Recenze filmu Bullet Train. Brad Pitt se rychlostí šinkansenu řítí na vlně nadnesené akční zábavnosti

8. srpna 2022
TWEET SDÍLET

Plusy

 • Zábavná kreace Brada Pitta. Nadnesená komiksová stylizace

Minusy

 • Filmu chybí přesah k reálnému světu
6/10
Hodnocení

Spolupráce dvojice někdejších kaskadérů vyvrcholila natočením společného režijního debutu John Wick. Zatímco Chad Stahelski zůstal této postavě věrný a příští rok bychom se měli dočkat čtvrtého filmu s ní v jeho režii, jeho parťák David Leitch už se od ní odpíchnul ke čtvrtému samostatnému celovečernímu filmu. 

Ty předchozí Atomic Blonde: Bez lítosti, Deadpool 2 a Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw ukázaly, že v akčním žánru je velmi pevně zabydlen. Což potvrzuje i svou novinkou, pro niž Leitch oslovil hvězdu, jíž dělal od konce devadesátých let kaskadéra. S Bradem Pittem poprvé spolupracovali na Klubu rváčů a poté ještě na snímcích Dannyho parťáci, Troja a Mr. & Mrs. Smith. Pitt měl pak malou roličku v jeho dvojce Deadpoola. 

Rozpoznatelné inspirační zdroje

Nyní se potkávají v akční komedii, která v sobě obsahuje i žánrové prvky detektivky, thrilleru a dramatu. Groteskní a černohumorné momenty se tu prolínají s těmi osudovými v příběhu, jehož způsob vyprávění a stylizace vám připomene Tarantinovy kousky Kill Bill nebo Osm hrozných, hyperaktivním tempem a rozložením postav gangsterky od Guye Ritchieho a detektivní zápletkou Deset malých černoušků nebo Vraždu v Orient expresu od Agathy Christie. 

Klepněte pro větší obrázek

Akční sekvence odkazují k Johnu Wickovi, stejně jako poznávání světa nájemných zabijáků, jehož provázanost se nám tu vyjevuje. Specifičnost této látce dodává japonské prostředí, do něhož je zasazena, což je dáno charakterem předlohy, z níž vychází. Jde o román Maria Beetle od Kôtarô Isaky, který do scénáře adaptoval Zak Olkewicz. 

Japonsko tu přitom získává posunutou, lehce komiksovou stylizaci, která dobře pasuje k této divoké, zábavně odvázané podívané. Film se řítí rychlostí japonského šinkansenu, v němž se střet zabijáků odehrává, ale chybí mu jakýkoliv přesah, pokud za něj nepovažujeme přemítání nad rolí náhody, smůly či obecně osudu v našich životech. 

Myšlenkově jde tak o poměrně neambiciózní záležitost, jak žánrově si také nejsem úplně jistý. Je znát, kde se Leitch inspiruje, ale Tarantino ty dialogy umí líp a Ritchie zas lépe tu stylizaci. Od druhého jmenovaného si vypůjčuje nápad s představením jednotlivých zabijáků v krátkých medailoncích, jejichž charakter a stylizace se odvíjí od toho, z které země a kultury onen zabiják pochází. 

Kdo je svedl na palubu vlaku? 

První polovina dvouhodinové stopáže má tak ráz natahované expozice, kde se vlastní retrospektivy dočká i láhev minerálky, což je takový infantilní fórek pro pobavení. Slouží ale hlavně pro představení jednotlivých postav zabijáků, kteří se sejdou na palubě jedoucího japonského rychlovlaku, kde společně prahnou po obsahu tajuplného kufříku, který se jedni snaží získat a druzí ohlídat. 

Spolu s ním se odhaluje historie toho, proč se tu ocitli, jaké jsou jejich vzájemné vztahy z minulosti a kdo je na onu palubu svedl a s jakým záměrem. A tak zatímco si jdou vrahouni po krku, uzavírají dočasná spojenectví, intrikaří nebo se snaží navzájem převézt toho druhého, odhaluje se tu plán demiurga jejich osudů, v němž důležitou roli hrají vazby rodičů a jejich dětí. 

Klepněte pro větší obrázek

Postavy přitom jako v Deadpoolovi sebereflexivně komentují to, co se jim děje, událo nebo se bude dít. Motivy z příběhových linií postav z minulosti dostávají v současnosti své pokračování a propletením s těmi ostatními stupňující gradaci. Maskot z japonského anime, smrtelně jedovatý had, každý prvek tu má své místo, který bude využit při zvratech vyprávění. 

Brad Pitt sebeironicky baví

Z oněch flasbackových peripetií mezi postavami si scénář zároveň utahuje, včetně toho jak často k nim sahá. Průvodcem po tom, co se na palubě vlaku děje, se stává nájemný zabiják Beruška (Brad Pitt). Ale ne moc spolehlivým, protože i on se ocitá ve vleku událostí. Vlastně od začátku, kdy se ve vlaku objeví jako záskok za kolegu. 

Beruška nemá ani zbraň, k zakázkám se snaží přistupovat se zenovou vyrovnaností, odvozenou z terapií, které navštěvuje. Ty mu mají pomoci stát se lepším a vnímavějším člověkem. Jde o vyhořelého zabijáka, na odchodu do profesního důchodu, který se snaží sám sebe přesvědčit, že řada věcí z minulosti se mu vymkla z rukou vlivem náhody. 

Další zabiják Citrón (Brian Tyree Henry) zas životní filozofii a čich na lidi a situace odvozuje ze sledování animovaného dětského seriálu Mašinka Tomáš. Jeho bratr Mandarinka (Aaron Taylor-Johnson) úkoly řeší s britskou sveřepostí, ta japonská je zas znát v konání Kimurova (Andrew Koji) jakuzáckého otce (Hiroyuki Sanada). Pak je tu ještě zabijačka v loitovském oblečku (Joey King) nebo mexický Vlk (Benito A. Martínez Ocasio), jehož, podobně jako ji, žene touha po pomstě. 

Každý z vlastním záměrem se ocitá na cestě z Tokia do Kjóto, aby se postupně vyjevilo, čí to byl vlastně záměr. Jejich plány se začnou křížit a s nimi i oni. Beruška se snaží konflikty v rámci nalezení svého mírumilovného já řešit dohodou, ale když na to ostatní neslyší, přijde na řadu třeba vybavení jídelního vozu. V kupé plném cestujících si zabijáci musí poradit často bez zbraní, z čehož se odvíjí charakter vzájemných potyček, jimž nechybí humor. 

Ten je přítomný i v sebeironickém herectví Brada Pitta, stejně jako v retro soundtracku s Bee Gees. Film Bullet Train tak díky hercům a rozehraným střetům mezi nimi určitě baví, ale nic víc. Chybí mu originalita, nějaký přesah k reálnému světu. Nepolevujícímu tempu vyprávění spadne trochu řetěz před poslední třetinou s CGI destrukcí vlaku, ale jinak je právě hyperaktivní dynamika tím faktorem, který přikrývá, že jde vlastně jen o další žánrové vítězství formy nad obsahem. 

Bullet Train

 • Žánr: akční komedie
 • Původní název: Bullet Train
 • www.bullettrainmovie.com/
 • USA, 2022
 • Scénář: Zak Olkewicz (předloha Kótaró Isaka)
 • Režie: David Leitch
 • Hrají: Brad Pitt, Joey King, Andrew Koji, Aaron Taylor-Johnson, Brian Tyree Henry, Zazie Beetz, Michael Shannon, Hirojuki Sanada, Bad Bunny, Sandra Bullock
 • Distribuce: Falcon
 • Distribuční premiéra v ČR: 04. 08. 2022

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Trailer

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
OnePlus ladí první hodinky řady Nord. I díky AMOLED displeji vydrží až deset dní na jedno nabití

OnePlus ladí první hodinky řady Nord. I díky AMOLED displeji vydrží až deset dní na jedno nabití

** OnePlus na zítra chystá premiéru hodinek Nord Watch ** Už dnes ale známe všechny zásadní specifikace ** Na jedno nabití vydrží hodinky až 10 dní běžného používání

Martin Chroust
AMOLEDChytré hodinky
Samsung si patentoval dva typy rolovacích displejů. Budoucnost smartphonů bude zřejmě dost zajímavá

Samsung si patentoval dva typy rolovacích displejů. Budoucnost smartphonů bude zřejmě dost zajímavá

** Samsung si patentoval dvě nové skládací konstrukce ** Zajímavě vypadají i dva nové typy rolovacích panelů ** Základní se roluje z jednoho směru, tabletový panel roste ze stran

Martin Chroust
Rolovací displejVýzkum a vývoj
Test počítačového zdroje XPG CyberCore 1300 Platinum. Připravte se na hladovou příští generaci

Test počítačového zdroje XPG CyberCore 1300 Platinum. Připravte se na hladovou příští generaci

Chystaná nová generace grafických karet bude o poznání žravější a stejně tak i procesory jsou stále nenasytnější. Do špičkové herní sestavy tedy budete potřebovat i pořádně výkonný zdroj.

Antonín Trčálek
ZdrojeTesty
Už víme, co bude po Windows 11 22H2. V říjnu panelový Průzkumník a za rok další velká aktualizace

Už víme, co bude po Windows 11 22H2. V říjnu panelový Průzkumník a za rok další velká aktualizace

**V říjnu pro Windows 11 verze 22H2 vyjde další balík nových funkcí. **Automatická distribuce začne až v listopadu. **Velké aktualizace pro Windows budou nadále vycházet jednou ročně.

Petr Urban
Windows 11SoftwareMicrosoft
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Google už nevydržel čekat. Kompletně odhalil design a barevné varianty hodinek Pixel Watch

Google už nevydržel čekat. Kompletně odhalil design a barevné varianty hodinek Pixel Watch

** Hodinky Pixel Watch se ukazují v celé své kráse ** Displej bude krýt Gorilla Glass zatím neznámé generace ** Pásky rozhodně nebudou univerzální

Martin Chroust
Pixel WatchChytré hodinky
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Komunita vývojářů na podporu Rockstaru ukazuje další rozpracované verze slavných her

Komunita vývojářů na podporu Rockstaru ukazuje další rozpracované verze slavných her

Grafika není vše, a už vůbec ne pár let před vydáním.

Michal Maliarov
Grand Theft AutoGTAByznys