Recenze filmu Kingsman: První mise – Matthew Vaughn v prequelu reviduje události první světové války

14. ledna 2022
TWEET SDÍLET
Recenze filmu Kingsman: První mise – Matthew Vaughn v prequelu reviduje události první světové války

Plusy

 • Ralph Fiennes jako nejplastičtější postava vyprávění

Minusy

 • Bizarní humor, který se pere s vážnou notou filmu
6/10
Hodnocení

Britský režisér, scenárista a producent Matthew Vaughn, který se tak bránil pokračování svých filmů Kick-Ass a X-Men,posledních sedm let strávil se sérií Kingsman.

Nazývat ji sérií nebo franšízou klidně můžeme, protože po jedničce Tajná služba a dvojce Zlatý kruh přichází do kin jejich prequel První mise, přičemž na příští rok se chystá trojka původní série The Blue Blood, která by měla uzavřít vývoj vztahu Eggsyho a jeho mentora Harryho Harta. Ve vývoji je i spin-off Statesman, jenž by měl blíže představit bratrskou americkou tajnou organizaci, známou ze Zlatého kruhu. A jak naznačuje potitulková scéna První mise, pokračovat by mohla i prequelová řada.

Spiknutí

Ta přichází se zcela novými postavami, neznámými z předchozích filmů. Z nich jsme věděli, že historie tajné špionážní organizace Kingsman, maskující se jako luxusní zakázkový krejčovský salón se sídlem v Londýně, sahá do časů první světové války. První mise nám pak ukazuje, jaké okolnosti a dějinné události vedly ke vzniku této nezávislé zpravodajské služby a kdo stál u jejího zrodu.

Prolog filmu nás zavádí do roku 1902, kde britská šlechtická rodina během búrské války navštěvuje internační tábor v Jižní Africe. Pacifistický vévoda z Oxfordu Orlando (Ralph Fiennes) jako vyslanec Červeného kříže tu utrpí tragickou ztrátu, která jej přiměje k myšlence vzniku síly, která by dovedla podobným válečným konfliktům zabránit dříve, než k nim dojde.

O dvanáct let později je spolu se svým synem Conradem (Harris Dickinson), kterého od oné tragické události úzkostlivě drží v izolaci od vnějšího světa na svém panství, pozván jako doprovod arcivévody a následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d'Este na jeho cestě do Sarajeva. Historická realita zapříčiní, že se stanou aktéry dějin, před nimiž stojí úkol zabránit vzniku první světové války.

Klepněte pro větší obrázek

K Orlandovi se totiž dostanou informace, že ruský, německý a anglický dvůr infiltrovali lidé, kteří chtějí tyto říše proti sobě poštvat. Orlando se spolu s dvěma členy svého služebnictva Polly (Gemma Arterton) a Sholou (Djimon Hounsou) vydává na jednotlivé dvory odhalit tyto rádce či našeptávače tehdejších mocných, kteří jsou ve skutečnosti součástí spiknutí těch nejhorších zločinců světa, vedených tajemným Pastýřem.

Historická revize

Matthew Vaughn se spoluscenáristou Karlem Gajdusekem tu na motivy komiksu Marka Millara a Davea Gibbonse pracuje s historickou realitou podobně jako Quentin Tarantino ve filmech Hanebný pancharti nebo Nespoutaný Django. Na historickou realitu roubuje špionážní dobrodružství, které tuto realitu posouvá do její alternativní verze. Známé dějinné události a osobnosti proplétá s fikčními i skutečnými postavami, které se s nimi snaží manipulovat jako v případě bratranců krále Jiřího V., císaře Viléma II. a cara Mikuláše II., které hraje jeden herec a to Tom Hollander.

Historičtí puristé určitě mohou vznášet námitky, že vyobrazení skutečných předloh neodpovídá realitě a že se ocitají na místech, kde nemohli být, ale to je součástí scenáristické licence, v níž tato historická revize plní funkci především zábavnou.

Současně se ale Vaughn snaží i o vážnější nótu, třeba ve vyobrazení vztahu otce a syna. Idealistický Conrad chce sloužit vlasti a vstoupit do války, čemuž se snaží jeho otec, který ví, co to znamená zabíjet, přes své konexe zabránit. Nakonec se mu to nepodaří a Conrad se vydává na bojiště první světové války.

Dění na nich vyobrazuje režisér se vší syrovostí, fatálností a emoční intenzitou válečného dramatu, aby pak z realistických zákopů, kde je cítit zoufalství a strach, zas přešel ke stylizované nadsázce špionážního dobrodružství.

Bizarní humor

Tato nadsázka doznává až bizarních kontur, třeba v tom jak je představen obscénní Rasputin (Rhys Ifans) coby věčně nadržený a opilý mystik na ruském dvoře. Jeho přítomnost zde dá vzniknout roztančené akční šermířské scéně, ale i takovým, které pokoušejí hranice dobrého vkusu. To byl problém už ve dvojce Zlatý kruh, že gagy působily ve snaze o jejich extravagantnost přemrštěně. A i tady dochází k nekonzistentnímu lavírování mezi vážným a parodickým, které na sebe občas bere podobu vulgárního.

Na akčních scénách si dal režisér záležet a snaží se je ozvláštnit vizuálními nápady, jako je šermířský souboj snímaný z perspektivy kordu. Pomáhá mu v tom dynamická kamera, triky jsou o něco slabší. Ralph Fiennes rok před šedesátkou v nich působí přirozeně, k čemuž mu jistě pomohla průprava z bondovek. Jeho postava působí nejplastičtěji, protože obsáhne polohy od zlomeného a strachujícího se otce až po elegantního gentlemana, který vládne vtipem a bojovností.

Ostatní postavy jsou spíš figurky (Lenin) nebo nedostávají tolik prostoru (Hanussen, hlavní záporák Pastýř). Vaughn s nimi stihne obsáhnout dějinné události od atentátu na následníka trůnu až po vstup USA do první světové války, ale jeho mise trpí tím, že se snaží být vážným válečným a politickým dramatem, reflektujícím anglickou historii i ujetou komedií s humorem, který nemusí každému sednout. A tyto dvě polohy se bohužel ne vždy ústrojně potkávají.

Kingsman: První mise

 • Žánr: komiksová adaptace
 • Původní název: The King's Man
 • www.20thcenturystudios.com/movies/the-kings-man
 • Velká Británie / USA, 2021
 • Scénář: Matthew Vaughn, Jane Goldman, Karl Gajdusek
 • Režie: Matthew Vaughn
 • Hrají: Ralph Fiennes, Gemma Arterton, Matthew Goode, Harris Dickinson, Aaron Taylor-Johnson, Tom Hollander, Djimon Hounsou, Rhys Ifans, Daniel Brühl
 • Distribuce: Falcon
 • Distribuční premiéra v ČR: 06. 01. 2022

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze


Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2021

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2021

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace leden 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace leden 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze flash disku Kingston DataTraveler Max. Bleskurychlá flashka na hry i práci

Recenze flash disku Kingston DataTraveler Max. Bleskurychlá flashka na hry i práci

Nové konzole vyžadují také nová úložiště pro rychlý přístup ke hrám. A Kingston rozhodně upoutá svou novinkou.

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Nový stealth bombardér B-21 Raider by měl operovat i jako mateřský letoun dronů

Nový stealth bombardér B-21 Raider by měl operovat i jako mateřský letoun dronů

** USA vyvíjejí těžký dálkový stealth bombardér B-21 Raider ** Ten by měl být rovněž mateřským a řídícím letounem pro drony ** Do služby by mohl nastoupit v letech 2026–2027

Stanislav Mihulka
LetadlaVojenstvíUSADrony
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály