Recenze Feliks Audio Elise Mark II. Výborný polský elektronkový sluchátkový Hi-Fi zesilovač

29. května 2022
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Velmi příjemná zvuková charakteristika – vřelá, měkká, ale konkrétní
  • Velmi dobrá kontrola sluchátek
  • Velmi muzikální – snadno se poslouchá libovolný hudební materiál
  • Výtečná úroveň zpracování
  • Celkově víc než dospělá úroveň za dané peníze

Minusy

  • Výstup je pouze linkový / neregulovaný
10/10
Hodnocení

Polsko je velmi hudebně založenou zemí a spolu s tím jde ruku v ruce i štědrá porce firem, které se soustředí na výrobu audio techniky všeho druhu. Nemalou část energie tito výrobci věnují „tradičnímu hi-fi“, jako jsou gramofony nebo třeba elektronkové komponenty. Jednou z takových značek je i Feliks Audio z malého městečka Lubliniec.

Klepněte pro větší obrázek

Charakteristikou tohoto výrobce je ruční výroba a exkluzivní zaměření na elektronkové konstrukce – v katalogu najdete téměř výhradně zesilovače pro sluchátka, doplněné prozatím pouze o jediný model zesilovače integrovaného.

Druhým základním modelem nabídky je Elise Mark II, relativně kompaktní, čistě analogový sluchátkový zesilovač, pojatý se záměrem jednoúčelové jednoduchosti. Nutno ale říci, že nejde o jednoduchost limitující, naopak.

Vzhled a konstrukce

Šasi tohoto zesilovače je minimalistické, ale pěkně pojaté ať už co do materiálů nebo jejich zpracování. Na čtyřech gumových nožkách stojí bytelná kovová konstrukce, typická pro elektronková řešení.

Klepněte pro větší obrázek

Čelní panýlek má uprostřed dominantní kolečko regulace hlasitosti a 6,3 mm sluchátkový výstup, v přední části horní plochy ční dva páry elektronek a u zadní části je nezbytný kryt s transformátorem. Nízký zadní panýlek je osazený napájecí zásuvkou s kolébkovým vypínačem a dvěma páry cinchů – jeden pár je vstupní, druhý výstupní. Nic dalšího není třeba.

Klepněte pro větší obrázek

Feliks Audio dodávají dvě sady párovaných a vybíraných elektronek. Jako předzesilovací jsou použity elektronky 6SN7 od PsVane, výkon dodává pár 6N13S (jde o NOS, neboli „New Old Stock“ – vyrobené kdysi, ale doposud nepoužité).

Klepněte pro větší obrázek

O technických řešeních toho Feliks Audio mnoho nepovídá, ale dozvíte se o frekvenčním rozsahu 10 – 60 000 Hz (+/- 3 dB při 300 ohm zátěži). Výstupní výkon pro sluchátka je pěkných 200 mW, jakkoliv výrobce neříká, které zátěže se to týká. Protože ale i další parametry udává výrobce při 300 ohmech, je dost pravděpodobné, že se to týká i výkonu. Hodnota celkového harmonického zkreslení dosahuje 0,4% (při 300 ohm a 10% výkonu), výrobce říká, že Elise Mark II bez problémů zvládá sluchátka s impedancí od 32 do 600 ohm.

Klepněte pro větší obrázek

Celý zesilovač váží poctivých 6 kg při šířce 20,3 cm, výšce 19 cm a hloubce 30,6 cm.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Test, Recenze, Sluchátkový zesilovač, Hi-Fi systémy na Heureka.cz