Recenze zesilovače Rotel A11 Tribute. Velmi důstojná pocta legendě

26. září 2021
TWEET SDÍLET
Opravdové hi-fi, které by se nemuselo stydět ani za o polovinu vyšší a které je velmi důstojnou poctou legendě Kena Ishiwaty.

Plusy

  • Celkově krásně muzikální zvuk
  • Až překvapivá schopnost „uhrát“ reprosoustavy
  • Opravdová pocta talentu Kena Ishiwaty
  • Velmi atraktivní cenovka za dané výkony
  • Adept na nejlepší zesilovač kolem 15 000 Kč

Minusy

  • Chybí alespoň základní digitální vstupy (ale zase v té ceně…)
9/10
Hodnocení

Značka Rotel patří mezi tradiční japonské výrobce audio techniky už dlouhá, dlouhá desetiletí – konkrétně od roku 1961, takže slaví letos krásné šedesáté výročí, s nímž už by se mohl pojit oblíbený status „legendární značky“. V loňském roce se pak společnost spojila s jinou japonskou legendou, s dnes už zesnulým Kenem Ishiwatou, který se po odchodu od Marantz neodebral na odpočinek, ale jako svůj poslední zápis do knihy Hi-Fi historie zvolil právě spolupráci s Rotelem.

Klepněte pro větší obrázek

Konkrétně se podílel na vyladění základních firemních modelů řady A – CD přehrávače CD11 a integrovaného zesilovače A11, kteréžto komponenty následně získaly uctivé označení Tribute (neboli „poklona“), právě na počest pana Ishiwaty.

Vzhled a konstrukce

A11 Tribute je štíhlý produkt ke nerozeznání od původní verze, jen poměrně výrazná nálepka s anglickým nápisem a japonským symbolem poukazují na odlišnost. Zesilovač se nijak neliší od tradičních přístrojů obdobné kategorie – uprostřed je nevelký, ale dobře čitelný displej s rozumným množstvím informací, pod ním sada malých čudlíků pro volbu vstupů, v levé části panelu pak máte stejnými tlačítky možnost přepínat mezi dvěma sadami výstupních terminálů.

Klepněte pro větší obrázek

Vlevo je ještě spínací tlačítko a malý jack sluchátkového výstupu. Vpravo pak tři tlačítka slouží pro pohyb v nabídce přístroje (která je mimochodem pěkně košatá a umožňuje ledacos od nastavení tónových korekcí po ztlumení celkem svítivého displeje a diod), hlavně je tu ale hezký ovladač hlasitosti.

Klepněte pro větší obrázek

Vzadu zabírají nejvíc místa dvě sady reproterminálů, srovnaných do jedné linie vedle sebe. Je tu pak ještě napájecí zásuvka a pět párů cinchových vstupů běžné linkové formy a jedna cinchová dvojice pro připojení gramofonu s MM přenoskou, samozřejmě s nezbytným zemnícím kolíkem. Potěší viditelná anténka pro Bluetooth připojení s aptX kodekem. Přístroj je vybaven ale i „chytrou“ konektivitou – portem RS232 pro sofistikovanější řídící systémy, dvěma 3,5 mm zdířkami s 12 V spouštěcím napětím pro další komponenty a jedním malým jackem pro připojení externího čidla dálkového ovládání (když máte přístroj třeba ve skříňce, což lze, protože příliš netopí).

Ishiwata vzal původní koncept, vybral na důležitých místech kvalitnější komponenty a lehce zasáhl i do topologie signálových cest, čímž celý zesilovač vyladil – podle vlastních slov – k plnějšímu přednesu.

Klepněte pro větší obrázek

Zůstal ale na míru dělaný firemní toroidní transformátor i vlastní kondenzátory, stále pak jde o klasický „rotelácký“ tranzistorový zesilovač o slušném výkonu 50 Wattů na kanál do 8 ohm, pochopitelně ve třídě A/B. Výrobce se chlubí velmi slušným frekvenčním rozsahem 10 – 100 000 Hz (+/- 0,5 dB) a dobrou hodnotou celkového harmonického zkreslení pod 0,03%, přičemž odstup signálu a šumu je přes 100 dB, což je rovněž slušné. Tlumící faktor dosahuje hodnoty 140.

Klepněte pro větší obrázek

Zbývá zmínit, že A11 Tribute má vcelku standardní rozměry 43 x 34,5 x 9,3 cm (š x h x v) a váží 6,85 kg.

Témata článku: Hi-Fi, Recenze, Test, Zesilovače, Rotel


Zaklínač 3 pro novou generaci konzolí dostal rating. Je oznámení na spadnutí?

Zaklínač 3 pro novou generaci konzolí dostal rating. Je oznámení na spadnutí?

Geralt se možná již brzy podívá také na PS5 a Xbox Series X/S.

Michal Maliarov
Zaklínač 3: Divoký honNext-gen
Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

** . Společnost General Dynamics Land Systems předvedla maketu svého nového robotického vozidla TRX ** To představuje unikátní mobilní systém pro 50 sebevražedných dronů Switchblade ** Vozidlo TRX je v této verzi rovněž vybaveno kvadrikoptérou

Stanislav Mihulka
VojenstvíDronyRoboti
Dragon Age 4 nejspíše dorazí pouze na PC a novou generaci konzolí

Dragon Age 4 nejspíše dorazí pouze na PC a novou generaci konzolí

Starší konzole už pomalu ale jistě začínají odcházet do důchodu.

Michal Maliarov
Dragon Age 4Spekulace
Sony potvrdilo, že PC verze God of War dorazí do prodeje v lednu 2022

Sony potvrdilo, že PC verze God of War dorazí do prodeje v lednu 2022

Dobrodružství Krata a Atrea si budete moci užít již brzy také na počítačích.

Michal Maliarov
God of WarAkční adventura