Recenze filmu Síla psa. Vítěz Zlatých glóbů, western Netflixu s Benedictem Cumberbatchem

15. ledna 2022
TWEET SDÍLET
Recenze filmu Síla psa. Vítěz Zlatých glóbů, western Netflixu s Benedictem Cumberbatchem

Plusy

 • Režisérčin cit pro detail a podprahové napětí

Minusy

 • Pro někoho možná pomalé tempo
8/10
Hodnocení

Na začátku tohoto týdne jsme se seznámili s výsledky Zlatých glóbů, kde dramatickou kategorii ovládl nový film novozélandské režisérky Jane Campion. Síla psa si odnesla ocenění za nejlepší film, režii a herce ve vedlejší roli. Světovou premiéru si odbyla v září na benátském festivalu, kde Campion dostala Stříbrného lva za nejlepší režii.

Pro režisérku je to určitě potěšující, protože jde o její návrat po dvanácti letech k filmové režii. Mezitím se věnovala kriminálnímu seriálu Stíny nad jezerem, který, podobně jako její předchozí filmové počiny, je pronikavou studií toxických vztahů a temných zákoutí lidské duše.

Povahově odlišní bratři

Tou je i Síla psa, pro niž našla předlohu ve stejnojmenném psychologickém románu Thomase Savagea z roku 1967, který v době svého vydání souzněl s vlnou revizionistických westernů. Western je hlavně mužský žánr a tak i režisérka, jejímž počinům dosud dominovaly ženské hrdinky, do středu svého posledního snímku staví dva muže.

Bratry Burbankovy, kteří nemohou být povahově odlišnější. Na ranči v Montaně, který jim předali rodiče, ale už čtvrt století společnými silami hospodaří. Phil (Benedict Cumberbatch) je tvrdý, despotický a neurvalý rančer, který má autoritu u honáků dobytka, jež zaměstnává. Naopak George (Jesse Plemons) se jejich společnosti spíše straní. Je citlivý, dobře vychovaný, nesmělý.

Klepněte pro větší obrázek

Zatímco Phil naplňuje představu kovboje ze staré školy, který moc nedbá na hygienu, u George je to naopak. Rád se dobře obléká, používá automobil a uvědomuje si, že se píše rok 1925 a že se svět od časů, kdy je do farmářského řemesla zasvěcoval Bronco Henry, na něhož Phil neustále vzpomíná, změnil.

Přes rozdílnost povah se bratři navzájem respektují. O jejich poutu svědčí i to, že v rozlehlém domě sdílejí jako společnou ložnici stále svůj dětský pokoj. To se ale změní, když si George do domu přivede Rose (Kirsten Dunst). S ovdovělou majitelkou hostince, jejíž muž spáchal sebevraždu, se sblíží poté, co si Phil při večeři nevybíravě dobíral jejího syna Petera (Kodi Smit-McPhee).

Bez vědomí bratra i rodičů ji George pojme za ženu. Příchodem Rose a jejího syna, kterého považuje machistický Phil za zženštilého a neduživého, na ranč, začne dynamika mezi čtveřicí těchto postav akcelerovat. Peter odjede studovat medicínu do města a Rose začne kvůli ponižujícímu chování ze strany Phila pít tajně alkohol.

Když se pak Peter na letní prázdniny vrátí na ranč, ve Philově chování vůči němu se něco změní. Začne se k němu chovat přátelsky a zasvěcovat ho do kovbojského řemesla. Rose to nese nelibě, bere to jako další způsob, jak ji trýznit a její problémy s alkoholem se zhoršují.

Znepokojivé podprahové pnutí

Jane Campion v pomalém tempu a s citem pro detail splétá nitky příběhu, na jehož konci nás čeká rozuzlení, které jen podtrhuje skrytou patologičnost toho, co se mezi čtveřicí postav odehrává. Důležité je přitom ze strany diváka věnovat pozornost každému gestu, pohledu, slovu či interakci postav, jejichž výpovědní hodnotu oceníte až zpětně.

Režisérka vypráví velmi neprvoplánově, ale o to systematičtěji. Důležité informace o postavách, které nám umožňují poznat jejich další skryté vrstvy, nechává zaznít jen tak mimoděk, v jejich vzájemných hovorech nebo poznámkách na adresu druhých.

Ukazuje se, že postavy, které se nám jeví na počátku poměrně čitelné v tom, jak se samy prezentují, mají svá tajemství a záměry. Drama se děje především uvnitř nich a to, co nechají problesknout při vzájemných konfrontacích, vytváří působivé napětí. To nám dává najevo, že se něco stane, jen nevíme, z které strany to přijde a jakou to bude mít podobu.

Vyprávění je rozděleno do pěti kapitol, z nichž každá z nich blíže zkoumá a prohlubuje vztahovou dynamiku mezi jednotlivými protagonisty. Ta závěrečná je věnována Philovi a Peterovi, George postupně ustupuje do pozadí.

Jak se přelévá napětí mezi postavami, podbarvené hudebním doprovodem Jonnyho Greenwooda a vtahující atmosférickou kamerou Ari Wegner, mění se i žánrové vnímání tohoto filmu. Spíše než o western nebo antiwestern, jde totiž o psychologický thriller, jehož znepokojivé podprahové pnutí oceníte ještě o něco více při druhém zhlédnutí.

Toxická maskulinita

Westernové aranžmá v něm režisérka využívá ke studii různých projevů maskulinity. Demonstruje je především na postavě Phila, u něhož potlačení přirozené citlivosti a vžití se do role drsného kovboje, přimknutého k tradicím Divokého západu, vede k excesivnímu machismu a šovinismu. Jím přebíjí smutek ze ztráty muže, který mu byl blízký možná nejen jako mentor.

Ve chvílích, kdy je Phil sám, kdy se nahý koupe ve vodě nebo utíká ke svým vzpomínkám, dává průchod své přirozenosti. Mnohem citlivější a toužící po blízkosti a intimitě, než se to jeví z jeho projevů, v nichž se snaží dostát své kovbojské roli.

I jeho nevraživost vůči Rose je jen obavou ze ztráty jeho dosavadního postavení v domě i bratrském souručenství. U všech tří mužských postav je vztah k Rose důležitý, protože definuje, kam až jsou ochotni ve své nevoli nebo naopak ochranitelství vůči ní zajít.

Jane Campion jemným vztahovým nuancím, které vypovídají o střetu maskulinity a feminity i odcházející doby s tou moderní, umí dát neuspěchaný prostor, v němž se dozvíme hodně nejen o samotných postavách, ale i zrádné síle prvních dojmů z nich. Černý kůň oscarové sezóny umí překvapovat a v tom je jeho velká přednost.

Síla psa

 • Žánr: westernové drama
 • Původní název: The Power of the Dog
 • www.netflix.com/cz/title/81127997
 • Velká Británie / Kanada / Austrálie / Nový Zéland, 2021
 • Scénář: Jane Campion (předloha Thomas Savage)
 • Režie: Jane Campion
 • Hrají: Benedict Cumberbatch, Jesse Plemons, Kirsten Dunst, Kodi Smit-McPhee, Thomasin McKenzie, Frances Conroy, Keith Carradine
 • Distribuce: Netflix
 • Distribuční premiéra v ČR: 01. 12. 2021

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Témata článku: Filmy a seriály, Netflix, Filmy on-line, Recenze filmů, Recenze


Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

Když se chcete podívat na povedené filmy zdarma a česky, nemusíte pirátit. Vybrali jsme 15 filmů, které najdete na YouTube či Seznam.cz, jsou zcela zdarma a přitom určitě stojí za shlédnutí.

Jaromír Puk
Filmy zdarma
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

I ten nejmenší a nejlevnější soundbar v testu přinese obrovské zlepšení zvukového doprovodu u většiny televizorů. Náš test ukázal, že výrobci nabízejí různá konstrukční řešení a záleží pouze na vás, jaké si vyberete.

David Starý
SoundbarySrovnáníTesty
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Netflix
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Apex Legends dnes dostane next-gen update. Do budoucna slibuje další vylepšení

Apex Legends dnes dostane next-gen update. Do budoucna slibuje další vylepšení

Populární battle royale akci si konečně budete moci zahrát v nativních verzích pro PlayStation 5 i Xbox Series S|X.

Martin Nahodil
Apex LegendsNext-gen
Zdá se, že Apple plánuje větší migraci na USB-C. Dostanou jej iPhony či sluchátka AirPods

Zdá se, že Apple plánuje větší migraci na USB-C. Dostanou jej iPhony či sluchátka AirPods

** USB-C v iPhonu je zřejmě blíže, než kdy dříve ** Informaci potvrdilo už více zdrojů ** Navíc Apple uvažuje přechod na USB-C i u dalších produktů

Martin Miksa
USB-CAirPodsSmartphonyiPhone