kolemjdouci
28. října 2021 • 10:17

Film Duna 2021 rozhodně výborný, skvělá expozice, velmi dobré herecké obsazení. Co mě udivuje u mnoha recenzí, kde všichni zmiňují nějakou knihu, jako by nevěděli, že všechny filmy (ano nebyl jenom jeden) vznikly na motivy knižní předlohy. Film DUNA od Davida Lynche (1984) byl určitě první a na svou dobu má originální prvky, ale srovnání s novou Dunou zde moc nesedí v mnoha oblastech, pokud jste neviděli tak se podívejte a srovnejte.
https://www.csfd.cz/film/6250-duna/prehled/... K čemu je ale nová Duna mnohem více podobná, je filmové trilogii z roku 2000 (oficiálně TV seriál). Při shlédnutí prvního dílu Duna 2000 si najednou uvědomíte, že nová DUNA je remake, někde je více roztažená, jinde naopak ubraná, hlavní scény a jejich průběh jsou totožné. Nová DUNA začíná a téměř shodně i končí jako první díl trilogie Duna 2000. Což je ale pro nedočkavé fanoušky vlastně výhra, protože nemusí čekat 2 roky na dotočení dalšího dílu, ale mohou se podívat již nyní na to co bude pokračovat.
https://www.csfd.cz/film/73868-duna/prehled/... Aby toho nebylo málo, tak existuje ještě navazující trilogie Děti planety Duna z roku 2003, což vlastně dokončuje celou ságu. Obě trilogie dohromady mají cca 9h což je tak asi akorát na to, aby člověk co nezná knihu si mohl udělat ucelenou představu o celém ději.
https://www.csfd.cz/film/83759-deti-planety-d... ...

coriolan
27. října 2021 • 21:00

knihu som cital 10x a cely pribeh, aj ten svet ma ocaril a uchvatil. lynchova verzia jsa mi nepacila. toto je trochu lepsie. vizualne/herecky to vcelku akceptujem ale ako fanusikovi mi prekazalo, ze sa vypustilo mnozstvo - pre mna zaujimavych - pasazi a tym sa stratili niektore dolezite aspekty pribehu. chapem vsak ze by to predlzilo film o dve hodiny. skoda. snad bude nejaka reziserova edicia, kde bude toho viac

Laren123
2. března • 16:12

Vizuálně to vcelku akceptujem - hmm, zajímalo by mne, jak byste si to vizuálně představoval za současných filmových možností ještě lepší? :-) Jestli něco Denis umí bravurně, tak je to rozhodně vizuál. Spolu s např. Nolanem TOP level.

silvo
26. října 2021 • 12:42

Frank Herbert mal 2 synov v jeho knihach pokracoval Brian Herbert. Vy uvádzate ze mal syna "Herberta" to nie je spravna informacia!!! Dik

amarok
26. října 2021 • 10:46

Z těch vážek mně nebylo zpočátku příjemně. Na způsob jakým létaly jsem si musel zvykat.

roman2277
24. října 2021 • 20:54

Nudna utahana kravina.

Doktor79
28. října 2021 • 3:49
frantaN47
24. října 2021 • 14:28

Mohli by taky udělat film podle hry Dune 2. Jako akční komedie by to mohlo být zajímavější. Třeba situace, kde by část útočných jednotek byla přeprogramována zbraní od Ordosů.

Hurvajs
24. října 2021 • 12:13

Takové ptákoviny, jako je tato, mě neberou a proto na to do kina s chutí nepůjdu.

zogoth
25. října 2021 • 8:45

Děkujeme za obohacení stavte se pro klíčenku.

Anonymizovaný
24. října 2021 • 9:56

Nechápu, jak tomu někdo může dát 8/10. Za mě to bylo nehorázně rozvláčné, ploché, křečovité, korektní...Už hned ze začátku byly velmi únavné nevýrazné a uniformní kostýmy. Kostým vládce byl téměř stejný jako kostým nízkého důstojníka, stejně tak kostýmy jednotlivých vládnoucích rodů nebyly výrazně odlišující.Nejvíce se mi líbilo vizuální zpracování Duny v minisérii z roku 2000, kde opravdu poznáte vládce od jeho služebníka na první pohled a stejně tak jednotlivé rody už podle jejich výrazných barev a stylů.Nová Duna taky nedostatečně vysvětluje neznalému divákovi a tak například když tam stojí postava kousek od tlouku, s háky v ruce a než přijede červ, je zabita, tak je to totálně FAIL, protože do té doby tam nebylo vůbec ukázáno ježdění na červech a tak "prvodivák" vůbec netuší, proč tam tak stojí a blbě čumí.Mimochodem toho "významného čumění" na sebe nebo někam do blba je tam víc než by bylo zdrávo... :-D

zogoth
25. října 2021 • 8:44

My ale už dávno víme že jsi debil, nemusíš se pořád připomínat. Mimochodem v knize do té doby kterou popisuje film na červu nikdo nejel.

Katikakus
25. října 2021 • 23:30

Na komoru..

LEKSIKSON
23. října 2021 • 15:44

Jestli v ČR bude ještě někdo něco zavírat, dostane brzo na budku, stejně jako Vojtěch! :pozor

Honza
23. října 2021 • 8:59

Trochu nechápu, že jim to v HD kvalitě uniklo už před víc než týdnem na internet.

Funai
23. října 2021 • 10:28

Presne tak, malo to uniknúť v 4k (pre vás fantasy magorov)

VeiroNn AhatraXx
23. října 2021 • 10:52

Release ve 4K 10bit Atmos už je venku trotle..

Laren123
2. března • 16:29

Když pominu, že jsem na torrentech (rutracker, magnetdl atd.) žádnou kvalitní verzi nenašel, tak i kdyby snad nějaký kvalitní release existoval, tak pustit si to pak na noťasu či v lepším případě na TV na obyč domácím kině je ideální způsob, jak ten filmový zážitek zabít... Ale někomu samozřejmě stačí málo a kvalitu není ani schopen ocenit.

Laren123
2. března • 16:38

Pardon, zaměnil jsem diskusi za dvojku, my bad... :-D

DDRatm
23. října 2021 • 13:33

Protože premiéra byla už v září, to jen banánové republiky jako my přišly na řadu až v říjnu.

boris1
22. října 2021 • 18:55

Obaval som sa, ze to skonci horsie, ale vo vysledku sa dalo na to pozerat. Mne osobne tam chybali nejake velkolepe sceny a tie "kulisy" mi prisli dost o nicom, vsetko len sedy beton. Ked si to porovnam s povodnou dunou, tak je to slabota. No a samozrejme sa tam zase museli nejaky SJW do toho zamontovat a spravit z bieleho doktora cernosku (nastastie sa tam objavila len na chvilu, takze nemala cas nieco pokazit). Velka skoda, ze nenatocili Jodorowskeho Dunu, to by mohol byt poriadny filmovy spektakl.

sanox
23. října 2021 • 21:08

jojo nova duna je hodne betonova co se tyka designu a vizualu. jodorowskeho by byla asi hodne barevna az psychoticka.

Laren123
2. března • 16:33

Koukal jsem nedávno na UHD remaster Duny od Lynche a z dnešního pohledu mi to přišlo vizuálně i herecky jak parodie :-D . Většinu filmu jsem se nudil (kniha mne naopak bavila). Jen pár scén bylo alespoň dobře ulítlých a v té době i zřejmě odvážných. Denisova Duna je úplně někde jinde, působí mnohem dospěleji prakticky po všech stránkách. Jako profesionální fotograf rozhodně umím ocenit skvělou práci kameramana.

DDRatm
22. října 2021 • 13:13

Překvapilo mě a přiznám se, že trošičku i zklamalo, do jakých detailů to kopíruje Dunu od Lynche. Čekal jsem od Villeneuva větší tvůrčí volnost a ne v podstatě remake Duny z roku 1984.

zogoth
22. října 2021 • 13:23

Tohle tam nevidím, Vilneuve svoje filmy tímhle způsobem točí. Naopak tam kde Lynch nesmyslně ujížděl do vlastních vizí což film totálně zmrvilo, tak se drží předlohy.

Derryk
22. října 2021 • 14:58

Ty mne děsíš. Jaká tvůrčí volnost? Duna je natolik bohatá, že netřeba vymýšlet nějaký vlastní hovadiny jako Lynch a stačí se držet předlohy. Jen zkouška, opuštění Caladanu, přelet na Arrakis poznávání prostředí, paláce, pouště ..... atd atd až po napadení stačí na celý film. Opravdu netřeba výmýšlet o implantovat rádoby vylepšující tvůrčí kokotiny v knize nezmíněné.Už jen ze zachycených screenů to vypadá na odfláknutý přístup. Že by ve vzdálené budoucnosti nosili účesy padnoucí do úzkého časového období 10 let 21. století?

Noclaf
22. října 2021 • 16:06

Super jak si identifikoval spatny film podle nekolika screenu a ucesu na nich. :oboze :tleskani :-D

Derryk
22. října 2021 • 18:02

Co vypovídá o celku odfláknutí nenákladných triviálních detailů? Dunu jsem od svých deseti přečetl nejméně desetkrát. Stejně jako navazující díly po Božského Imperátora Duny. Ty další od syna(?) a Andersona už jen jednou. Nějak to nebylo ono i když nebyly vyloženě špatné.Mám obavy, že se opakuje scénář ala Zaklínač od Netflixu. Vezme se úspěšné, prověřené dílo nad kterým někdo strávil spoustu času a vypiloval k dokonalosti (v očích obdivovatelů konkrétního kusu). Nějaký umělec si všimne oblíbenosti, ponechá torzo příběhu a prostředí a zakomponuje tam svoje zaručeně geniální sračky, které ho napadly nejspíš při dloubání v nose. Např. ve zmíněném Zaklínači se skoro celou první serii, mj. co v knihách nebylo, řeší Yennefer a její hrb. V celé předloze byl hrb zmíněn pouze v jedné nebo dvou větách stylem, že Geralt zahlédl vzpomínku v Yennefeřině mysli a okamžitě na to zapomněl.

zogoth
23. října 2021 • 8:09

To je ale totálně mimo

Tom1122
23. října 2021 • 8:35

Tak to gratuluji.Jsem v půlce knihy a dál to nejde...Když pominu těžký nezáživný styl vyprávění a až únavný jazyk,je na knize vidět jak moc je stará a to nejen na popisu techniky atd...Ne o mnoho mladší knihy Clarka jsou proti ní opravdu čtivé.
Původní film zestárnul také hlavně vizuálem....Příští víkend se jde na novou do kina,tak uvidíme.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Derryk
23. října 2021 • 10:09

100 lidí 100 chutí. ;-)
Popis techniky.
Myslíš, že technika je navzdory vzdálené budoucnosti dost zastaralá? V universu Duny proběhl Služebnický džihád. Služebnický džihád byla jen tak tak lidmi vyhraná válka proti umělé/robotické inteligenci, hrozící zotročením, možná vyhubením celé lidské rasy. Od vitězství cokoliv, co jen byť náznakem vypadá, že by mohlo vést k vývoji "myslících strojů", je ve společnosti vnímáno s hysterickou panikou. Myslím, že by neprošla ani kalkulačka z minulého tisíciletí. :-D
I tak prostá věc, jako pátrač použitý k atentátu na Paula, byla ovládána člověkem. Jednoduchý automat, který by to zvládl levou zadní, byl již přes čáru. Vražda je "akceptovatelná". Použití automatizované/výpočetní techniky k vraždě nebo třeba i k získání planety akceptovatelné není.BTW: Proč se chystáš do kina na něco co tě neoslovilo? Vizuál, společenský hype? Prima akce s kamarády?

Tom
23. října 2021 • 11:52

Na to že se to má odehrávat kolik že tisiciletí v budoucnosti jsou vylíčené zbraně (laserpal) :))),štíty ale i lodě a létající nesmysly naprosto směšné.Ujeté ztvárnění vizuálu prvního filmu je kapitola sama o sobě.Nemají počítače ale mají lidské počítače který vypadá jak člověk s afty:)
Ono je toho více,ale kniha je prostě stará,stará,stará,Jako román těžko stravitelné,jako sci-fi vysloveně slátanina historického téma se šlechtickými rody a ultra budoucností.Fakt někdo věří že za tisíc let bude titul baron a vévoda? .)

Tom
23. října 2021 • 11:56

Do kina jdu ze zvědavosti.Jestli to bude stejná ujetost jak první film.A to říkám jako člověk který žral všechny hry na tema Duna.A navíc,dnes se scifi už moc bohužel netočí...

Laren123
2. března • 16:35

Pokud se Ti moc nelíbila Denisova první Duna, tak je imho nesmysl chodit do kina na dvojku a čekat, že ta se mi bude líbit :-D

Laren123
2. března • 16:39

Pardon, zaměnil jsem diskusi ke dvojce... :-D

DDRatm
23. října 2021 • 17:15

Zaměřuješ se na nepodstatné detaily a celek ti těžce uniká, jinak řečeno pro samé stromy nevidíš les. Kolega výše ti vysvětlil jaká je podstata univerza Duny co se týče strojů a techniky.
Už to je vzhledem k současným diskuzím ohledně hrozeb nástupu AI nadčasové.
Kromě toho ale Herbert ve svém díle řeší především politickou a ekologickou sci-fi , jinak řečeno důsledky vládnutí ve prospěch rádoby dobra a to také lecos připomíná, že?
Takže se ohledně údajného zestárnutí knihy nenechej vysmát. Jen prostě není pro tebe...

Tom1122
23. října 2021 • 18:41

To nejsou žádné detaily ale příklady jak je kniha zastaralá a špatně napsaná.Když chci psát dobré sci-fi musím být tak trochu vizionář jako třeba Clark a současně dobrý spisovatel a vypravěč.Herbert není a nikdy nebyl ani jedno.Nudný těžký text jako splácanina několika žánrů možná mohl obstát před desítkami let,ale v konkurenci ne o mnoho mladších knih třeba z univerza StarTrek ale i Hvězdná Odysea naprosto selhává...A samozřejmě že kniha strašně zestárla,nenech se vysmát.

Derryk
23. října 2021 • 20:29

Holt každý člověk je jiný a vnímá jiné věci a myslím že je to tak správně.
Mne Duna zaujala již při prvním čtení v deseti letech a hltal skoro každou stránku. Moc mne netáhly dějové linie mimo Arrakis. Později ke mne pronikl nadčasový přesah o lidské psychice a organizaci společnosti aplikovatelné na naši současnost.
Např.: Fremeni dorazí do cíle v poušti a začnou sami budovat tábor aniž by jim k tomu dal Muadib pokyn. Paul si vzpomene na Leta jak mu říkal "Když vydáš v nějaké situaci příkaz budeš ho od té doby muset v té situaci vydávat pokaždé." (Hodně volná citace :-D ) Citáty u každé kapitoly, které jsem vnímal jako intelektuálské cancy, stojí za zamyšlení. ;)Ad Clark:
Schválně jestli se v něčem shodnem :)
Město a hvězdy - úžasné, skvělé
Konec dětsví - taktéž velmi dobré k zamyšlení
Vesmírná odysea - strhující
Setkání s Rámou - přes zajímavé téma a slibné prozkoumávání mimozemsého artefaktu - nuda :(

Tom1122
24. října 2021 • 17:23

Clark je vypravěč.Ač se třeba Setkání s Rámou může zdát nudné, není problém si podle vyprávění knihy/autora představit ono plavidlo.A zde právě Herbert naprosto selhává.Třeba skoro na začátku kdy Paula snaží zabít ten dálkově řízený Patrač dnes by se řeklo dron.Pokud někdo neviděl film opravdu si představí něco konkrétního z divného popisu v knize? Nebo čichač jedu nebo jak tomu říkají:) Co to proboha je? :) Možná má kniha nějaké poselství,ale jako zábavné čtení to moc není.
Vesmírna Odysea 1-2 naprostá špička

zogoth
25. října 2021 • 8:39

Duna je narozdíl od jiných děl slavných autorů dosti nadčasová. Ta naopak nestárne.

DDRatm
22. října 2021 • 17:49

Myslel jsem tvůrčí volnost co se týče prezentace celého univerza Duny. Nová Duna je dokonalejší protože jsou dnes dokonalejší kostýmy, CGI, choreografie a Villeneuve má obrovský vypravěčský talent. A snad právě proto jsem čekal že příběh podá jinak než jen jedna ku jedné k rytmu vyprávění knihy a Lynchovy Duny (které navíc vysekává poklonu scénami téměř na chlup stejnými).

Derryk
22. října 2021 • 18:26

Můžeš prosím zhodnotit kolik je ve filmu dějového škváru, který v románu není? Záběry pouště a prostředí navazující emoční dopad a atmosféru, které chce scénarista vyjádřit za nepatřičné nepovažuji. Teda pokud nejsou v rozporu s původním textem. Předem díky.

DDRatm
22. října 2021 • 19:22

Myslím že se nemusíš bát, škvára á la scénář Hobita fakt nehrozí. Pár scén a postav je trošku změněných, ale právě to mi připadlo nejzajímavější :)

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Derryk
23. října 2021 • 10:15

"Pár scén a postav je trošku změněných, "
Proboha proč? :grr: :-( :-(

DDRatm
23. října 2021 • 13:42

Trošku a velmi citlivě. Třeba ve scéně Leto vs. baron Harkonen se Villeneuvovi podařilo mistrně a jediným krátkým záběrem vykreslit paranoidní charakter Vladimira Harkonena.

Derryk
23. října 2021 • 20:42

Uff, to jsi mne uklidnil. :-) Add inspirace Lynchem. Nepřevzal Villeneuvov nípání boláků jako prostředek k vytvoření Vladimira Harkonena jako echt odporného záporáka?

honcka
23. října 2021 • 7:49

Imho 95% se to drží knihy.

roob
23. října 2021 • 21:02

ak je Duna bohata, preco tento film mohol byt kludne o hodinu kratsi a este aj tak by bol nudne dlhy? Nie, toto sa naozaj nepodarilo. Vizual je uchvatny, obsah slaby jak 5x prevareny caj.

Noclaf
22. října 2021 • 12:48

Vcera zkouknuto. Na holywoodskej spektakl je to zpracovany hodne dobre - na to, s jak komplexni "mytologii" se museli poprat, aby to pobral i bezny Franta divak.
Takze za me vsechny ctyri palce nahoru...a jdu si je rovnou okusovat nedockavosti na druhy dil.

neilz
22. října 2021 • 19:50

taky to tocil jeden z nejlepsich reziseru na svete tak se neni cemu divit

cernakus
23. října 2021 • 14:04

co z Denise dělá "jednoho z nejlepších režisérů na světě"?Protože točí převážně artové blbosti na hraně rentability a má v podstatě jen dva filmy, které stojí za shlédnutí (Sicario a Příchozí). Teď tedy přidal Dunu, ale byly to 2 hodiny koncentrovaných klišé, které místy dost nudily a nebýt vizuálu (kterej ale s ohledem na rozpočet nevybočuje z řady), nedalo by se to dokoukat. Tu mu však nevyčítám, předloha sama o sobě stojí za hovno, a z toho jak známo, bič uplést nelze.

Edna Televizní
23. října 2021 • 18:02

"2 hodiny koncentrovaných klišé"
"předloha sama o sobě stojí za hovno"
Ano, všichni jsou debilové a Vy jste na to kápl. Zrovna Duna je tak široce uznávaný a velmi kladně hodnocený román, že absolutně nemá smysl s Vámi o tom diskutovat. Může se Vám nelíbit, můžete mít k tomuto žánru ambivalentnní vztah a měl byste i přesto umět přiznat kvality knihy. (Stejně jako nemám rád dechovku ale umím ocenit např. kvalitu trumpetisty)

cernakus
24. října 2021 • 12:50

Široce uznávaný kým? Je to typická americká románová sračka protěžovaná v americkém (anglosaském) světě z důvodu toho ,že ty nekulturní hovna nemají v podstatě žádnou kulturu a historii. Stejně jako například Velký Gatsby.Samozřejmě, nelze popřít, že v americkém světě Duna měla svůj vliv (ovlivnila i Lucase při psaní scénáře SW). Ale sama byla značně ovlivněna Lawrencem z Arábie. Což je víceméně trapné, aby knihu ovlivňoval film a ne vice versa ;-)Ovšem ve světě sci-fi je Duna otloukánek a proti dílům Clarka, Bradburyho, Heinleina a Asimova. Jedinou její výhodou je, že je hodně rozsáhlá, něco jako slavná Tolkeinova fantasy sračka. Problém je, že oproti výše zmíněným autorům to není zcela sci-fi a nezestárla moc se ctí. Těžký jazyk, kterým si Herbert dokazoval, jakej je borec, tomu taky nepřidal.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
zogoth
25. října 2021 • 8:35

Ty jsi opravdu debil. Vypustil si hovno a když na něho lidé ukázali tak ses s ním začal pomazávat od hlavy k patám přikusovat ho a tvrdit že je to čokoláda.
A zrovna kryptofašounka Heinleina povyšovat nad Herberta? Je ti patnáct nebo jsi volič Okamury?

cernakus
25. října 2021 • 9:25

Jo tak kryptofašouna. Tady někdo nemá dost IQ na to aby pochopil co je společenská satira a varování. Nebo i Orwella budeš obviňovat z kryptokomunismu? :-)Stavění Herberta na nekritický piedestal je prostě nepatřičné. Zejména, když ten chlápek je "spisovatel jediného díla", bo ten zbytek co seškrábal drtivá většina z vás vůbec nezná.Jinak kdo jsou ti "lidé"? Nějací anonymní retardi jako je zog zogothowics? Tele profláklé na konkurenčních webech jako troll? V takovém případě použití slova lidé lze oprávněně považovat za nepatřičný eufemizmus ;-)

Kapustinek
25. října 2021 • 16:53

Zjevně jste toho moc od F. Herberta nečetl, protože takovou slátaninu jinak nemůžete mistel vážně. Co takhle, když Vás nebaví Duna, Vyslanci do prázdna, Faktor nanebevzetí, Lazarův experiment, Kristova epizoda, Experiment Dosada. Mohl bych pokračovat. Komplexní filosofická díla a Duna, resp. na ní navazující, nezůstávají pozadu.

Katikakus
25. října 2021 • 23:29

Tak opravuji předešlou odpověď. Ty jsi de8il..

supermodel
28. října 2021 • 10:48

Veledilo to pravda není. Ale člověk, který nedal samostatně krtecka, se vážně nemá veřejně vyjadřovat ke knize která má už dost komplikovanej název. Začni jednobarevnyma omalovankama. Ono se to podá.

zogoth
22. října 2021 • 12:43

Je to dobrý, a vlastně to nebylo ani tak drahý, pokud to porovnáme s generickým superhero odpadem typu Black Widow. Takže se snad dokončení první knihy dočkáme.
Trochu mě děsil casting, obzvláště Momoa, ale poté co se oholil jsem ho jako Duncana Idaha přijmul. Neandrtálec bez čela Bautista je naprosto dokonalý Raban a Skarsgard jako Baron Vladimir taktéž exceluje. Jediný kdo mě zklamal byla Rebecca fergusson jako lady Jessica. Ta byla naprosto nijaká bez špetky šmrncu.
U knih jako je Duna udělá scénárista a režisér to nejlepší když se drží předlohy jinak to skončí v totální žumpě jako Hobbit. Tady se to naštěstí povedlo.
Určitě stojí za shlédnutí na velkém plátně.
za mě 85% jak vyšitých

DDRatm
22. října 2021 • 14:17

Scéna kdy Jessica za dveřmi prožívá strach o svého syna, který je vyslýchán Ctihodnou matkou, je jedna z nejsilnějších ve filmu a šel mi z ní mráz po zádech. Fergussanová je ve filmu skvělá i když vypadá spíše jako vrstevnice Paula. Z prvních fotek, kde stojí ve filtršatech vedle sebe jsem si myslel, že jde o Chani :)

steny007
22. října 2021 • 11:21

No, do kina téměř nechodím, zde jsem chtěl udělat výjimku, ale když jsem v programu četl český dabing :pozor , tak to bude opět TPB. :nenapadne

Pavel
22. října 2021 • 12:24

Stačí najít kino, kde je to s titulky :-)

Mirek
22. října 2021 • 19:11

Vždyť to jde souběžně jak v originálu, tak s dabingem. Například Cinestar má nejlepší sál vyhrazený pro originál Atmos.

radon2
22. října 2021 • 9:42

za mne dobrý, líbilo se, děj kopíroval knihu, spokojenost ... akorát jsem zvědavej, jak to uspěje u mladšího publika odkojeného scifi typu Transformers, X-men nebo Avengers. Protože to ovlivní tržby a natáčení pokračování :-)

TFSi
22. října 2021 • 9:58

X-men, Avengers nejsou scifi, ale prosté fantasy. Transforeři... ok, tam možná trošička toho sci- je, ale jinak je to další fantasy.

Pan Vesmira
22. října 2021 • 16:10
Mirek
22. října 2021 • 19:06

Tak zrovna Avengers jsou kombinaci obojího, je to science fantasy. Transformers je sci-fi, není tam žádná magie, nadpřirozeno..., není to fantasy. V X-Menech jsou to schopnosti osob, není to magie a nedá se to naučit, tedy je to sci-fi.

Tonda
22. října 2021 • 23:12

Si ty Transformers pusť - rytíři/řády, magické kostky. Furt nic ?

cernakus
23. října 2021 • 13:55

No to pak duna je taky fantasy. Rytíři, řády, feudální systém, císaři, rody, kouzelníci, magické koření atd...I star trek má poměrně hodně magie a jiných fantasy prvků v sobě, o Star wars pak ani nemluvě.Transformers sága je proto sci-fi.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Tonda
23. října 2021 • 17:28

Ty si debil

Mirek
23. října 2021 • 19:00

Neurážej, má pravdu. Schválně jsem se podíval, kam jsou filmy řazeny například podle:
https://www.csfd.cz/film/220919-transformers/... ...
https://filmserver.cz/transformers-posledni-ryt... ...
https://www.csfd.cz/film/241997-the-avengers/... ...
https://filmserver.cz/avengers-infinity-war-fil... ...
https://www.csfd.cz/film/8412-x-men/prehled/...
https://filmserver.cz/x-men-film-84409/...
Já to vše viděl, ty rytíře, řády, magická kostka. To svědčí o čem, děje se tam magie, kouzla, znáš vůbec o čem je fantasy, že to roubuješ na sci-fi, i když musím uznat, že tyhle dva světy mají k sobě hodně blízko.

Pan Vesmira
23. října 2021 • 23:00

duna je ciste sci fi (herbert si dal prave na technologiach dost zalezat, magia tam nie je ziadna)
star trek je ciste sci fi (star trek ma magiu? drogy?)
transformers su nejaka picovina pre deti co mala kedysi predavat hracky mattelunevies nic.

cernakus
24. října 2021 • 12:34

Jo jasně, magické koření, bytosti schopné předvídat nepředvídatelné, hlasy schopné ovládat, červi popírající fyziku jako božstvo, náboženství kam se podíváš, ale je to čisté scifi :-DStar trek že nemá magii? A TOSku jsi viděl? Ovšem i pokud by jsi byl odkojen TNG a novějšími, tak o Q jsi slyšel? Nosnou linku DS9 jsi pochytil? A nebo jsi neviděl nic než jen VOY, ENT a nově STD, Kde opravdu magie chybí?!

Mirek
24. října 2021 • 17:10

Takže když nazvu cokoliv, že je to magické, tak je to automaticky fantasy? To snad nemyslíš vážně. Tvůj předchozí příspěvek vyzníval jako ironie, ale tímto jsi to poslal do jiného významu.
Magické koření má v tomto případě ozdravné a psychedelické účinky. Můžeš mi volně vysvětlit, co to má společného s fantasy? A co má společného náboženství s fantasy? Chceš říci, že dnes ani v budoucnosti náboženství nebude a je součásti nějaké fantazie? To ve sci-fi nemůže náboženství existovat? A také, že i dnes neexistují látky, které mají ozdravné účinky a přitom to jsou drogy s vedlejšími psychedelickými účinky? Vůbec nechápeš, co fantasy znamená.

cernakus
24. října 2021 • 21:25

Nejsi nejostřejší tužka v penále, viď?Možná si to vlákno přečti znovu, pomaleji a pak ti zřejmě dojde, jak moc se mýlíš v hodnocení mně a mého názoru.Jinak koření má magické vlastnosti.Náboženství je samo o sobě fantasy. Není rozdíl mezi tím, jestli věříš na elfy nebo všemocného dědka na mráčku.Jinak ano náboženství ve sci-fi existovat může, ale pokud je jeho nosnou linkou, už to prostě není čisté scifi.LSD ti sice vyžere mozek, ale neumožní ti to předvídat pozici planet tisíce světelných let daleko. Neumožní ti hlasem ovládat jiné lidi. Neprodlouží ti život za telomerovou smrt. atd...Prostě je třeba si připustit, že humanitně vzdělaný novinář Herbert asi těžko napíše ryzí scifi jako přírodovědně vzdělaný technokrat Clarke.Nicméně aby jsi to nemusel studovat - ano Dunu považuji za sci-fi a nikoliv fantasy. Což konzistentně tvrdím od začátku tohoto vlákna. Ovšem odmítám nevidět fantasy prvky v tomto díle.

Brk
24. října 2021 • 22:32

Ze nerozumis tomu, jak funguje koreni, jeste neznamena, ze ma magicke vlastnosti. Tuzko.

cernakus
25. října 2021 • 9:14

takže popíráš, že koření dává schopnost vnímat věci budoucí? Popíráš že koření poskytuje napřirozené psychyciké schopnosti? Popíráš že koření otvírá přístup k minulým životům, samo o sobě nadpřirozená věc? Popíráš že koření prodlužuje lidský život za telomerovou smrt (pokud tedy vůbec víš, co to je ;-)to, že jsi hlupák, neznamená, že Herbert koření neurčil magické vlastnosti a s magií v jeho náboženském cyklu zvaný Duna vycházející z příběhu Arabského náboženského obrození pracuje stejně jako Lucas se Sílou v tom jeho spektáklu.

Pan Vesmira
25. října 2021 • 9:27

"Popíráš že koření poskytuje napřirozené psychyciké schopnosti? "
ty si tu knizku necital, ze?"Popíráš že koření prodlužuje lidský život za telomerovou smrt"
to znie ako technologia, ze?

cernakus
25. října 2021 • 10:19

Četl, ale dávno. A psychické schopnosti poskytuje. Případně nějakej jeho byproduct. Ale souvisí to s kořením, respektive těmi pidičervíky, co ho vyrábí.
Prodloužení života za telomerovou smrt je magie. Nikoliv věda.

Pan Vesmira
25. října 2021 • 10:55

pls bud taky dobry a vyjasni si to hlavne v sebe. telomery sa normalne skumaju dnes. ak ich vyuzijes v scifi literature, stale to ostava scifi a nestava sa z toho fantasy.
je to presne to iste ako pouzitie ftl motorov, snad s tym rozdielom, ze zabranenie skracovaniu telomer omnoho pravdepodobnejsie.
scifi alebo nescifi nestoji na tom, ze technologia musi byt realizovatelna v nasom svete. to je to druhe slovo v skratke scifi. je to fikcia.

Wolf9
28. dubna 2022 • 15:06

Podle toho s tou smrtí by fantasy byla i Clarkova 2001: Vesmírná odyssea, ne?

Mirek
25. října 2021 • 11:14

Miluji lidi, kteří používají obrat "Nejsi nejostřejší tužka v penále". To už všude používá kdejaký....
Takže když dnes někdo natočí film o jakékoliv sektě, skupině lidí..., která věří v nějaké božstvo, tak točí fantasy? No teda, ty tomu dáváš na frak.
Když v něco věřím, tak to samo o sobě je realita, nebo máš pocit, že se při tom děje něco nadpřirozeného?
Vzhledem k tomu, jak to různě převykladáváš, tak si nejsem jistý, jestli máš konzistentní názor.

cernakus
25. října 2021 • 18:37

názor konzistentní mám. Jen ho buď nejsem schopen správně tlumočit a nebo ty správně pochopit.

Katikakus
25. října 2021 • 23:27

Jediné, co je na tom, co píšeš, konzistentní, je to, že to působí jako bys byl de8il...

Určitě si přečtěte

Články odjinud