Recenze filmu Kingsman: První mise – Matthew Vaughn v prequelu reviduje události první světové války

14. ledna 2022
TWEET SDÍLET
Recenze filmu Kingsman: První mise – Matthew Vaughn v prequelu reviduje události první světové války

Plusy

 • Ralph Fiennes jako nejplastičtější postava vyprávění

Minusy

 • Bizarní humor, který se pere s vážnou notou filmu
6/10
Hodnocení

Britský režisér, scenárista a producent Matthew Vaughn, který se tak bránil pokračování svých filmů Kick-Ass a X-Men,posledních sedm let strávil se sérií Kingsman.

Nazývat ji sérií nebo franšízou klidně můžeme, protože po jedničce Tajná služba a dvojce Zlatý kruh přichází do kin jejich prequel První mise, přičemž na příští rok se chystá trojka původní série The Blue Blood, která by měla uzavřít vývoj vztahu Eggsyho a jeho mentora Harryho Harta. Ve vývoji je i spin-off Statesman, jenž by měl blíže představit bratrskou americkou tajnou organizaci, známou ze Zlatého kruhu. A jak naznačuje potitulková scéna První mise, pokračovat by mohla i prequelová řada.

Spiknutí

Ta přichází se zcela novými postavami, neznámými z předchozích filmů. Z nich jsme věděli, že historie tajné špionážní organizace Kingsman, maskující se jako luxusní zakázkový krejčovský salón se sídlem v Londýně, sahá do časů první světové války. První mise nám pak ukazuje, jaké okolnosti a dějinné události vedly ke vzniku této nezávislé zpravodajské služby a kdo stál u jejího zrodu.

Prolog filmu nás zavádí do roku 1902, kde britská šlechtická rodina během búrské války navštěvuje internační tábor v Jižní Africe. Pacifistický vévoda z Oxfordu Orlando (Ralph Fiennes) jako vyslanec Červeného kříže tu utrpí tragickou ztrátu, která jej přiměje k myšlence vzniku síly, která by dovedla podobným válečným konfliktům zabránit dříve, než k nim dojde.

O dvanáct let později je spolu se svým synem Conradem (Harris Dickinson), kterého od oné tragické události úzkostlivě drží v izolaci od vnějšího světa na svém panství, pozván jako doprovod arcivévody a následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d'Este na jeho cestě do Sarajeva. Historická realita zapříčiní, že se stanou aktéry dějin, před nimiž stojí úkol zabránit vzniku první světové války.

Klepněte pro větší obrázek

K Orlandovi se totiž dostanou informace, že ruský, německý a anglický dvůr infiltrovali lidé, kteří chtějí tyto říše proti sobě poštvat. Orlando se spolu s dvěma členy svého služebnictva Polly (Gemma Arterton) a Sholou (Djimon Hounsou) vydává na jednotlivé dvory odhalit tyto rádce či našeptávače tehdejších mocných, kteří jsou ve skutečnosti součástí spiknutí těch nejhorších zločinců světa, vedených tajemným Pastýřem.

Historická revize

Matthew Vaughn se spoluscenáristou Karlem Gajdusekem tu na motivy komiksu Marka Millara a Davea Gibbonse pracuje s historickou realitou podobně jako Quentin Tarantino ve filmech Hanebný pancharti nebo Nespoutaný Django. Na historickou realitu roubuje špionážní dobrodružství, které tuto realitu posouvá do její alternativní verze. Známé dějinné události a osobnosti proplétá s fikčními i skutečnými postavami, které se s nimi snaží manipulovat jako v případě bratranců krále Jiřího V., císaře Viléma II. a cara Mikuláše II., které hraje jeden herec a to Tom Hollander.

Historičtí puristé určitě mohou vznášet námitky, že vyobrazení skutečných předloh neodpovídá realitě a že se ocitají na místech, kde nemohli být, ale to je součástí scenáristické licence, v níž tato historická revize plní funkci především zábavnou.

Současně se ale Vaughn snaží i o vážnější nótu, třeba ve vyobrazení vztahu otce a syna. Idealistický Conrad chce sloužit vlasti a vstoupit do války, čemuž se snaží jeho otec, který ví, co to znamená zabíjet, přes své konexe zabránit. Nakonec se mu to nepodaří a Conrad se vydává na bojiště první světové války.

Dění na nich vyobrazuje režisér se vší syrovostí, fatálností a emoční intenzitou válečného dramatu, aby pak z realistických zákopů, kde je cítit zoufalství a strach, zas přešel ke stylizované nadsázce špionážního dobrodružství.

Bizarní humor

Tato nadsázka doznává až bizarních kontur, třeba v tom jak je představen obscénní Rasputin (Rhys Ifans) coby věčně nadržený a opilý mystik na ruském dvoře. Jeho přítomnost zde dá vzniknout roztančené akční šermířské scéně, ale i takovým, které pokoušejí hranice dobrého vkusu. To byl problém už ve dvojce Zlatý kruh, že gagy působily ve snaze o jejich extravagantnost přemrštěně. A i tady dochází k nekonzistentnímu lavírování mezi vážným a parodickým, které na sebe občas bere podobu vulgárního.

Na akčních scénách si dal režisér záležet a snaží se je ozvláštnit vizuálními nápady, jako je šermířský souboj snímaný z perspektivy kordu. Pomáhá mu v tom dynamická kamera, triky jsou o něco slabší. Ralph Fiennes rok před šedesátkou v nich působí přirozeně, k čemuž mu jistě pomohla průprava z bondovek. Jeho postava působí nejplastičtěji, protože obsáhne polohy od zlomeného a strachujícího se otce až po elegantního gentlemana, který vládne vtipem a bojovností.

Ostatní postavy jsou spíš figurky (Lenin) nebo nedostávají tolik prostoru (Hanussen, hlavní záporák Pastýř). Vaughn s nimi stihne obsáhnout dějinné události od atentátu na následníka trůnu až po vstup USA do první světové války, ale jeho mise trpí tím, že se snaží být vážným válečným a politickým dramatem, reflektujícím anglickou historii i ujetou komedií s humorem, který nemusí každému sednout. A tyto dvě polohy se bohužel ne vždy ústrojně potkávají.

Kingsman: První mise

 • Žánr: komiksová adaptace
 • Původní název: The King's Man
 • www.20thcenturystudios.com/movies/the-kings-man
 • Velká Británie / USA, 2021
 • Scénář: Matthew Vaughn, Jane Goldman, Karl Gajdusek
 • Režie: Matthew Vaughn
 • Hrají: Ralph Fiennes, Gemma Arterton, Matthew Goode, Harris Dickinson, Aaron Taylor-Johnson, Tom Hollander, Djimon Hounsou, Rhys Ifans, Daniel Brühl
 • Distribuce: Falcon
 • Distribuční premiéra v ČR: 06. 01. 2022

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze


25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto seriálům. Vybrali jsme ty nejlepší

Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto seriálům. Vybrali jsme ty nejlepší

Přiznejme si, že právě právě seriály jsou tím, proč jsou streamovací služby tak oblíbené. Komfort, kvalita, titulky, na HBO i tradičně solidní dabing. Nabízíme přehled těch nejlepších seriálů z HBO Max. Vybrali jsme jak ty známé, tak i skrytější skvosty.

Jaromír Puk
HBO Max
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak se dobře zorientovat při koupi televizoru, co chtít, co koupit, jak koupit a proč nastavit to/ono. Článek není jen o testu konkrétního televizoru, ale má komplexnější pojetí se subjektivněji laděným nádechem.

Alexandr Bray
Google TVRecenzeTestAndroid TV4K TVSonyUživatelské recenzeTestyPrůvodce nákupem
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět