Recenze filmu Predátor: Kořist. Předem ho neodepisujte, po legendární jedničce je zatím nejlepší

3. srpna 2022
TWEET SDÍLET

Plusy

 • Herecký výkon hlavní hrdinky
 • Dobrá kamera i hudba
 • Solidní scénář a uvěřitelný příběh
 • Příjemné nakopnutí uvadající série

Minusy

 • Místy zbytečně šablonovitý příběh
 • Rámování obrazu spíše pro streamovací služby
 • Tvůrci budou bojovat s předsudky
7/10
Hodnocení

Třicet pět let od premiéry prvního legendárního Predátora s Arnoldem Schwarzeneggerem má premiéru páté pokračování. V zahraničí nese název Prey, ale u nás se oficiálně jmenuje Predátor: Kořist. Jde o prequel – mapuje tedy události před „jedničkou“.

O čem film tedy je? Oficiální info praví: Odehrává se ve světě národa Komančů na počátku 18. století a je příběhem mladé ženy, vysoce schopné bojovnice, která se zoufale snaží ochránit svůj lid před hrozícím nebezpečím. Pronásleduje svou kořist, a nakonec se jí postaví. Ukáže se, že její kořistí je vysoce vyvinutý mimozemský predátor s technicky vyspělým arzenálem, což vyústí v krutý a děsivý souboj mezi oběma protivníky.

Poprvé v sérii je hlavním soupeřem predátora žena, tedy spíše dívka. Hraje ji Amber Midthunder, mimochodem skutečná indiánka z kmene Lakotů (obsazení určitě potěší fanoušky sci-fi seriálu Legion, tam ukázala, že jí podobné role sednou). Obsazení hlavní role ženou však už předem vyvolalo značnou nevoli, aniž by kdo čekal na výsledek. Amber Midthunder je však výborná, uvěřitelná, role jí jednoznačně sedne, proti Legionu je hubenější, což zcela odpovídá neustálému nedostatku potravy v dané  době. Solidně působí i další indiánští bojovníci ve filmu, které také hrají domorodí Američané.

Režisérem pětky je Dan Trachtenberg, který má za sebou slušný sci-fi horor Ulice Cloverfield 10. Pro seriálového scénáristu Patricka Aisona jde o první filmový scénář. Kameraman Jeff Cutter je zkušenější – kromě seriálů natočil novou (a mizernou) Noční můru v Elm Street, pár romantických komedií a slušný horor Eli. U kamery je občas z rámování záběrů poznat, že film byl primárně určen pro streamovací platformy, nikoliv pro kina, ale rozhodně si kamera zaslouží pochvalu – akce jsou čitelné, přehledné, kamera drsnějších momentech neuhýbá.

Klepněte pro větší obrázek

Menší zkušenost tvůrců výsledek nepoznamenal. Scénář funguje velmi dobře, divák i hlavní hrdinka postupně objevují schopnosti Predátora, načež všechny zkušenosti zúročí ve finálním souboji. Potěšil mne fakt, že na rozdíl od hypermoderní výzbroje ze známých filmů se lehce zjednodušila i výzbroj Predátora – což odpovídá známému faktu, že Predátoři svoji výzbroj během staletí vylepšovali. Díky tomu působí souboje realističtěji a vyrovnaněji, nejedná se zkrátka o „jatka“, ale na druhou stranu nikdo nedělá z Predátora neschopného nekňubu, se kterým snadno zatočí první ženská, kterou potká. Nejdříve se totiž s Predátorem utká spousta jiných.

Zatím poslední čtvrtý film Predátor: Evoluce (2018) byl vysloveně mizerný, mírně nadprůměrní Predátoři z roku 2010 s (některými kritizovaným) Adrienem Brodym v hlavní roli potěšili rozhodně více – zejména lepší atmosférou. Nový film Predátor: Kořist překonává všechny předchůdce a v redakci ho kvalitou řadíme hned za první film z roku 1987. I když jde o prequel jedničky a je provázaný i s dvojkou (znalci pochopí), tak na rozdíl od ostatních pokračování „Prey“ dává smysl i zcela samostatně a divák nemusí znát ostatní filmy. 

Nový Predátor: Kořist si rozhodně zaslouží pozornost. Záleží na vkusu, pro někoho to může být drsnější akční sci-fi, pro jiné survival horor. Doporučit ho mohu jak fanouškům série, tak těm divákům, kteří Predátora vůbec neznají. 

Predátor: Kořist

 • Žánr: Sci-fi filmy 
 • Původní název: Prey
 • Režie: Dan Trachtenberg
 • Scénář: Patrick Aison
 • Kamera: Jeff Cutter
 • Hudba: Sarah Schachner
 • Hrají: Amber Midthunder, Mike Paterson, Nelson Leis, Julian Black Antelope

Témata článku: Filmy a seriály, Filmy on-line, Recenze filmů, Disney+, Recenze, Trailer, Sci-fi