Recenze filmu Klan Gucci: Ridley Scott ukazuje odvrácenou tvář historie slavného módního impéria

27. listopadu 2021
TWEET SDÍLET
Recenze filmu Klan Gucci: Ridley Scott ukazuje odvrácenou tvář historie slavného módního impéria
Láska, intriky a podrazy.

Plusy

 • Herecké výkony, téma filmu, výprava.

Minusy

 • Nekonzistentní lavírování mezi dramatickým a ironickým.
6/10
Hodnocení

Ridley Scott v krátké době po sobě posílá do kin již druhý celovečerní titul. Po historickém dramatu Poslední souboj, který byl i díky #MeToo aktualizaci velmi vřele přijat kritiky, ale komerčně propadl, přichází tato třiaosmdesátiletá režijní legenda s další historickou látkou, tentokrát podstatně modernější.

Italská přepjatost

Scott se rozhodl ve třech dekádách, od sedmdesátých do devadesátých let minulého století, vyprávět příběh módního impéria Gucci. To zažilo v oněch letech díky vyhroceným rodinným vztahům jeho dědiců a finančním záležitostem okolo něj velmi turbulentní časy, které vyvrcholily vraždou posledního vlastníka této firmy z rodiny Gucciových.

Film vychází z knihy Sary Gay Forden z roku 2001 Dům Gucci: Senzační příběh o vraždě, šílenství, půvabu a chamtivosti, jejíž název napovídá, jaká atmosféra v rodině italských multimilionářů vládla. Vzestup a pád tohoto rodu, spojený s intrikami, láskou, podrazy i usmířeními, dostává ve Scottově podání melodramatický nebo až brakově soap operový charakter.

A protože jde o rodinu italskou, i když hranou vesměs americkými herci, promítl do ní britský režisér to, co si pojíme s typickou jižanskou náturou. Postavy se tak projevují temperamentním chováním i velkými, exaltovanými gesty. Herci pak mluví angličtinou s markýrovaným výrazným italským přízvukem. Celé to působí záměrně přepjatě, čímž se ta až operní teatrálnost dění s různými bizarními zvraty na plátně zároveň ironicky podkopává.

Klepněte pro větší obrázek

Změna nálad filmu od vesele euforického k tragickému se odráží i v hudebním soundtracku, kde sedmdesátkové disco při seznámení v klubu a energickou hitovku Faith od George Michaela, která doprovází svatební scénu, vystřídají zatěžkané operní motivy, které předznamenávají, kam příběh ústředního páru směřuje.

Ta, která tahá za nitky

Tím párem je Maurizio Gucci (Adam Driver) a Patrizia Reggiani (Lady Gaga). On v době jejich seznámení vysokoškolský student práv a budoucí dědic módního impéria, ona „podnikavá dívka“ z nižší střední třídy, která vycítí příležitost dostat se do té nejvyšší. K čemuž použije typické ženské zbraně.

Zdvořilému, přemýšlivému, trochu neohrabanému mladíkovi nadbíhá tak, aby jejich setkání vypadaly jako náhody. „Náhody“ se řetězí a váhavý, emoce tolik neprojevující Maurizio je uhranut její energickou živelností a nespoutanou sexualitou. Zamiluje se do ní a navzdory otci Rodolfovi (Jeremy Irons), který rozpozná, o co jí jde, se s ní ožení.

Poté v průběhu let sledujeme, jak cílevědomá a manipulativní Patrizia vede svého muže v posunu v hierarchii společnosti. Po návratu z New Yorku, kde spolupracoval se strýčkem Aldem (Al Pacino) a smrti jeho otce, po něž zdědí poloviční podíl ve firmě, rozehrává Maurizio soudní bitvy s cílem dostat z jejího představenstva členy rodiny.

Dramatický charakterový oblouk od nesmělého studenta práv v podnikatele, který neváhá ono právní vzdělání tvrdě uplatňovat vůči svým příbuzným, s nimiž vede spor o směřování a kvalitu podniku, v něčem připomíná Michaela Corleoneho z Kmotra. Ten se také nechtěl zapojit do rodinného „byznysu“, ale potom byl okolnostmi přinucen k tomu, aby mu nekompromisně vládl.

Patrizia je pak v rodinném podniku, jemuž kralují muži, tou, která tahá za nitky v pozadí. Uzavírá spojenectví a zase je ruší, když přestanou být výhodné. Popostrkuje svého muže vpřed, a když pak vidí, že stojí samostatně a už ji nepotřebuje, protože si za ni našel náhradu v podobě milenky Paoly (Camille Cottin), rozpoutá proti němu zhrzenou pomstu.

Film táhnou herecké výkony

Lady Gaga její proměnu z temperamentní zlatokopky v okázalou dámu, jíž narostl společenský hřebínek, až po odvrženou manželku, která za pomocí vědmy (Salma Hayek) spřádá pomstu, zvládá velmi dobře a její herecký výkon si v ničem nezadá s Jeremy Ironsem coby zahořklým otcem Maurizia nebo Al Pacinem jako jeho žoviálním strýcem.

Aldova syna Paola hraje k nepoznání namaskovaný Jared Leto, který této postavě sebelítostivého fackovacího panáka ostatních propůjčuje až moc karikaturní rozměr, známý z italských lidových komedií. Jsou to ale právě herci a jejich výkony, s nimiž tento film o lidské chamtivosti a dysfunkčních rodinných vztazích stojí a padá.

Pochválit je třeba i výpravu a kostýmy, obrazová stránka neexhibuje, ale slouží vyprávěnému příběhu a změně jeho nálad. Ty ale zároveň přispívají k tomu, že vyprávění působí značně nekonzistentně v lavírování mezi dramatickým a směšným nebo ironickým. Stopáž nad 160 minut je přestřelená, zvlášť s přihlédnutím k faktu, že některé scény jsou zbytečně natahované a jiné až příliš epizodicky zkratkovité.

S přihlédnutím k režisérově předchozí tvorbě bych Klan Gucci zařadil do sousedství čtyři roky starého snímku Všechny prachy světa, jehož dramatický potenciál, vycházející rovněž ze skutečných událostí, se také nepodařilo úplně naplnit, než k rodinným ságám typu Kmotra, po nichž možná Ridley Scott trochu pošilhával.

Klan Gucci

 • Žánr: životopisné drama
 • Původní název: House of Gucci
 • www.unitedartistsreleasing.com/house-of-gucci/
 • USA, 2021
 • Scénář: Roberto Bentivegna, Becky Johnston (předloha Sara Gay Forden)
 • Režie: Ridley Scott
 • Hrají: Lady Gaga, Adam Driver, Al Pacino, Jared Leto, Jeremy Irons, Jack Huston, Salma Hayek, Reeve Carney, Camille Cottin
 • Distribuce: Forum Film CZ
 • Distribuční premiéra v ČR: 25. 11. 2021

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Trailer


Pes Cosmo si rád hraje v novém traileru na Marvel

Pes Cosmo si rád hraje v novém traileru na Marvel's Guardians of the Galaxy

Peter bude rozhodně mít o zábavu postaráno i mimo svůj tým.

Michal Maliarov
Marvel's Guardians of the GalaxyVideo
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Tenhle čip proslavila omezení spojená s Windows 11. Vše, co chcete vědět o TPM

Tenhle čip proslavila omezení spojená s Windows 11. Vše, co chcete vědět o TPM

Windows 11 budou požadovat, aby měl počítač TPM čip. K čemu slouží, jak zjistit, zda jej v počítači máte, a jak jeho případnou absenci vyřešit?

Jiří Kuruc
TPMWindows 11Bezpečnost
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

** 2G sítě jsou s námi již 26 let, za tu dobu se však mnohé změnilo ** Google v USA umožňuje u Androidů vypnout 2G sítě ** V Česku si musíte pomoci samostatnou aplikací

Martin Chroust
2GMobilní sítěAndroid
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku