Recenze filmu Lékořicová Pizza. Milostné vyznání místu, době a kinematografii dospívání režiséra Paula Thomase Andersona

30. září 2022
TWEET SDÍLET

Plusy

 • Vykreslení vztahu ústřední dvojice, který se vzpírá romantickým škatulkám

Minusy

 • Pro někoho epizodický děj bez výraznější dramatičnosti
8/10
Hodnocení

Americký filmový institut ho zařadil mezi deset nejlepších filmů loňského roku, vysloužil si čtyři nominace na Zlaté glóby, tři oscarové a z britských cen BAFTA si odnesl ocenění za nejlepší původní scénář. Řeč je o devátém celovečerním filmu režiséra Paula Thomase Andersona, který trochu nepochopitelně minul naše kina. Uveden v nich měl být po předávání Oscarů, ale nakonec se objevil až na konci léta rovnou v nabídce DVD a Blu-ray nosičů a streamovací platformy HBO Max. 

Dospívání v San Fernando Valley

Důvod proč tomu tak je, možná vězí v tom, že nedosahuje velikosti režisérových opusů typu Až na krev, Mistr nebo Nit z přízraků. Působí oproti nim mnohem odlehčeněji, svobodněji, hravěji. Režisér a scénárista filmu se v něm vrací do svého dětství, kdy vyrůstal v údolí San Fernando Valley. Destinaci na předměstí Los Angeles, která představovala po dlouhý čas díky filmovým ateliérům a zaměstnancům těchto studií epicentrum Hollywoodu. 

Lékořicová Pizza, která v názvu odkazuje ke slavnému obchodu s gramofonovými deskami, není ale autobiografickým příběhem Andersonova dospívání. Spíš takovým milostným vyznáním místu, době a kinematografii 70. a počátku 80. let, která ho v dospívání formovala. 

Anderson si zkrátka natočil svou vlastní verzi filmů jako Americké graffiti nebo Zlaté časy na Ridgemont High. Na 35 mm film, s dokonalou retro atmosférou, tvořenou nejen kostýmy, výpravou a vintage barevností obrazové stránky, ale i písničkovým soundtrackem s hity Davida Bowieho nebo Niny Simone. 

Režisérovi se na pozadí příběhu dospívání a vztahu dvou lidí daří zároveň definovat dobu, v níž se odehrává. Nejen politickými událostmi, jako bylo embargo OPEC na vývoz ropy, ale i převažujícími společenskými normami, k nimž patřil například sexismus. Dozvuk sexuální revoluce se zračí i v podnikání, jemuž se věnuje hlavní hrdina, s prodejem vodních postelí. 

Vztah, vzpírající se romantickým škatulkám

Konec jedné éry šedesátých let a počátek té následující, která přála podnikavosti, se odráží i v přístupu k životu a jeho směřování obou hlavních protagonistů. Zatímco patnáctiletý Gary (Cooper Hoffman) si uvědomuje, že jeho kariéra dětské filmové hvězdy uvadá a aktivně hledá možnosti uplatnění své smělosti a výřečnosti, o deset let starší Alana (Alana Haim) se teprve hledá a dlouho po střední škole zatím nemá jasno, jak by se chtěla realizovat. 

Klepněte pro větší obrázek

Ti dva se potkají v roce 1973 při školním focení, kdy ona vykonává pozici asistentky fotografa a on je středoškolským studentem, který ji začne od první chvíle sebevědomě dobývat. Alana si uvědomuje jejich věkový rozdíl, odolává sice jeho vytrvalému dvoření, ale zároveň ke Garymu od první chvíle přilne. Možná proto, že s ním a jeho kamarády se jí daří prozatím oddálit ten očekávaný přechod od bezstarostnosti k zodpovědnosti. 

V průběhu času se mezi nimi vytvoří netradiční vztah, který lavíruje mezi přátelstvím, obchodním partnerstvím a vzájemnou přitažlivostí, spojenou s oddalováním jejich sblížení. Sympatické na jeho vykreslení a průběhu je, jak se vzdaluje romantickým šablonám toho, jak by měl probíhat. Je v něm hodně nevyřčeného, náznakového, z čehož pramení sympatické a nejednoznačné napětí mezi nimi. 

Ti dva si lezou na nervy, hádají se, ale současně na sebe žárlí a pozorně sledují, jestli se zájem toho druhého nestáčí nežádoucím směrem, který by pouto mezi nimi mohl narušit. Nevědí přesně, co od sebe mohou očekávat, protože se nevyznají ani sami v sobě. Zkouší to na sebe trochu metodou pokus - omyl, provokují se. Jsou k sobě navzájem sarkastičtí, upřímní, ale umí být i pozorní a něžní. 

Alana pomáhá Garymu s jeho rozjíždějícím se byznysem s vodními postelemi i pinball hernou, zkouší uspět jako herečka, zapojuje se do štábu kandidáta na starostu, který slibuje společenskou změnu. Je politicky uvědomělejší, Gary má zas větší podnikatelský tah na bránu. 

Odstředivost i přitažlivost mezi nimi Anderson zhmotňuje do sekvencí, kdy přestává jakoby existovat zadní plán za nimi a důležité je jen to, co se děje mezi nimi. Běží sobě naproti ve zpomaleném záběru, doprovázeném výraznou písničkovou stopou. 

Ti dva k sobě museli symbolicky doběhnout a říci si, co k sobě opravdu cítí a co dosud skrývali za různé jízlivé, sarkastické nebo světácké masky. Jejich těkání odráží tempo vyprávění, v němž se kamera zdá neustále v pohybu, jakoby chtěla zachytit ten vnitřní citový zmatek, typický pro období dospívání. 

Rodinný podnik

Anderson jako scenárista skládá vyprávění z epizodek, prchavých momentů, což se někomu, s ohledem na jeho předchozí díla může zdát málo, že tu není nějaký silnější dramatický oblouk. Ony momentky nám ale představují, jak protagonisté reagují na jednotlivé situace, čímž je blíže poznáváme. Navíc Anderson je umí podat až hypnotickou formou. 

Příkladem budiž scéna s maniakálním Jonem Petersem (Bradley Cooper), tehdejším přítelem Barbry Streisand, která vygraduje do absurdních rozměrů. Podobně tak naparování se herce Jacka Holdena před Alanou, kterému sekunduje při jeho motocyklovém skoku režisér Rex Blue (Tom Waits). Tady byli režisérovi předobrazem herec William Holdem a režisér Mark Robson. Podobně se pro postavu Gary inspiroval u svého přítele Garyho Goetzemana. 

Dojem rodinného podniku umocňuje obsazení obou hlavních rolí. Cooper Hoffman je syn Philipa Seymoura Hoffmana, s nímž natočil Anderson několik filmů. Alana Haim je členkou hudební skupiny Haim, v níž vystupuje se svými dvěma staršími sestrami, které tu spolu s jejich rodiči představují židovskou rodinu. 

Anderson sesterskému triu Haim natočil několik videoklipů, ale obsazení jak Alany, tak Coopera nelze považovat za pouhou protekci. Oba herečtí debutanti totiž předvádí natolik přirozené výkony, že se s chemií mezi nimi panující budete na konci jen neradi loučit. 

Stejně jako s tímto filmem, který má sice daleko do dramatičnosti režisérových předchozích opusů, ale svou uvolněnou náladou, vykreslením jednoho netradičního vztahu, který se vzpírá romantickým škatulkám a popkulturní poctou místu, době a kinematografii režisérova dospívání si vás dovede získat. 

Lékořicová Pizza

 • Žánr: komedie/drama
 • Původní název: Licorice Pizza
 • www.unitedartistsreleasing.com/licorice-pizza/
 • USA, 2021
 • Scénář: Paul Thomas Anderson
 • Režie: Paul Thomas Anderson
 • Hrají: Alana Haim, Cooper Hoffman, Sean Penn, Bradley Cooper, Tom Waits, Benny Safdie, Skyler Gisondo, John C. Reilly
 • HBO MAX
 • Distribuce: Magic Box (DVD, Blu-ray)
 • Distribuční premiéra v ČR: 24. 08. 2022

Témata článku: Filmy a seriály, Filmy on-line, Recenze filmů, HBO Max

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor