Recenze filmu Armáda lupičů. Když Němec natočí v Česku lepší film, než je Snyderova Armáda mrtvých

5. listopadu 2021
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Překvapivě dobrá režie
  • Velmi zábavná první půlka
  • Dobré herecké výkony hlavní dvojice

Minusy

  • V druhé půlce filmu padá řemen
  • Vedlejší postavy jsou jen do počtu
6/10
Hodnocení

Armáda lupičů je prequel filmu Armáda mrtvých slavného režiséra Zacka Snydera. Oba filmy produkoval Netflix a právě to je klíčem k Armádě lupičů. V rámci povinnosti mít část produkce natočené v Evropě se zkombinovalo příjemné s užitečným. ​Pro nás je zajímavé, že se film natáčel z velké části v České republice.

O čem je? Hlavní postavou je z Armády známý zloděj Ludwig Dieter. V době děje filmu je to nesmělý maloměstský bankovní úředník, který má od dětství koníčka – otevírání trezorů. Mladíka přemluví tajemná žena, aby se připojil k partě nejhledanějších zločinců a spolu se pokusí vykrást nejbezpečnější sejfy po celé Evropě. 

Klepněte pro větší obrázek

Režisérem filmu není nikdo jiný, než představitel zloděje Ludwiga Dietera, herec Matthias Schweighöfer. O produkci se sice staral Zack Snyder, ale ani Schweighöfer není rozhodně žádný nováček, neboť už pět filmů režíroval (a je to poznat).

A když už jsme u známých jmen, tak hlavní ženskou postavu si hrála Nathalie Emmanuel, známá ze seriálu Hra o trůny a filmů Rychle a zběsile 7, 8 a 9. O scénář se postaral Shay Hatten, který pracoval na trojce Johna Wicka a o hudbu se překvapivě postarala dvojice Hans Zimmer a Steve Mazzaro (to moc už poznat není). 

Vzhledem k tomu, že se film natáčel v Evropě, tak se ve filmu mihne poměrně dost českých herců a kaskadérů, užijete si Prahu, pro znalce určitě bude zábavné identifikovat, kde všude se film točil. Potěší, že Češi mluví česky, mluví k věci a neříkají nesmysly, jak se občas v zahraniční produkci stává. Určitě vás pobaví i honička s naší Policií, která je rychlá a akční (honička i policie).

Film výborně funguje v první polovině, kdy pobaví velmi hezké režijní zkratky, hlavní hrdina poutavě vysvětlí, jak se z něj skvělý kasař stal a jaká je jeho motivace. Kamera je hezká svižná, střih také. Když se objeví hlavní ženská hrdinka, tak motivace jednotlivých postav začíná sice pokulhávat, ale stále to jde. Ústřední zlodějská pětice je však nesourodá i herecky, scénář se příliš s vysvětlováním nepáře a v druhé půli se začne logika i motivace chování postav rozpadat úplně. A závěrečné otevírání sejfu v akčně jedoucím náklaďáku je kravina už totální.

Milé jsou snahy režiséra uplatňovat evropské filmařské postupy, postava policisty stíhajícího lupičskou partu je zjevným odkazem na francouzské trhlé komisaře (například ze série Taxi), bohužel to moc nefunguje. 

Na Armádu lupičů se určitě podívejte už kvůli českým reáliím, jinak jde o mírně nadprůměrnou produkci, která je ale stále rozhodně lepší, než byla Armáda mrtvých. Ostatně tam kde Armáda mrtvých začíná, tam Armáda lupičů končí...

Armáda lupičů

  • Originální název: Army of Thieves
  • Akční filmy (2021)
  • CZ titulky • CZ dabing
  • Netflix

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Témata článku: Filmy a seriály, Netflix, Filmy on-line, Recenze filmů, Recenze