Recenze filmu Tick, Tick... Boom! Konečně muzikál, kde si neřeknete, že by „bylo lepší, kdyby trochu míň zpívali“

20. listopadu 2021
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Pečlivě zvolené lokace odpovídající skutečnosti
  • Herecký výkon ústřední postavy
  • Skvělé obsazení vedlejších rolí - herci a herečky z Broadwaye
  • Práce s kamerou

Minusy

  • lehce klišé (ale zajímavé zpracování, takže ne tak docela)
9/10
Hodnocení

Máme tu muzikálovými fanoušky dlouho očekávaný autobiografický muzikál zachycující život Jonathana Larsona, hudebního skladatele a dramatika. Tomu patří zásluhy za přelomovou rockovou operu Rent, která otevřela dveře etnickým menšinám, rozebírá aktuální kontroverzní témata a která navždy změnila pohled na muzikál jako takový.

Ocitáme se v životě brzy třicetiletého umělce, který má nadání vytvářet písničky o čemkoli, co ho zrovna napadne. Píše se rok 1990 a jako mnoho hudebních skladatelů a režisérů žijících v New Yorku, i on touží po tom skutečně prorazit, což se mu nakonec také podaří. Umírá den před premiérou svého prvního úspěšného představení, které se dodneška hraje po celém světě.

Ale tento film je především o přijetí toho, jaký je život. A nejspíš každý, kdo má pocit, že během karantény ztratil spoustu času, v tomto filmu najde přesně to, co ještě ani neví, že hledá.

Klepněte pro větší obrázek

Příběh je natočen formou zpětného vyprávění, k čemuž Jonathan využívá nejrůznější písně, co za život složil, a ve kterých nevidí pozdější využití. Překvapením pro mne bylo, jak i přesto, že se jedná o dřívější tvorbu, melodie jsou přinejmenším stejně chytlavé jako písničky z Rentu.

Dobré výkony

Za osobitostí filmu stojí především Lin-Manuel Miranda, který doposud napsal dva muzikály (Hamilton a In the Heights), avšak tohle je poprvé, co se objevuje v roli režiséra filmového díla a rozhodně se nedá prohlásit, že by zklamal. Je poznat, že cestu, kterou si prošel Jonathan, zná jak svoje boty, a pokud jste někdy měli sen živit se uměním (ať už to byla jen „fáze“ ze které jste časem vyrostli, nebo stále ještě teď tajně na něčem pracujete v domnění že „jednou, možná“, nebo skutečně žijete La Vie Boheme), některé scény vám budou připadat jak vystřižené z vašeho života.

Mnoho aktuálně často obsazovaných herců má ve zvyku hrát různé herecké polohy své osobnosti. Andrew Garfield je jeden z těch, kteří jsou schopni kompletně zahodit svůj charakter a rysy pro něj typické a osvojit si roli, jako by byli člověkem, kterého právě hrají, po celý svůj život.

Garfield převzal Jonathanovu energii, mimiku, manýry a naprostou oddanost hudbě s takovou razancí, že by člověk řekl, že musel být přinejmenším nějakou část života muzikálový fanoušek. Ale kdepak, pro roli se dokonce musel naučit správnou muzikálovou techniku zpěvu a hrát na klavír. Andrew Garfield tuto roli získal, aniž by tvůrčí tým věděl, zda umí zpívat. Naštěstí nějaké základy a hudební sluch měl (to se zjistilo až po první zkoušce, kde Lin-Manuel Miranda hodil po Andrewovi botu poté co s úlevou zjistil, že zpívat umí).

V minulosti se Andrew Garfield také uplatnil jakožto divadelní herec, obdržel cenu Tony za svou performanci v sedmihodinovém představení „Andělé v Americe“, jehož příběh rozebírá prakticky tatáž témata a odehrává se téměř v té samé době co Tick, Tick… Boom!; to vysvětluje, s jakou přirozeností přijímá tehdejší svět za svůj vlastní. Před dvěma lety mu umřela matka na rakovinu, a je poznat, že veškerou bolest, kterou prožívá hlavní postava, přijímá jako svou vlastní.

Žádná oběť

Tick, Tick Boom se od mnoha muzikálů vytvořených za posledních pár let liší tím, že příběh se nestává obětí muzikálového žánru, ale naopak, profituje ze skutečnosti, že je to muzikál. Nacházíme se v mysli umělce, pro kterého je hudba vším a maximální využití představivosti je pro něj na denním pořádku, tudíž se nám nabízí nekonečný prostor, který může být zohýbán, jakkoli je potřeba. Tyto zásahy příběhu nijak neublíží, protože jsou součástí jeho života.

Díky písním, které se někdy i prolínají s dialogem, vzniká v příběhu více rovin. Vrstvy snímku u diváka zvyšují míru sympatie a schopnost ztotožnit se s hlavním charakterem. Skutečné události, které jsou osou celého filmu, mohou mít díky svému vrstvení stejný účinek jako čerstvě oloupaná cibule.

V porovnání se zbytkem filmových muzikálů letošního roku, tento snímek za mě prozatím zaujímá místo na nejvyšší příčce žebříčku.

 Tick, Tick... Boom!

  • Originální název: Tick, Tick... Boom!
  • Životopisné drama/Muzikál
  • od 19. 11. 2021
  • CZ titulky
  • Netflix

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Témata článku: Filmy a seriály, Netflix, Filmy on-line, Recenze filmů, Recenze, Trailer

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory