Recenze zesilovače Rotel A11 Tribute. Velmi důstojná pocta legendě

26. září 2021
TWEET SDÍLET
Opravdové hi-fi, které by se nemuselo stydět ani za o polovinu vyšší a které je velmi důstojnou poctou legendě Kena Ishiwaty.

Plusy

  • Celkově krásně muzikální zvuk
  • Až překvapivá schopnost „uhrát“ reprosoustavy
  • Opravdová pocta talentu Kena Ishiwaty
  • Velmi atraktivní cenovka za dané výkony
  • Adept na nejlepší zesilovač kolem 15 000 Kč

Minusy

  • Chybí alespoň základní digitální vstupy (ale zase v té ceně…)
9/10
Hodnocení

Značka Rotel patří mezi tradiční japonské výrobce audio techniky už dlouhá, dlouhá desetiletí – konkrétně od roku 1961, takže slaví letos krásné šedesáté výročí, s nímž už by se mohl pojit oblíbený status „legendární značky“. V loňském roce se pak společnost spojila s jinou japonskou legendou, s dnes už zesnulým Kenem Ishiwatou, který se po odchodu od Marantz neodebral na odpočinek, ale jako svůj poslední zápis do knihy Hi-Fi historie zvolil právě spolupráci s Rotelem.

Klepněte pro větší obrázek

Konkrétně se podílel na vyladění základních firemních modelů řady A – CD přehrávače CD11 a integrovaného zesilovače A11, kteréžto komponenty následně získaly uctivé označení Tribute (neboli „poklona“), právě na počest pana Ishiwaty.

Vzhled a konstrukce

A11 Tribute je štíhlý produkt ke nerozeznání od původní verze, jen poměrně výrazná nálepka s anglickým nápisem a japonským symbolem poukazují na odlišnost. Zesilovač se nijak neliší od tradičních přístrojů obdobné kategorie – uprostřed je nevelký, ale dobře čitelný displej s rozumným množstvím informací, pod ním sada malých čudlíků pro volbu vstupů, v levé části panelu pak máte stejnými tlačítky možnost přepínat mezi dvěma sadami výstupních terminálů.

Klepněte pro větší obrázek

Vlevo je ještě spínací tlačítko a malý jack sluchátkového výstupu. Vpravo pak tři tlačítka slouží pro pohyb v nabídce přístroje (která je mimochodem pěkně košatá a umožňuje ledacos od nastavení tónových korekcí po ztlumení celkem svítivého displeje a diod), hlavně je tu ale hezký ovladač hlasitosti.

Klepněte pro větší obrázek

Vzadu zabírají nejvíc místa dvě sady reproterminálů, srovnaných do jedné linie vedle sebe. Je tu pak ještě napájecí zásuvka a pět párů cinchových vstupů běžné linkové formy a jedna cinchová dvojice pro připojení gramofonu s MM přenoskou, samozřejmě s nezbytným zemnícím kolíkem. Potěší viditelná anténka pro Bluetooth připojení s aptX kodekem. Přístroj je vybaven ale i „chytrou“ konektivitou – portem RS232 pro sofistikovanější řídící systémy, dvěma 3,5 mm zdířkami s 12 V spouštěcím napětím pro další komponenty a jedním malým jackem pro připojení externího čidla dálkového ovládání (když máte přístroj třeba ve skříňce, což lze, protože příliš netopí).

Ishiwata vzal původní koncept, vybral na důležitých místech kvalitnější komponenty a lehce zasáhl i do topologie signálových cest, čímž celý zesilovač vyladil – podle vlastních slov – k plnějšímu přednesu.

Klepněte pro větší obrázek

Zůstal ale na míru dělaný firemní toroidní transformátor i vlastní kondenzátory, stále pak jde o klasický „rotelácký“ tranzistorový zesilovač o slušném výkonu 50 Wattů na kanál do 8 ohm, pochopitelně ve třídě A/B. Výrobce se chlubí velmi slušným frekvenčním rozsahem 10 – 100 000 Hz (+/- 0,5 dB) a dobrou hodnotou celkového harmonického zkreslení pod 0,03%, přičemž odstup signálu a šumu je přes 100 dB, což je rovněž slušné. Tlumící faktor dosahuje hodnoty 140.

Klepněte pro větší obrázek

Zbývá zmínit, že A11 Tribute má vcelku standardní rozměry 43 x 34,5 x 9,3 cm (š x h x v) a váží 6,85 kg.

Témata článku: Hi-Fi, Recenze, Test, Zesilovače, Rotel


Muž se 140 znaky – Jack Dorsey

Muž se 140 znaky – Jack Dorsey

Patří k nejmladším miliardářům a technologickým vizionářům. Jeho platformu pro sdílení krátkých zpráv používá po světě dvě stě milionů lidí denně. Zakladatel Twitteru Jack Dorsey oslaví 19. listopadu pětačtyřicáté narozeniny.

Jan Spěšný
IT OsobnostiTwitter
Programování elektroniky: Pevný titěrný 3D LiDAR za dvě stovky VL53L5CX

Programování elektroniky: Pevný titěrný 3D LiDAR za dvě stovky VL53L5CX

** STMicroelectronics loni představil nový laserový dálkoměr VL53L5CX ** Je mutizónový s rozlišením až 8×8 bodů a rychlostí až 60 Hz ** Dnes si ho naprogramujeme v C/C++ na Raspberry Pi

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuRaspberry Pi