Recenze filmu Krev a zlato. Brakový nazi western, zasazený do působivých krušnohorských scenérií 

10. června 2023
TWEET SDÍLET

Plusy

 • Působivé krušnohorské lokace, westernová stylizace

Minusy

 • Zábavná jednohubka, k níž se asi nebudete vracet
6/10
Hodnocení

Na konci dubna se v našich kinech objevil film Sisu. Stylový žánrový výplach z Finska, inspirovaný Tarantinem, Johnem Wickem i Leoneho spaghetti westerny, který si s osmdesátkovou přímočarostí liboval v kreativních způsobech likvidace nacistů.

Oprýskané kulisy městečka Výsluní

O měsíc později Netflix přišel s obdobným počinem, který se opět odehrává na konci druhé světové války, jen nikoliv v Laponsku, ale v Německu. Stojí za ním německá produkce a němečtí tvůrci, ale s hojným využitím těch tuzemských, protože se film natáčel na území České republiky. 

Místní produkci obstarávala společnost Sirena Film a domácí tvůrci se na vzniku tohoto snímku podíleli v profesích jako scénografie (Jan Kalous), masky (Lucie Kuprová, Andrea McDonald), kostýmy (Simona Rybáková), zvuk (Viktor Prášil), pomocná režie nebo kaskadéři, kteří už pracovali na oscarovém Na západní frontě klid.

Hlavní lokaci německé vesnice Sonnenberg, do níž ustupující nacisté vtrhnou s cílem ukořistit židovské zlato, obstarala vesnice na náhorní planině Krušných hor Výsluní, německy Sonnenberg. Natáčelo se ale i na hradě Točník, v Králově Dvoře, v Nižboru, v Líšné, na Křivoklátu a v Údolí ticha. 

Jsou to ale především působivé kulisy a scenérie starého hornického města Výsluní, které bylo v důsledku Mnichovské dohody přičleněno k Německu, jež vytvářejí tu správnou atmosféru konce jedné éry a začátku té nové. 

Westernová stylizace

Městečko s oprýskanými domy, zapadlými samotami okolo a dominantním kostelem, který tu sehraje klíčovou roli při finálním westernovém střetu, doprovázeným zborcením jeho věže, filmařům na pět týdnů poskytlo azyl, aby tu mohli zrealizovat válečný western v autentických sudetských kulisách. 

Klepněte pro větší obrázek

Za 170 milionů korun vznikl film, který má jasnou westernovou stylizaci i rozvržení postav. Režisér jím vzdává hold spaghetti westernům, což je patrné i v hudební složce, která nachází inspiraci u Morriconeho. Westernový hudební podkres doplňují dobové hity, které s nadsázkou podbarvují akční střety. 

Ty jsou hodně kontaktní, postavené na kaskadérské práci. Jsou syrové a realistické, hlavní hrdina schytává rány, po nichž se obtížně zvedá, není to ten nezastavitelný a téměř nesmrtelný Kostěj Nesmrtelný ze Sisu. Akce je přehledně natočená, s využitím digitálních triků (demolice kostela). 

Přetahovaná o zlato

Scenárista a režisér Peter Thorwarth začal tento projekt připravovat už v roce 2006, ale peníze na něj sehnal až po úspěchu upírského hororu Krvavě rudé nebe, který se před dvěma lety objevil také na Netflixu. A rovněž ho natáčel v Čechách. 

Scénář k jeho novince napsal Stefan Barth, který se několik let podílel na kriminálním seriálu Kobra 11. Děj naplňuje žánrovou šablonu brakových nazi westernů, kde proti nacistické jednotce stojí zběhlý, vyznamenaný voják Wehrmachtu. Souboj se neodehrává ale jen mezi nimi, zapojují se do něj i obyvatelé městečka, toužící rovněž po ukrytém židovském zlatě, které si nechtějí nechat vyfouknout esesáky. 

Nacisté z jednotky Waffen-SS jsou reprezentováni jejím velitelem, znetvořeným podplukovníkem von Starnfeldem (Alexander Scheer) a seržantem Dörflerem (Florian Schmidtke), který zde vystupuje takřka po celou dobu s ovázanou hlavou. 

Proti nim stojí dezertující voják Heinrich (Robert Maaser), kterého chtějí hned na začátku vyprávění nacisté oběsit. Píše se jaro roku 1945, spojenecká vojska už bombardují Drážďany a nacisté chtějí ještě něco ukořistit, v předtuše jejich blížícího se konce. 

Plány jim ale zkříží právě Heinrich, kterého před udušením na oprátce zachrání farmářka Elsa (Marie Hacke). Ta na skromném statku žije s bratrem Paulem, postiženým Downovým syndromem. Nacisté se na statku dožadují proviantu a zjistí, že se tu ukrývá Heinrich.

Jejich přetahovaná se přenese do vesnice, kde do ní vstupuje místní, s nacisty kolaborující honorace, která má se zlatem, uloupeným během Křišťálové noci, své záměry. Stejně jako místní farář. Rozehrává se mezi nimi brutální střet, na jehož konci sice někteří skončí s cihličkou zlata, ale v rozdrcených ústech. 

Černohumorným, groteskním laděním těchto násilných scén se režisér přihlašuje k Tarantinovi a zejména jeho Hanebným panchartům, ale najdeme tady i ozvuky spaghetti westernů nebo filmů Sama Peckinpaha. Zejména v závěrečném zúčtování. Oproti Tarantovi to není tak sofistikované a dialogově vybroušené, ale funkci zábavné jednohubky plní film dobře. Vracet se k němu asi nebudete, ale v nabídce Netflixu představuje to lepší z ní. 

Krev a zlato

 • Žánr: válečný western
 • Původní název: Blood & Gold
 • www.netflix.com/cz/title/81557402
 • Německo, 2023
 • Scénář: Stefan Barth
 • Režie: Peter Thorwarth
 • Hrají: Robert Maaser, Marie Hacke, Alexander Scheer, Jördis Triebel, Stephan Grossmann, Florian Schmidtke, Petra Zieser, Gisela Aderhold 
 • Distribuce: Netflix
 • Distribuční premiéra v ČR: 26. 05. 2023


 

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Témata článku: Filmy a seriály, Netflix, Filmy na víkend, Filmy on-line, Recenze filmů, Recenze, Trailer