Recenze filmu Spider-Man: Bez domova. Jeden svět pro návrat starých známých nestačí

20. prosince 2021
TWEET SDÍLET

Plusy

 • Vyprávění nestrádá na přehlednosti zapojením záporáků i hlavních představitelů z předešlých sérií

Minusy

 • Mísení humorných a osudových okamžiků občas oslabuje jejich vzájemné vyznění
7/10
Hodnocení

Za devatenáct let se v osmi celovečerních filmech, včetně tohoto posledního, vystřídali tři představitelé Pavoučího muže. Tobey Maguire ho sehrál v trilogii Sama Raimiho, která se měla dočkat i čtvrtého dílu, ale namísto něj přišel restart v podobě dvojice filmů The Amazing Spider-Man. Pod taktovkou režiséra Marca Webba ho v nich hrál Andrew Garfield. Byť i tady se počítalo s pokračováním, studio Sony nakonec přišlo s dalším rebootem, tentokrát ukotveným v rámci marvelovského vesmíru MCU.

Návrat záporáků z předchozích sérií

Režie se ujal Jon Watts, který v dílech Homecoming a Daleko od domova vsadil na kombinaci romantické středoškolské komedie a superhrdinské akce, přičemž výrazněji působila v obou filmech ta první linie.

Nyní i on trilogii s Tomem Hollandem v roli Spider-Mana uzavírá a to způsobem, že vrcholí nejen jeho osobní cesta vývoje z předchozích samostatných filmů i v rámci Spideyho působení v avengerovském universu, ale vlastně ze všech hraných filmů od roku 2002 s předchozími dvěma představiteli Petera Parkera.

Ve třetím dílu Bez domova se totiž díky konceptu multi-vesmírů střetávají a prolínají představitelé ze všech tří spider-manovských sérií a to včetně jejích hlavních aktérů. Tento koncept byl použit už v animovaném filmu Spider-Man: Paralelní světy (2018) a scenáristé ho v hrané podobě nyní opět využívají k vtáhnutí postav do děje, o kterých jste si mysleli, že už je zřejmě nepotkáte.

Jsou to Green Goblin a Doctor Octopus z Raimiho jedničky a dvojky, Lizard z The Amazing Spider-Man a Electro z Amazing Spider-Man 2. Z hned čtveřice záporáků Spideymu zkříží cestu nejvýrazněji ti první dva, jeden z nich osudově. Hrají je ti stejní představitelé jako v původních filmech, jen digitálně jako v případě Alfreda Moliny omlazení.

Zajímavý je jejich vývoj, který respektuje to, odkud přicházejí a za jakých okolností jsme se s nimi naposledy rozloučili. Ze strany Spider-Mana se tu odehrává pokus o pacifikaci jejich potencionálního nebezpečí, který se ale ukáže, že není bez rizika.

Přijetí zodpovědnosti za své činy

Peter, tak jako v předchozích dílech, chybuje a dělá špatná, nezodpovědná nebo zbrklá rozhodnutí, jejichž následky ho pak nutí nést a přijímat odpovědnost za své činy. Často osobně velmi bolestivé. Dozrává tím a uvědomuje si, co takovým konáním způsobuje. Postava tak prochází vývojem, který má silný emocionálně katarzní náboj.

Klepněte pro větší obrázek

Peter jako teenager riskuje a myslí si, že kouzlem jde zvrátit vývoj událostí. Děj plynule navazuje na předchozí díl Daleko od domova, kdy byla Mysteriem odhalena jeho superhrdinská identita. Svět se v náhledu na něj a jeho konání rozdělil na dvě názorové části, z nichž ta jedna ho má za hrdinu a ta druhá ho zavrhuje. Kvůli tomu má problém jak on, tak jeho dívka MJ a kamarád Ned, o nichž je známo, že mu pomáhali, dostat se na vysokou.

Peter se proto vydává za Doctorem Strangem, aby mu kouzlem pomohl vrátit svět do stavu, kdy jeho pavoučí identitu nikdo neznal. Proces se ale i přičiněním Petera zvrtne a z paralelních spider-manovských vesmírů začnou do toho jeho stávajícího proudit staří nechtění známí, kteří sice znají Petera Parkera, ale ne s touto tváří.

Fanouškovská nostalgie

Jednostranné jednání, neschopné dohlédnout následků, tak stojí na začátku vyprávění, v jehož první menší polovině se Peter za pomocí přátel a tety May snaží vyrovnat s odhalením své superhrdinské identity. A v té druhé větší se pak potýká s prolomením multidimenzionálních paralelních světů a tím, jaké nebezpečí přináší. Do tohoto zápasu, který vrcholí na soše Svobody, se zapojují i jeho předchozí dvě verze, což dává tvůrcům dostatek možností, jak rozehrát jednotlivé střety s jeho známými protivníky.

Návrat jak předchozích představitelů Spider-Mana, tak záporáků z doby, kdy ještě universum MCU neexistovalo, je využit tvůrci dvojím způsobem. Pro rozehrání soubojů, v nichž tito mohou uplatnit a rozvíjet dál své schopnosti a reflektovat své postavení v rámci spider-manovského světa, tak jako nostalgické pomrknutí na fanoušky při setkání se známými postavami, které musely, díky tomu, jak se série ve třech variantách vyvíjela, oželet.

Tato setkání přinášejí humorné i osudové okamžiky, škoda jen že jejich mísení občas oslabuje jejich vzájemné vyznění. Nový Spider-Man sází na emoce, fanouškovskou nostalgii, výzvy, s nimiž se musí Peter poprat a které mu umožňují dospět, i na možnosti multiverza. Režisér Jon Watts propojuje skoro dvacetiletou filmovou historii Pavoučího muže s jeho aktuálním ukotvením v rámci MCU a činí tak způsobem, který citlivě uzavírá linie z předchozích verzí série a zároveň naznačuje, kam se bude vyvíjet ta současná.

Spider-Man: Bez domova

 • Žánr: komiksová adaptace
 • Původní název: Spider-Man: No Way Home
 • www.sonypictures.com/movies/spidermannowayhome
 • USA, 2021
 • Scénář: Chris McKenna, Erik Sommers
 • Režie: Jon Watts
 • Hrají: Tom Holland, Zendaya, Jacob Batalon, Benedict Cumberbatch, Alfred Molina, Willem Dafoe, Jamie Foxx, Rhys Ifans, Marisa Tomei, J.K. Simmons, Tobey Maguire, Andrew Garfield
 • Distribuce: Falcon
 • Distribuční premiéra v ČR: 16. 12. 2021

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Sci-fi, Trailer

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze systému Audio Pro A48. Příjemné aktivní repro, které dokáže nahradit Hi-Fi sestavu

Recenze systému Audio Pro A48. Příjemné aktivní repro, které dokáže nahradit Hi-Fi sestavu

Tohle aktivní repro víceméně nahradí základní hi-fi sestavy a to s výrazně menším počtem kabelů a starostí, v balení, které je pro běžné domácnosti esteticky přijatelnější, než souprava klasického střihu. Z toho vychází zvukové ladění, měkčí, příjemnější a velmi tolerantní, což zaručuje univerzálnost a hlavně neúnavnost.

Daniel Březina
Reproduktory
Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

** Čekání na archivaci Android aplikací trvalo 9 měsíců ** Až v těchto dnech se tato funkce pomalu dostává do smartphonů ** Archivací ušetříte až 60 % paměti, kterou zabírala hra či aplikace

Martin Chroust
ArchivaceAndroid
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Jaký levný mobil pod stromek? V Computeru jsme jich devět otestovali, mezi foťáky a displeji jsou značné rozdíly

Jaký levný mobil pod stromek? V Computeru jsme jich devět otestovali, mezi foťáky a displeji jsou značné rozdíly

** Otestovali jsme 9 mobilů s cenou do 4 000 Kč ** K tomu pět herních notebooků s cenou do 40 000 Kč ** Podívali jsme se na metody, jak efektivně omezit používání sociálních sítí

Časopis Computer
Časopis Computer