Recenze all-in-one systému Audiolab Omnia. Stereo Hi-Fi zesilovač s integrovaným CD přehrávačem a síťovým streamerem

5. června 2022
TWEET SDÍLET
Omnia jako systém je mířený spíše mimo hi-fi komunitu, za cenu dělených komponentů získáte tytéž funkce, ale hlavně týž zvuk a kvalitu.

Plusy

  • Prakticky sladěný koncept
  • Podpora MQA, DSD,….
  • Nekonfliktní zvukové vyladění pro každodenní příjemný poslech
  • Plně srovnatelné s dělenými komponenty řady 6000

Minusy

  • Vzhledem ke konceptu může chybět HDMI rozhraní
9/10
Hodnocení

Značku Audiolab založil roku 1983 Philip Swift (ten, který je třeba i za značkou Spendor) a tak se dá říct, že dnes již toto jméno patří mezi tradiční zástupce britského trhu. Pocit historické kontinuity podtrhuje také fakt, že poslední čtvrtstoletí stojí za vývojem všech výrobků Jan Ertner a jeho tým. Právě oni přišli s na poměry relativně konzervativní značky Audiolab progresivním „all-in-one“ řešením Omnia.

Vzhled a konstrukce

Už samo jméno Omnia – které se dá vyložit i jako „vše“ – naznačuje, kterým směrem se tu Audiolab vydal. Už samo šasi komponentu vypadá moderněji, než bylo zvykem. Mohou za to zejména zakulacené rohy, ale i další estetické detaily, jako je gravírovaný nápis a pěkně provedené chladící otvory u něj nebo centrálně vsazený displej.

Klepněte pro větší obrázek

Po levé straně čelního panelu najdete štíhlá dvířka od mechaniky, po pravé řadu malých ovládacích tlačítek. Na „subšasi“, je pak ještě výstup pro sluchátka.

Zadní panel napovídá něco o šíři schopností modelu Omnia – tři přítomné anténky zajišťují stabilní konektivitu pro Wi-Fi a Bluetooth, síťové schopnosti doplňuje ethernetový konektor. Je tu pak celá plejáda vstupů a výstupů. Tři páry analogových cinchů pracují vedle jednoho vstupu pro gramofon, k dispozici je přímý vstup do koncového stupně nebo naopak pre-out výstup z předzesilovače. Digitální rozhraní zastupují dva koaxiální a dva optické vstupy, od každého typu je netypicky k dispozici také výstup. Je tu též USB pro přímé spojení s počítačem. Z dvojice USB rozhraní pro datové paměti je jeden port vyhrazen pro aktualizační software.

Klepněte pro větší obrázek

Reproduktorové terminály jsou poměrně blízko u sebe, jsou pěkné a pojmou prakticky libovolné zakončení kabelu. Napájecí zásuvka je doplněná malým kolébkovým vypínačem, za pomoci dvojice 12 V 3,5 mm triggerů lze řešit synchronizované spínání komponentů.

Osazené řešení CD mechaniky vychází z transportu 6000CDT, který patří k dostupným a přesto velmi dobrým. Součástí tohoto řešení je také vyrovnávací paměť, do níž se data disku předem načítají, aby se zlepšila přesnost čtení.

Klepněte pro větší obrázek

Obecně pak vnitřní řešení modelu Omnia vychází z komponentů řady 6000 – kupříkladu předzesilovač technologicky kopíruje model 6000A, stejně jako modul MM phono předzesilovače. Streamovací platforma zase staví na modelu 6000N Play – to znamená, že síťové rozhraní je postaveno na řešení DTS Play-Fi. To má výhodu v tom, že lze Omnia kombinovat snadno s jinými přístroji se stejným rozhraním, nevýhodou může být omezení na PCM signál a rozlišení 24 bit / 192 kHz. Stejné omezení platí i pro Roon, byť má Omnia certifikát Roon Tested.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud byste potřebovali vyšší rozlišení, je k dispozici USB vstup – ten díky čipu ESS9038Q2M od Sabre podporuje až 32 bit / 768 kHz, ale také zvládá nativně pracovat s MQA a DSD512 signály. Nic vám tedy nezůstane odepřeno.

Klepněte pro větší obrázek

Sluchátkový výstup není jen tak obyčejným doplňkem, je mu věnován samostatný modul s proudovou zpětnou vazbou, který by dle specifikace Audiolab měl mít široký frekvenční rozsah a vysokou rychlost přeběhu.

Audiolab Omnia nabízí výstupní výkon 50 Wattů na kanál do 8 ohm, do poloviční zátěže je to 75 Wattů. Výstup je dodáván ve třídě A/B, jde tedy o tradiční zesilovače. Výrobce udává u Omnie důstojné technické parametry – mezi jinými odstup signálu a šumu přes 110 dB či hodnotu THD pod 0,0004% (u předzesilovače) nebo 0,003% (u koncového stupně).

Omnia je celý systém na půdorysu jednoho komponentu – s šířkou 44 cm, výškou 15,6 cm a hloubkou 32,7 cm váží přístroj 9,1 kg a je celkově pěkně provedený.

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Hi-Fi, Internetové rádio, Recenze, Test, Zesilovače, Streamer, Multiroom, Spotify, DTS Play-Fi, Audiolab, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
25 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

25 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto seriálům. Vybrali jsme ty nejlepší

Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto seriálům. Vybrali jsme ty nejlepší

Přiznejme si, že právě právě seriály jsou tím, proč jsou streamovací služby tak oblíbené. Komfort, kvalita, titulky, na HBO i tradičně solidní dabing. Nabízíme přehled těch nejlepších seriálů z HBO Max. Vybrali jsme jak ty známé, tak i skrytější skvosty.

Jaromír Puk
HBO Max
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto filmům. Vybrali jsme ty nejlepší

Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto filmům. Vybrali jsme ty nejlepší

Vybrali jsme ty nejzajímavější a nejpopulárnější filmy, které najdete v současné nabídce HBO Max. Ty nejnovější dokonce nabízejí 4K rozlišení s Dolby Vision a Dolby Atmos, takže pro jsou ideální pro případný test vaší nové sestavy.

Jaromír Puk
HBO
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět