Recenze filmu Poslední noc v Soho. Edgar Wright skládá stylovou poctu giallo hororům 

13. listopadu 2021
TWEET SDÍLET
Šedesátá léta, současnost, londýnská čtvrť Soho a noční snové výlety, jež možná nejsou snové. 

Plusy

 • Atmosféra pulzujícího nočního Londýna šedesátých let.

Minusy

 • Hororová část nenabízí tolik jako ta první atmosférická.
6/10
Hodnocení

Britský scenárista a režisér Edgar Wright ve svých hravých, audiovizuálně nadupaných filmech rád skládá poctu oblíbeným žánrům. A to v parodické nadsázce a s výraznou hudební stopou. V Cornetto trilogii to byly zombie horory, bayovské akčňáky nebo sci-fi, v americkém debutu Scott Pilgrim proti zbytku světa romantické komedie. Ty ve spojení s gangsterským žánrem propojil i v Baby Driver.

Fascinace šedesátými léty

V novince Poslední noc v Soho, k níž si napsal scénář a ujal se i její produkce, se přesouvá nebo možná spíše vrací k hororům. Nejsou to ale ty zombie jako v Soumraku mrtvých, ale italské giallo. Jimi je silně ovlivněno vizuální pojetí snímku s výraznou dominancí červených a modrých neonových barev. 

Ty evokují atmosféru tepajícího nočního Londýna šedesátých let, plného klubů a kabaretů, zahalených v oblacích cigaretového dýmu. Hlavní hrdinka se do tohoto světa, který si idealizuje, propadá ve svých snech a představách, které začnou ovlivňovat její přítomný život. 

Eloise (Thomasin McKenzie) odchází z anglického venkova, kde po smrti matky žila s babičkou, do Londýna studovat módní návrhářství. Rušný život, plný mejdanů na kolejích a narážek snobských spolužaček, ale pro zamlklou, senzitivní dívku moc není a tak si najde podnájem u paní Collinsové (Diana Rigg). 

Klepněte pro větší obrázek

V noci, když v něm usne, tak ji světla neonů, prosakující do jejího podkrovního pokoje, přenášejí do šedesátých let, jimiž je tak fascinována. Ve čtvrti Soho, v nočním klubu Café De Paris, zde potkává talentovanou zpěvačku a tanečnici Sandie (Anya Taylor-Joy), která se chce stát hvězdou. 

Eloise je její oslnivou osobností silně přitahována a postupně i jejím příběhem, při čemž zjistí, že má mnohem znepokojivější rysy, než by se na první pohled zdálo. Noční snová dobrodružství začnou promlouvat do její každodenní existence a ona si začíná uvědomovat, že Sandie nemusí být jen výplodem její představivosti, ale někdo, kdo propojuje linii minulostní s tou současnou. A kdo skrývá tajemství, která mohou ohrožovat i život Eloise. 

Téma sexuálního obtěžování

Kdo je ale Sandie? Jde o projekci psychicky poznamenané mysli mladé ženy nebo reálnou osobu, jejíž sen o hudební kariéře doznal trochu jiných konců? A jak jsou obě dívky spolu propojené? I když jde o úplně protikladné typy, spojuje je to, že chtějí uspět ve svém oboru. Liší se ale prostředky, užitými k naplnění svého snu. 

Eloise je plachá, introvertní, na nové prostředí se obtížně adaptující studentka návrhářství, která vzhlíží k tomu, co pro ni Sandie symbolizuje. Sebevědomí, sex-appeal, ambicióznost. Při snových výletech vidí Eloise místo sebe v zrcadle Sandie a v reálu pak od ní přejímá její způsoby chování i její vzhled. 

Obě dívky přijíždí do Londýna, plné ideálů a jsou konfrontovány s realitou, jež má dost toxickou podobu. Tehdy i nyní. Sexuální obtěžování, oplzlé a nepřejícné chování, fungování nočních klubů spíše jako nevěstinců a agentů zpěvaček jako pasáků. Wright dává znát, že za těch šedesát let se v chování mužů k ženám nezměnilo až tolik a že bychom si neměli z tohoto pohledu jakoukoliv dobu idealizovat. 

Téma sexuálního obtěžování je stále aktuální, jen ho mohl Wright víc rozvést. Podobně je tomu i s příběhem, který sledujeme a jenž sází nejprve na atmosféru nočního Londýna a v druhé polovině vyprávění na gradaci napětí s hororovými prvky. Pro závěrečnou pointu si scenáristická dvojice připravuje půdu v podobě narážek v konverzaci postav a také tím, jak se zde proměňují žánrové prvky giallo hororů, sexploatační kinematografie a revenge a psycho thrillerů. Kdo je zná, zvraty snadněji odhadne. 

Wrightův stylový rukopis

Celé je to pak vybaveno Wrightovým typickým stylovým rukopisem a jeho trademarky. Hodně využívá mizanscénu, oděnou do neonových barev, v níž převažující červená dává najevo příslušnost ke giallo hororům. Choreografie hudebně-tanečních čísel na šedesátkové hity typu Downtown od Petuly Clark (u nás známá jako „Pátá“) posouvá tyto scény až do muzikálového žánru, který by si měl Wright určitě vyzkoušet. 

Z hlediska výpravy, kostýmů a dobové nálady také není filmu co vytknout, jen se podobně jako u Baby Driver dostavuje pocit, že ta audiovizuální opojnost a energická dravost lépe funguje v první půlce vyprávění. A že v té druhé, když nadšení ze zvolené stylizace opadne, už toho film ve své hororové části nemá až tolik co nabídnout a čím překvapit. 

Obě herečky se dobře doplňují, v menších rolích zaujme i Terence Stamp a Diana Rigg jako bytná Eloise. Tato Bond girl z filmu Ve službách Jejího Veličenstva zde sehrála svou poslední úlohu před loňským skonem a jde o rozloučení věru stylové. 

Stylovost coby vítězství formy nad obsahem je možné použít i jako charakteristiku Wrightova posledního počinu, který je vyznáním Londýnu, čtvrti Soho, italským giallo hororům, Alfredu Hitchcockovi a šedesátým létům s jejich hudbou, módou a atmosférou. 

Poslední noc v Soho

 • Žánr: hororový thriller
 • Původní název: Last Night in Soho
 • www.focusfeatures.com/last-night-in-soho/
 • USA, 2021
 • Scénář: Edgar Wright, Krysty Wilson-Cairns
 • Režie: Edgar Wright
 • Hrají: Thomasin McKenzie, Anya Taylor-Joy, Matt Smith, Diana Rigg, Terence Stamp, Synnove Karlsen, Lisa McGrillis, Rita Tushingham
 • Distribuce: CinemArt
 • Distribuční premiéra v ČR: 11. 11. 2021

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Trailer

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Češi zabodovali. V první kancelářské budově na světě nahradili přístupové karty za iPhone a Apple Watch

Češi zabodovali. V první kancelářské budově na světě nahradili přístupové karty za iPhone a Apple Watch

** V Chicagu je první kancelářská budova, kde si odemknete iPhonem ** Zajímavostí je, že technologii zde implementovali češi ** Firma Sharry místním uživatelům kromě klíče v telefonu přidá i prémiové funkce

Martin Miksa
Chytrá domácnostApple WatchNFCiPhone
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix