Recenze filmu K zemi hleď! Netflix přichází se satirou na společnost, z níž se vytratil respekt k faktům

1. ledna 2022
TWEET SDÍLET
Adam McKay používá katastrofický žánr, aby nás varoval před jeho naplněním.

Plusy

 • Satirický obraz politiky, médií, celebrit a sociálních sítí

Minusy

 • Přepálená stopáž, kvůli níž druhá polovina vyprávění nepůsobí tak hutně jako ta první
7/10
Hodnocení

Loni se Netflix za uplynulým covidovým rokem ohlédl prostřednictvím mockumentu Smrt do roku 2020, letos přišel na Štědrý den s další satirou, reflektující zahleděnost lidstva do sebe sama v éře, v níž fakta a vědecké poznání ztratily na důležitosti. Alespoň pro část společnosti.

Šťouchanec trumpovskému nepotismu

Hvězdně obsazený film natočil Adam McKay, který si k němu napsal i scénář. McKay dlouho platil za dvorního režiséra situačních komedií s Willem Ferrellem, až před šesti lety přišel se satirou, jež s mrazivou nadsázkou pojala téma hypoteční krize. Sázka na nejistotu získala Oscara za adaptovaný scénář a režiséra posunula do trochu jiné ligy. Tu chtěl potvrdit následným biografickým filmem Vice o kontroverzním politikovi Dicku Cheneym, který zaujal především další fyzickou proměnou Christiana Balea.

Ambice neskrývá ani jeho na čtyři Zlaté glóby nominovaná novinka, na níž spolupracoval s novinářem Davidem Sirotou, který se jako poradce a autor projevů podílel na prezidentské kampani Bernieho Sanderse v roce 2020. McKay se hlásí také k demokratům, a jaký je jeho postoj k čtyřletému působení Donalda Trumpa v Bílém domě, je patrné z vykreslení prezidentky, již hraje s parodickým zalíbením Meryl Streep.

Dosazování příbuzných a odborně a morálně nevhodných kandidátů na posty ve státní správě a justici, narcismus, populismus, podléhání byznysovým zájmům sponzorů prezidentské kampaně. Jonah Hill, hrající prezidentčina syna, odkazuje zas svým chováním k Donaldu Trumpovi juniorovi, postavením pak k Jaredu Kushnerovi.

Plytké zlehčování vážného tématu

Nekompetentnost trumpovské administrativy se ale stává jen jedním ze střípků nebo průvodních znaků netečné společnosti, která není schopna adekvátně reagovat na hrozby, které před ní stojí. Zjištění dvojice vědců, doktorandky Kate (Jennifer Lawrence) a jejího profesora astronomie Mindyho (Leonardo DiCaprio), že se k Zemi blíží kometa, která jí za šest měsíců zničí, se stává modelovou výchozí premisou, která tvůrcům umožňuje přijít s jízlivou analýzou toho, jak se lidstvo vyrovnává s jinými krizemi. Ať už jde o tu klimatickou nebo pandemickou.

Klepněte pro větší obrázek

V momentě vážného ohrožení se lidstvo není schopno semknout, ale ještě více se rozdělí, přičemž jedna část společnosti začne tuto hrozbu popírat. Odtud i název filmu, odkazující k sloganu manipulativní politické kampaně popíračů nebezpečí. Podobně jsou na tom politické elity, které nepřistoupí k mezinárodní kooperaci.

Namísto racionality se dostává ke slovu oportunismus, sobectví a plytké zlehčování vážného tématu, jak ukazuje dvojice prestižních moderátorů (Cate Blanchett a Tyler Perry), která o záhubě vtipkuje ve své talk show a staví ji z hlediska důležitosti až jako druhou zprávu po rozchodu popové zpěvačky (Ariana Grande) s jejím přítelem. Více než to, co dvojice vědců říká, zajímá publikum, jak vypadá nebo se u toho tváří, což spustí lavinu twitterových statusů a vtipných memů.

Média a celebrity se na drtivé senzaci přiživují, ale neumí dohlédnout její faktografickou podstatu. To technologický magnát (Mark Rylance) v ní vidí příležitost k ekonomickému rozvoji své společnosti, kterou vydává za šanci pro lidstvo. Samolibý, asociální magnát s autistickými rysy a nepřítomným pohledem, který by byl rád chápán jako vizionář, se inspiroval u Elona Muska, Jeffa Bezose nebo Stevea Jobse. Jeho evoluční představa pak dostává v jedné ze dvou potitulkových scén rozvernou epilogovou tečku.

Ta ale značně kontrastuje s emotivním závěrem filmu, který demonstruje důležitost hodnot jako rodina nebo lidská sounáležitost, jejichž význam si nejlépe uvědomíme, když o ně přicházíme. Prolínání dramatických scén s těmi satirickými občas drhne, stejně tempo filmu, kterému po první hodině spadne řetěz. Druhá polovina vyprávění se věnuje víc postavám vědců, jež ale neumí McKay vybavit hlubší charakteristikou.

Nebýt netečný

Hvězdní herci mu tak slouží spíš jako figurky, za pomocí nichž se satiricky vyjadřuje k tématům, jež hýbou nejen americkou společností. Poukazuje na malou srozumitelnost vysvětlování vědeckých poznatků široké veřejnosti i na neochotu lidí kvůli tomu vědcům naslouchat. Na populistické politiky, rozdělující účelově společnost. Na miliardáře se spasitelským komplexem. Na média, která neplní informační roli, ale více tu zábavnou. Na celebrity, jejichž vliv se přetěžuje. Na sociální sítě, které se stávají místem kyberšikany a šíření nesmyslných konspiračních teorií.

Proti nim by jako obrana mohlo sloužit kritické myšlení, ale kde ho pěstovat, když se každý složitější problém brzy promění v ony zjednodušující posty na sociálních sítích a pro seriózní debaty o existenčních hrozbách není v médiích prostor a čas.

Adam McKay používá katastrofický žánr, aby nás varoval před jeho naplněním. Stačí jen nebýt apatičtí, neteční nebo přezíraví ke znepokojivým zprávám z vědeckých kruhů a snažit se na ně adekvátně reagovat. On tak činí prostřednictvím této satiry, která nastavuje ono pověstné zrcadlo naší zahleděnosti do sebe samých.

K zemi hleď!

 • Žánr: satira
 • Původní název: Don't Look Up
 • www.netflix.com/cz/title/81252357
 • USA, 2021
 • Scénář: Adam McKay
 • Režie: Adam McKay
 • Hrají: Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Rob Morgan, Meryl Streep, Jonah Hill, Cate Blanchett, Tyler Perry, Mark Rylance, Timothée Chalamet, Himesh Patel, Ron Perlman,
 • Distribuce: Netflix
 • Distribuční premiéra v ČR: 24. 12. 2021

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Google ukázal AI, která ve vyhledávání odpoví na každou otázku. Bard bude už za několik týdnů veřejný

Google ukázal AI, která ve vyhledávání odpoví na každou otázku. Bard bude už za několik týdnů veřejný

** Google předběhl Bing a ukázal, jak využije AI k odpovídání ** Svatý grál vyhledávání se jmenuje Bard ** Pro všechny se otevře již za pár týdnů

Lukáš Václavík
BardUmělá inteligenceGoogle
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2022. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2022. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2022 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v únoru 2023 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v únoru 2023 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v únoru 2023: Kraluje Wednesday, Na nože i Jan Žižka

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v únoru 2023: Kraluje Wednesday, Na nože i Jan Žižka

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Je tady první ukázka budoucí podoby systému. Android 14 zvýší bezpečnost, výdrž a zaměří se na detaily

Je tady první ukázka budoucí podoby systému. Android 14 zvýší bezpečnost, výdrž a zaměří se na detaily

** Máme únor a s ním i novou verzi systému Android ** Na finální Android 14 je ještě brzy, startuje se verzí pro vývojáře ** Konečné verze systému je v plánu na přelom července a srpna

Martin Chroust
Android 14Operační systémy
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět