Recenze all-in-one systému Audiolab Omnia. Stereo Hi-Fi zesilovač s integrovaným CD přehrávačem a síťovým streamerem

5. června 2022
TWEET SDÍLET
Omnia jako systém je mířený spíše mimo hi-fi komunitu, za cenu dělených komponentů získáte tytéž funkce, ale hlavně týž zvuk a kvalitu.

Plusy

  • Prakticky sladěný koncept
  • Podpora MQA, DSD,….
  • Nekonfliktní zvukové vyladění pro každodenní příjemný poslech
  • Plně srovnatelné s dělenými komponenty řady 6000

Minusy

  • Vzhledem ke konceptu může chybět HDMI rozhraní
9/10
Hodnocení

Značku Audiolab založil roku 1983 Philip Swift (ten, který je třeba i za značkou Spendor) a tak se dá říct, že dnes již toto jméno patří mezi tradiční zástupce britského trhu. Pocit historické kontinuity podtrhuje také fakt, že poslední čtvrtstoletí stojí za vývojem všech výrobků Jan Ertner a jeho tým. Právě oni přišli s na poměry relativně konzervativní značky Audiolab progresivním „all-in-one“ řešením Omnia.

Vzhled a konstrukce

Už samo jméno Omnia – které se dá vyložit i jako „vše“ – naznačuje, kterým směrem se tu Audiolab vydal. Už samo šasi komponentu vypadá moderněji, než bylo zvykem. Mohou za to zejména zakulacené rohy, ale i další estetické detaily, jako je gravírovaný nápis a pěkně provedené chladící otvory u něj nebo centrálně vsazený displej.

Klepněte pro větší obrázek

Po levé straně čelního panelu najdete štíhlá dvířka od mechaniky, po pravé řadu malých ovládacích tlačítek. Na „subšasi“, je pak ještě výstup pro sluchátka.

Zadní panel napovídá něco o šíři schopností modelu Omnia – tři přítomné anténky zajišťují stabilní konektivitu pro Wi-Fi a Bluetooth, síťové schopnosti doplňuje ethernetový konektor. Je tu pak celá plejáda vstupů a výstupů. Tři páry analogových cinchů pracují vedle jednoho vstupu pro gramofon, k dispozici je přímý vstup do koncového stupně nebo naopak pre-out výstup z předzesilovače. Digitální rozhraní zastupují dva koaxiální a dva optické vstupy, od každého typu je netypicky k dispozici také výstup. Je tu též USB pro přímé spojení s počítačem. Z dvojice USB rozhraní pro datové paměti je jeden port vyhrazen pro aktualizační software.

Klepněte pro větší obrázek

Reproduktorové terminály jsou poměrně blízko u sebe, jsou pěkné a pojmou prakticky libovolné zakončení kabelu. Napájecí zásuvka je doplněná malým kolébkovým vypínačem, za pomoci dvojice 12 V 3,5 mm triggerů lze řešit synchronizované spínání komponentů.

Osazené řešení CD mechaniky vychází z transportu 6000CDT, který patří k dostupným a přesto velmi dobrým. Součástí tohoto řešení je také vyrovnávací paměť, do níž se data disku předem načítají, aby se zlepšila přesnost čtení.

Klepněte pro větší obrázek

Obecně pak vnitřní řešení modelu Omnia vychází z komponentů řady 6000 – kupříkladu předzesilovač technologicky kopíruje model 6000A, stejně jako modul MM phono předzesilovače. Streamovací platforma zase staví na modelu 6000N Play – to znamená, že síťové rozhraní je postaveno na řešení DTS Play-Fi. To má výhodu v tom, že lze Omnia kombinovat snadno s jinými přístroji se stejným rozhraním, nevýhodou může být omezení na PCM signál a rozlišení 24 bit / 192 kHz. Stejné omezení platí i pro Roon, byť má Omnia certifikát Roon Tested.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud byste potřebovali vyšší rozlišení, je k dispozici USB vstup – ten díky čipu ESS9038Q2M od Sabre podporuje až 32 bit / 768 kHz, ale také zvládá nativně pracovat s MQA a DSD512 signály. Nic vám tedy nezůstane odepřeno.

Klepněte pro větší obrázek

Sluchátkový výstup není jen tak obyčejným doplňkem, je mu věnován samostatný modul s proudovou zpětnou vazbou, který by dle specifikace Audiolab měl mít široký frekvenční rozsah a vysokou rychlost přeběhu.

Audiolab Omnia nabízí výstupní výkon 50 Wattů na kanál do 8 ohm, do poloviční zátěže je to 75 Wattů. Výstup je dodáván ve třídě A/B, jde tedy o tradiční zesilovače. Výrobce udává u Omnie důstojné technické parametry – mezi jinými odstup signálu a šumu přes 110 dB či hodnotu THD pod 0,0004% (u předzesilovače) nebo 0,003% (u koncového stupně).

Omnia je celý systém na půdorysu jednoho komponentu – s šířkou 44 cm, výškou 15,6 cm a hloubkou 32,7 cm váží přístroj 9,1 kg a je celkově pěkně provedený.

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Hi-Fi, Internetové rádio, Test, Recenze, Streamer, Spotify, Zesilovače, DTS Play-Fi, Multiroom, Audiolab, Hi-Fi systémy na Heureka.cz