Recenze gramofonu Rekkord F400. Německá klasika za férovou cenu

17. dubna 2022
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Vyvážená kombinace přenosky a šasi
  • Férová cenovka
  • Snadno fungující automatika
  • Nekomplikované seřízení
  • Čistý, „srovnaný“ zvukový projev

Minusy

  • Design vypadá trochu obyčejně
  • Rychlost motoru není optimální
8/10
Hodnocení

Víte, kde je německé phono muzeum? V oblasti Sankt Georgenu v Černém lese, místě, které je už dlouhá, předlouhá léta zasvěceno (alespoň z pohledu hi-fi techniky) výrobě gramofonů. Dříve tu vyráběl třeba Dual, dnes tu operuje jen pár měsíců stará značka Rekkord, která nicméně technologicky i stylově navazuje právě na zmíněnou legendu.

Klepněte pro větší obrázek

Bezmála stoletá tradice výroby gramofonů v tomto místě zapříčinila i to, že v blízkém okolí existuje ekosystém subdodavatelů a Rekkord říká, že víc než 9 z 10 součástek, které jsou v gramofonech používané, se vyrábí „co by kamenem dohodil“ od jejich továrny, takže navzdory akceptovatelným cenovkám jsou modely Rekkord skutečně poctivě „Made in Germany“, nikoliv jen „sestaveny v Německu“.

Specializací značky Rekkord jsou plně automatické gramofony, současná nabídka se čtyřmi modely se ale dozajista ještě značně rozroste. Vrcholem nynějšího katalogu je model F400 – plně automatický gramofon tradičního tvaru se systémem sub-šasi.

Rekkord Audio F 400 Rekkord Audio F 400
nabízí 12 obchodů za ceny od 18 990 Kč
Srovnat ceny na Živě

Vzhled a konstrukce

Základ velmi konzervativně vypadajícího gramofonu tvoří dvojitá deska z MDF (tu můžete mít i v černém laku nebo pravých dřevěných dýhách), usazená na čtveřici klasických nožiček. Dominantou horní strany je hliníkový talíř s filcovou podložkou a vnitřními tlumícími prvky, vizuálně na talíř navazuje plastová deska se základními ovládacími prvky – je tu start / stop páčka, zvedací mechanismus, volba rychlosti včetně 78 otáček nebo manuální spouštění ramene.

Klepněte pro větší obrázek

Na zadní straně jsou pevně zasazené signálové kabely jednoduchého, ale bezproblémového provedení, také je tu napájecí konektor pro externí spínaní zdrojíček. Na zadní stranu lze připevnit také protiprachový kryt, ještě dále podtrhující klasičnost vzhledu.

Klepněte pro větší obrázek

Roztáčení talíře spočívá na systému malého subtalíře a plochého řemínku. Není to nijak objevný systém, naopak staví na desítkách let firemní tradice (nebo spíše tovární, abychom to řekli přesně).

Klepněte pro větší obrázek

Osazené raménko je jednoduché – jde o hliníkovou trubičku délky 8,3 palce s dobře přístupným systémem seřízení, jakkoliv dostat F400 do provozuschopného stavu trvalo asi 5 minut, stačilo prakticky dle manuálu nastavit protizávaží. Výhodou nastavitelnosti je ale možnost osazení i jiných, než továrně instalovaných a seřízených přenosek. I když Ortofon 2M Red je vlastně v pěkné proporci k šasi i ramenu a upgrade dost možná nebude nutný. Rameno pracuje na ložisku, které si Rekkord vyrábí sám.

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Recenze, Test, Gramofony, Hi-Fi systémy na Heureka.cz