Recenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina. Televizní obrazovka ho nenahradí

22. října 2021
TWEET SDÍLET
Star Wars pro dospělé, u nichž nás režisér Denis Villeneuve přesvědčuje intenzitou a naléhavostí své autorské vize, jak zprostředkovat románovou mytologii.

Plusy

 • Výborná režie, herecké výkony i vizuální stránka

Minusy

 • Pro někoho příliš rozvláčné
8/10
Hodnocení

Duna z roku 1965 amerického spisovatele Franka Herberta patří k nejslavnějším sci-fi románům. Dočkala se pěti pokračování, práci na dalších zastavila spisovatelova smrt v roce 1986. Navázal na ni jeho syn Herbert spolu se spisovatelem Kevinem J. Andersonem, kteří vytvořili další dvě pokračování původní série, dvě prequelové trilogie, odehrávající se před událostmi prvního dílu a ostatní knihy z tohoto světa.

Dlouhá expozice

Tím světem je nebezpečná pouštní planeta Arrakis, zvaná Duna, na níž se jako na jediném místě ve vesmíru nachází melanž. Vzácné koření, které prodlužuje lidský život, poskytuje jeho uživateli specifické psychické schopnosti a umožňuje cestovat mezi planetami rychleji než světlo.

Klepněte pro větší obrázek

Imperátor sice svěří správu nad touto planetou rodu Atreidů, ale ve skutečnosti se bojí jeho vlivu. Spolu s krutým rodem Harkonnenů proto připraví léčku, jíž padne za oběť nový vládce této planety vévoda Leto Atreides, který chtěl nastolit mír s divokými domorodými fremeny, žijícími v poušti. Mezi ně se po zradě na útěku dostane Letova konkubína a členka „čarodějnického“ sesterstva, lady Jessica, spolu se svým synem Paulem (Timothée Chalamet).

Filmové vyprávění tak pokrývá zhruba polovinu románového příběhu a působí jako dlouhá expozice, která nás má uvést do zákonitostí tohoto světa s jeho mytologií a jednotlivými postavami.

Pro zasvěcené i ty neznalé předlohy

Režisér Denis Villeneuve, který se s dvojicí spoluscenáristů podílel na převedení této kultovní látky, ji adaptuje tak, že myslí jak na zasvěcené, kteří knižní předlohu znají, tak ty neznalé. Ty druhé nenápadně vede, aby všechny zákonitosti předestřeného světa postupně vstřebali i za cenu jistého zjednodušení děje a redukce vedlejších postav a linií. 

Zároveň množství dějových oblouků naznačuje, aby je mohl v druhé části zúročit a dát jim smysl. Budoucí dění anticipuje také za pomocí opakujících se snových výjevů, které nás připravují na to, kým se Paul stane. Filmové vyprávění vytváří a buduje prostor pro další díly, škoda jen že pro diváky tohoto končí vlastně v tom nejlepším. Je to ale zároveň ze strany tvůrců chytrá taktika, jak si ze strany diváků vynutit na studiu tlak na vznik dalších filmů z tohoto světa.

Soustředěné vyprávění

Druhý díl ze strany studia ještě potvrzen nebyl, ale Villeneuve už na jeho scénáři pracuje a má s touto sérií evidentně velké plány. Pokud by se mu je podařilo naplnit, mohly by vzniknout jakési Star Wars pro dospělé, jak je Duna někdy označována. A Villeneuve by u této ságy plnil úlohu novodobého George Lucase, nebo vzhledem k charakteru jeho tvorby spíš Stanleyho Kubricka.

Protože to, co nabízí jak ve způsobu vyprávění, tak jeho vizuálním uchopení, je opak kinematografie atrakcí, již si pojíme třeba s marvelovkami. Naznačily to ostatně už jeho předchozí počiny z žánru sci-fi Příchozí a zejména Blade Runner 2049. Villeneuve zahlcuje divákovy smysly, ale ne akčními scénami, ale intenzitou a naléhavostí své autorské vize, jak zprostředkovat románovou mytologii. Činí tak vážně, osudově, bez známek humoru.

Ve výpravném spektáklu za 165 milionů dolarů vypráví hodně obrazem a nechává nás unášet se kontemplativní, atmosférickou, lyricko-epickou, nebo jak to nazvat, náladou tohoto opusu. Ten splňuje nároky velkofilmových podívaných, v nichž všechny složky od herců až po kostýmy hrají ve prospěch celku, a současně zůstává komorní v zachycení přerodu hlavního hrdiny Paula. 

Struktura vyprávění je promyšlená do detailu, působí soustředěně a nestačí nudit ani při dvou a půl hodinové délce filmu. Režisér nás pomalu vtahuje do mocenských svárů v galaktickém impériu a postupně přidává na hutnosti toho, k čemu se v něm schyluje. 

Probíhá tu boj o moc, nemilosrdný, kdy jeden rod jde po krku druhému, jak v shakespearovských tragédiích nebo populární sérii Hra o trůny. Střet dobra se zlem je zároveň provázen silným ekologickým, sociálním, filozofickým a politickým akcentem. Objevuje se tu téma udržitelnosti života, kolonialismu, střetu kultur a civilizací či korporátní rozpínavosti. Paralely k dnešku si snadno dosadíte, což činí toto vrstevnaté dílo stále aktuální.

Pohlcující formální stránka

Obsahovou stránku a vtahující způsob jejího dávkování podporuje ta formální, která je stejně pohlcující. Výprava s naddimenzovanými stavbami, jejichž interiéry nás zavádějí někam do minulosti, ač vnějškově mají moderní brutalistní ráz. Kamera Greiga Frasera, která se doslova mazlí s písečnými dunami a za pomocí šerosvitné mlhavosti zároveň ukazuje jejich zrádnost. Každý záběr dovede výtvarně zaujmout, svou kompoziční účelovostí a současně omamností, k níž se přidává i ta zvuková. 

U Timothéeho Chalameta je už teď vidět, že nebude mít problém utáhnout celou sérii, jejíž vznik bych si moc přál, protože režisér Denis Villeneuve by jí uměl dát podmanivou, nepodbízivou a přitom srozumitelnou tvář i pro ty, kdo neznají knižní předlohy Herbertových románů. Soudě alespoň podle prvního filmu, který se stává pozvánkou do mnohem většího a komplexnějšího světa, který se před námi začne odkrývat.

Duna

 • Žánr: sci-fi
 • Původní název: Dune
 • www.dunemovie.net
 • USA, 2021
 • Scénář: Eric Roth, Denis Villeneuve, Jon Spaihts (předloha Frank Herbert)
 • Režie: Denis Villeneuve
 • Hrají: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Jason Momoa, Josh Brolin, Javier Bardem, Zendaya, Stellan Skarsgård, Dave Bautista
 • Distribuce: Vertical Ent.
 • Distribuční premiéra v ČR: 21. 10. 2021

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Trailer, Sci-fi

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět