Recenze AMC CVT3030MKII. Robustní hybridní zesilovač pro vyznavače elektronek

7. srpna 2022
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Parádní cena za dané výsledky
  • Přítomné a dobře fungující tónové korekce
  • Pocit přítomné hezké „lampovitosti“
  • Celková plnost reprodukce
  • Dobrá kontrola i potichu

Minusy

  • Trochu strohé zpracování a vzhled
  • Kupodivu v reálu limit maximální hlasitosti
  • Lehký pocit zmatku v označení vstupů (např. AUX nastavil optiku apod.)
  • Až dodatečné přizemnění přístroje do zásuvky odstranilo výrazné statické výboje při každém dotyku
9/10
Hodnocení

Na jihu kalifornské Pasadeny, co by kamenem dohodil a kabrioletem dojel z Los Angeles, už od 70. let funguje značka AMC. Dominantní částí výrobního programu je dnes rozhodně technika pro oblast domácí automatizace (chcete-li chytré domácnosti), v části katalogu nicméně stále najdete relativně klasické hi-fi s puncem amerického stylu. Nejvýraznějším zástupcem je integrovaný zesilovač CVT3030MKII.

Klepněte pro větší obrázek

Komplikovaný název přístroje odkazuje na druhou generaci zařízení s technologií CVT či CCVT – Coupling Capacitor Voltage Transformer. Číslovka v názvu pak prozrazuje výkon 30 a 30 Wattů na každý kanál.

Vzhled a konstrukce

Začněme ale od začátku – CVT3030MKII je trochu stroze materiálově a designově pojatý komponent, který nicméně dobře ukazuje americký přístup k věci, kdy obsah je mírně nadřazen formě. CVT3030MKII vypadá poněkud účelně, zpracování je nicméně v kontextu ceny přijatelné, zejména na čelním panelu.

Klepněte pro větší obrázek

Větší rám ukrývá zapuštěný menší obdélník s ovládacími prvky v podobě pětice otočných prvků. Největší je pochopitelně hlasitost zcela vpravo, ostatní čtyři jsou drobnější. Platí to pro hned vedle uložený přepínač vstupů, stejně jako pro trojici klasických tónových korekcí pro výšky, basy a vyvážení kanálů.

Z dalšího už najdete jen spínací tlačítko a velký sluchátkový výstup, provozní stav indikuje sytě svítící modrá dioda. Na testovaném kusu bylo ještě nalepené modelové označení a drobná nálepka Signature Edition, k níž ovšem jaksi chybí nějaké konkrétnější vysvětlení.

Plocha krytu přístroje obsahuje patrně méně kovu než průduchů, s ohledem na koncepci zesilovače je to ale dobře. I tak se zdálo, že při provozu poměrně dost topí.

Klepněte pro větší obrázek

Na zadní straně zesilovače najdete (trochu kupodivu) analogové i digitální konektory. Je tu pět párů klasických linkových cinchů, doplněných o jeden phono vstup pro MM i MC přenosky. Digitální vstup je jen jeden, jde o optiku, jejíž účel potvrzuje drobná nálepka hned vedle – „Hi-Res Audio DAC for Streamer“, což znamená podporu rozlišení až 24 / 192.

Potěšit může jeden pár cinchových pre-out výstupů, ať už jej využijete pro připojení subwooferů nebo koncového stupně. Jsou tu také tři páry reproduktorových výstupů – společné mínus a plusový pól pro osmiohmovou a čtyřohmovou zátěž.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavostí, dnes už téměř nevídanou, je druhá napájecí zásuvka – respektive vedle klasického vstupu je i výstup pro nějaké malé zařízení typu zdroje signálu, takže nemusíte vést dva dlouhé kabely.

Trochu příliš věcné na evropské poměry je dálkové ovládání, malé a plné tlačítek, z nichž naneštěstí ještě nefungují všechna, takže to bude vyžadovat trochu snahy se zorientovat. Ovladač pracuje s motorizovanými potenciometry pro úpravu hlasitosti i přepnutí vstupů.

Vnitřní konstrukce (také mimochodem relativně dosti amerického stylu) je poměrně dost spletitá, rozhodně více elektronková, než tranzistorová, i když CVT3030MKII je oficiálně hybridní konstrukcí. Na každém kanálu najdete dvě velké elektronky EL34EH od Electro-Harmonix se studenými katodami. Právě kvůli nim je před každým výstupem transformátor s EI jádrem, uprostřed je ještě jeden další, sloužící pro vstupní napájení. S elektronkami jsou na každém kanálu také spjaty FETy v elektronkovém zapojení.

Klepněte pro větší obrázek

Výsledkem této technologie je 30 Wattů výstupního výkonu na každé kanálu, ze sta procent jsou dodávané v čisté třídě A, což je v kontextu cenové relace docela neobvyklé. Výkon je konstantní do 8 i 4 ohm. Výrobce udává nominální hodnotu celkového harmonického zkreslení 1% v celém akustickém pásmu, před limitací výkon dosáhne až na 36 Wattů.

Odstup signálu a šumu je u CVT3030MKII na linkových vstupech 80 dB, na phono vstupech 79 dB a separace kanálů činí víc než 50 dB. Hodnoty odstupů jsou váženy křivkou A, jsou tedy na dnešní standardy spíše průměrné.

CVT3030MKII od AMC je poměrně robustní – váží 14 kg při běžné šířce 43 cm, výšce 11,2 cm a hloubce 28,8 cm.

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , , , , ,