Recenze Hi-Fi zesilovače Rotel RA-1592MKII. Výborná japonská klasika v druhé generaci

20. března 2022
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Neutrálnost a čistota
  • Pevný a konkrétní zvuk
  • Velmi pěkná kontrola
  • Široká konektivita

Minusy

  • Ethernetový port mohl být otevřený streamování
  • Jsou chvíle, kdy zní přeci jen trochu sušeji
9/10
Hodnocení

I když to tak podle rozsahu produkce, košatosti historie a známosti ve světě nemusí vypadat, japonský Rotel je dodnes rodinnou firmou – tedy rodinnou ne v tom smyslu, že by pouze členové rodiny stáli za vývojem a výrobou produktů, ale od založení přes více než 60 lety stojí rodina Tachikawa v čele společnosti a určuje její směřování a tedy v konečném důsledku i zvukový styl Rotel. To tak trochu znamená, že „mají prsty“ i v nejnovější generaci přístrojů s přídomkem MKII na konci.

Rotel RA-1592 MKII Rotel RA-1592 MKII
nabízí 8 obchodů za ceny od 68 990 Kč
Srovnat ceny na Živě

Verze MKII staví na nijak dramatických úpravách techniky, které ale (soudě tedy alespoň dle našich dosavadních zkušeností) celkem výrazně proměňují jednotlivé modely – a to k lepšímu. Druhé generace se tak dočkal i RA-1592, „větší z velkých“ (druhý je RA-1572MKII) integrovaných zesilovačů v nabídce.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhled a konstrukce

Jde o klasický Rotel s čistým a poměrně technicky pojatým čelním panelem – RA-1592MKII možná nepůsobí úplně supermoderně (na to má Rotel řadu MICHI), už proto, že drží linky navržené před nějakými šesti sedmi lety pro původní generaci. Industriální účelnost bez serepetiček je ovšem pěkná – je tu malý, ale informativní displej uprostřed, pod ním zase najdete dvanáct tlačítek pro praktický přístup ke všem vstupům.

Klepněte pro větší obrázek

Po pravé straně je modře obkroužený ovladač hlasitosti s jednoduchým chodem, pod ním je další čtveřice tlačítek pro nastavení. Po straně levé je spínací tlačítko (opět s modrou svatozáří), doplňkový 3,5 mm výstup na sluchátka a praktický USB vstup, omezený ale pouze na zařízení Apple. Vedle jsou ještě dvě malá tlačítka – přepínají mezi sadou A a B od reproduktorových terminálů.

Klepněte pro větší obrázek

Zahnete-li pohledem po lesklých bočnicích čelního panelu, uvidíte kryt s bohatými chladícími otvory a dojdete na zadní panel, doslova posetý různorodými konektory. Největší jsou rozhodně reproterminály, uspořádané v jedné horizontální linii u spodního okraje přístroje. Prostřední „patro“ je vyhrazeno analogové konektivitě – třem cinchovým a jednomu XLR vstupu, phono vstupu pro gramofony a dvojici výstupů, sestávajících z jednoho klasického stereo pre-outu a dvou monofonních subwooferových výstupů. V horní linii je pak konektivita digitální – tři optiky a tři koaxy dovršují skutečně mocný rozsah vstupů a výstupů a to nemluvíme o přítomném Bluetooth a USB typu B. Škoda, že osazený ethernetový konektor je pro praktické věci jako je aktualizace a ovládání a nepodporuje streaming.

Klepněte pro větší obrázek

RA-1592MKII má také širokou „chytrou“ konektivitu – řízení je možné přes RS232 rozhraní, Rotel Link (vstup a výstup, přes něž si přístroje Rotel umí vyměňovat ovládací pokyny) a tři malé jacky. Jeden slouží pro externí čidlo dálkového ovládání, dva pro spouštění externích komponentů přes standardní 12V napětí.

A co se skrývá uvnitř bezmála osmnáctikilového macíka s šířkou 43,1 cm, výškou 14,4 cm a hloubkou 42,5 cm? V centru je mocný toroidní transformátor; Rotel je pyšný, že si své transformátory navrhuje a vyrábí sám. Výkonové prvky jsou rozsazeny u krajů šasi na pěkně dimenzovaných chladících profilech, vše ostatní je pak na dvou patrech desek plošných spojů.

Klepněte pro větší obrázek

Tranzistory v kombinaci s čtveřicí filtračních fóliových kondenzátorů s vysokou kapacitou zajišťují dodávku trvalého výkonu 200 Wattů na kanál do 8 ohm ve třídě A/B. Je vidět, že zesilovač je koncipován jako malá „elektrárna“.

Digitální rozhraní staví na čipu Texas Instruments, který pracuje s vnitřním rozlišením 32 bit / 384 kHz, díky kterému má přístroj mimo jiné certifikaci Roon Tested nebo zvládá mimo klasického PCM i MQA kódování.

Rotel je znám tím, že udává u svých přístrojů (jako jeden z nemnoha v dnešní době) opravdu mnoho a mnoho technických parametrů. Za zmínku stojí činitel tlumení 600, intermodulační zkreslení pod 0,03% (60 – 7 000 Hz), celkové harmonické zkreslení pod 0,018% a nebo třeba odstup signálu a šumu přes 100 dB na analogových i digitálních vstupech.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Test, Recenze, Zesilovače, Rotel, Hi-Fi systémy na Heureka.cz


Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto seriálům. Vybrali jsme ty nejlepší

Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto seriálům. Vybrali jsme ty nejlepší

Přiznejme si, že právě právě seriály jsou tím, proč jsou streamovací služby tak oblíbené. Komfort, kvalita, titulky, na HBO i tradičně solidní dabing. Nabízíme přehled těch nejlepších seriálů z HBO Max. Vybrali jsme jak ty známé, tak i skrytější skvosty.

Jaromír Puk
HBO Max
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak se dobře zorientovat při koupi televizoru, co chtít, co koupit, jak koupit a proč nastavit to/ono. Článek není jen o testu konkrétního televizoru, ale má komplexnější pojetí se subjektivněji laděným nádechem.

Alexandr Bray
Google TVRecenzeTestAndroid TV4K TVSonyUživatelské recenzeTestyPrůvodce nákupem
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět