Recenze filmu Venom 2: Carnage přichází. Nepoučení se z chyb jedničky provází souboj vetřelců

16. října 2021
TWEET SDÍLET
Recenze filmu Venom 2: Carnage přichází. Nepoučení se z chyb jedničky provází souboj vetřelců
Výměna na režisérské stoličce, kratší stopáž, ale stále stejné chyby v profilaci postav i tónu filmu.

Plusy

 • Přehlednější akční trikové scény než v jedničce.

Minusy

 • Tvůrci se nepoučili z problematických stránek prvního filmu a víceméně je opakují.
4/10
Hodnocení

Když jsem si před napsáním recenze na pokračování komiksového titulu ze spider-manovského světa společnosti Sony znovu připomněl tu, již jsem před třemi lety psal na první film, měl jsem pocit, že bych ji mohl překlopit i na hodnocení toho aktuálního.

Posílena vztahová linie

Natolik dvojka zůstává problematická ve stejných věcech jako předchozí titul, i když v ní došlo k výměně režiséra a zkrácení stopáže. Američana Rubena Fleischera nahradil Andy Serkis, britský herec a režisér, známý mimo jiné tím, že propůjčil svou mimiku postavám Gluma a King Konga ve filmech Petra Jacksona.

Z původní scenáristické čtveřice zůstala u sequelu jen Kelly Marcel, která si u něj poprvé vyzkoušela i roli producentky. A je to právě její silný vklad, který u dvojky ještě výrazněji než minule posiluje vztahovou linii vyprávění. A to na více úrovních, spjatých s jednotlivými postavami.

Klepněte pro větší obrázek

Rozvíjí se tu nadále hlavní bromance novináře Eddieho Brocka (Tom Hardy) s jeho parazitickým vetřelcem Venomem, která dostává opětovně podobu zábavné parťácké buddy movie, která jen probíhá v rámci jedné osoby.

Jejich výstupy, provázené hádkami, mají až sitcomový ráz. Venom chce mít větší autonomii v pojídání lidí, Eddie ho krotí, ale současně využívá jeho schopností třeba při oživení své kariéry investigativního novináře. Rozpolcený Eddie zároveň touží po normálním životě a prostoru, aby si ho mohl dát do pořádku. Což s takovým parťákem moc nejde, i když se o nalezení nějaké harmonie a sdílení společných zájmů oba snaží.

Dojde zde k rozchodu těchto jekyll-hydeovských identit, kdy se černý symbiont mimozemského původu po hádce oddělí od svého hostitele. Když se pak objeví větší nebezpečí v podobě červeného symbionta Carnageho a jeho hostitele, sériového vraha Cletuse Kasadyho (Woody Harrelson), musí dojít k jejich usmíření, odpuštění a znovu sblížení.

To iniciuje Eddieho bývalá snoubenka Anne (Michelle Williams), která už má nového přítele a snoubence, doktora Lewise, což Eddieho pochopitelně netěší. Paralelně zde tak probíhají další vztahové linie, které jsou vzájemně propletené. Eddie smutní po Anne, Kasadymu zas chybí jeho šílená milenka Frances (Naomie Harris), která vládne nadpřirozenými schopnostmi, jež jí umožňují manipulovat se zvukem.

Tyto schopnosti zapříčinily před více jak dvaceti lety poškození sluchu detektiva Mulligana, který v současnosti přivede Eddieho Brocka do Kasadyho cely, kde čeká na vykonání trestu smrti. Ještě předtím chce ale detektiv využít Brocka jako návnadu, aby zjistil od Cletuse, kde se nacházejí těla jeho obětí. Eddie je totiž jediný, s kým je ego maniakální Cletus ochoten mluvit o svém příběhu. Dojde zde ale k tomu, že Venomova DNA se propojí s tou Cletusovou, následkem čehož vznikne ještě mocnější symbiont než je Venom.

Postavám chybí silnější charakterové pozadí

Dvojka tedy navazuje na potitulkovou scénu prvního filmu, v níž se Cletus objevil ve věznici San Quentin. Jeho vztah s Frances připomíná ten Jokera a Harley Quinn ze Sebevražedného oddílu. Scenáristka ale příběhu těchto dvou psychopatických vyděděnců, na nichž se podepsalo jejich neradostné dětství a dospívání, nedovede dát silnější pozadí než to základní, že jde o nechtěné děti.

Podobně málo je prokreslena i postava samotného Cletuse, jehož maniakální zvrácenost mohla být také více psychologicky rozvedena. Stejně jako motivace jeho vztahu k Brockovi. Ale to byl i problém jedničky, že postavy nebyly dobře vyprofilovány a víc se spoléhalo na to, co jim dodají jejich herečtí představitelé, kteří se jak v případě Toma Hardyho, tak Woodyho Harrelsona uchylují k přehrávání.

Děj je opět poměrně jednoduchý, schematický, nenápaditý, bez vedlejších linií, pokud mezi ně nepočítáme ty vztahové. Eddie se pohádá se svým temným alter-egem, s nímž se ale musí zase spojit, aby porazili Cletuse a jeho prodlouženou rukou v podobě symbionta Carnageho. V ohrožení jsou Eddieho blízcí i celé San Francisco, které poskytne kulisy k závěrečné trikově řežbě obou vetřelců.

Lépe vyvedené trikové scény

V jedničce akční scény díky rychlým střihům, tmavým záběrům a klepající se kameře nepůsobily dvakrát přehledně, tady došlo v tomto ohledu k nápravě. U prvního filmu se hovořilo o tom, že se v něm hodně stříhalo a že původně zvažované eRko bylo vyměněno za přístupnost od 13 let. Sequel už s touto přístupností pracuje vědomě, takže se připravte na scény sice brutálního charakteru, ale bez krve.

A tímto se opět vracím k začátku recenze. Pokračování sice nabídne kratší stopáž nad 90 minut, která snad nestihne nudit, ale zároveň díky ní film působí uspěchaně, odbytě. Není čas představit pořádně postavy, jejich vzájemné vztahy a motivace. Děje se tak v povinných základních zkratkách, se sitkomovou příchutí v případě Eddieho a Venoma, aby se pak přes scénu útěku z vězení přešlo rovnou k finální digitální řežbě.

Dvojka tak recykluje chyby jedničky a je obdobně málo zapamatovatelná. Trikové scény a akční pasáže jsou lépe vyvedeny, ale to je jediný posun a to čistě technický. Komiksové látky už jsou dál a tato ve své neambicióznosti moc nezaujme.

Venom 2

 • Žánr: komiksová adaptace
 • Původní název: Venom: Let There Be Carnage
 • www.venom.movie/
 • USA, 2021
 • Scénář: Kelly Marcel
 • Režie: Andy Serkis
 • Hrají: Tom Hardy, Michelle Williams, Woody Harrelson, Naomie Harris, Stephen Graham, Reid Scott
 • Distribuce: Falcon
 • Distribuční premiéra v ČR: 14. 10. 2021

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze, Recenze filmů, Sci-fi, Trailer


EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět