.

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Test, Recenze, Acoustic Energy, Hi-Fi systémy na Heureka.cz