Recenze NAD C 399. Hybridní integrovaný zesilovač s výbornou výbavou i kvalitním zvukem

14. srpna 2022
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Modulární rozšiřitelnost
  • Hutný a sytý zvuk s klasickým stylem NAD
  • Možnost zařazení Dirac do v zásadě dostupného řetězce
  • Pestrost konektorové výbavy
  • Celkově příjemný zvuk

Minusy

  • Vlastně nic podstatného, sedí-li vám celkové ladění
9/10
Hodnocení

Kanadský NAD možná začínal svou dráhu jaký výrobce zvenku klasických a uvnitř co nejrobustnějších strojů, není to ale zase tak dlouho, co vlastně úplně přehodil výhybku a začal se (nemálo přes svou dceřinou značku Bluesound) zaměřovat naopak na sortiment s převahou digitálu. Dnes platformu BluOS využívají i další výrobci a patří mezi nejlepší řešení na trhu. Velkou změnou konstrukčních přístupů ale prošly i samotné zesilovače – nejlepším důkazem je nejnovější C 399, král integrovaných modelů značky.

Vzhled a konstrukce

C 399 patří stále do takzvané Classic série, která minimálně vzdáleně staví na principech designové přímosti let dávno minulých. Čelní panel je tím pádem velmi jednoduchý, nijak honosný, ale vkusně adekvátní i dané cenové relaci. Dominuje mu obdélníček doprostřed zasazeného displeje, který má jemnou kresbu a dobře čitelné znaky.

Klepněte pro větší obrázek

Zcela vpravo najdete relativně výrazný otočný prvek pro úpravu hlasitosti, i když jeho chod není úplně luxusní – nakonec to ale nevadí, protože v reálu jsme stejně využívali v drtivé většině okamžiků ovládání přes aplikaci a tam kde ne, tak dálkový ovladač. Na opačném konci čela se nachází kulaté „dvojtlačítko“, sloužící jako ovládací kříž s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. I docela košaté menu přístroje se s ním prochází komfortně. No a mezi těmito zmíněnými póly najdete na pravé straně dvě tlačítka pro přepínání vstupů a po levé velký výstup na sluchátka. Vešlo se sem ještě spínací tlačítko a samozřejmě nezbytný čtvereček loga.

Klepněte pro větší obrázek

Zadní strana je zaplněná dnes už v zásadě nepřekvapující, ale přesto příjemně širokou škálou konektorů. Někoho jistě potěší dvě sady reproduktorových výstupů – buď pro dvoje reprosoustavy, nebo pro bi-wiringové zapojení, pokud z něj budete mít lepší pocit.

Změnu trendů potvrzuje poměr mezi analogovými a digitálními vstupními konektory. Jsou tu dva klasické analogové páry cinchů, doplněné o jeden MM phono vstup se subsonickým filtrem, zbytek je digitální. V základu jde o dva koaxiální a dva optické vstupy, nejmodernější je HDMI se zpětným audio kanálem. Počítá se i Bluetooth, který je obousměrný, takže si k zesilovači třeba připojíte i bezdrátová sluchátka.

Klepněte pro větší obrázek
MDC2 BluOS D modul

Připojení dalšího koncového stupně umožňuje stereofonní pre-out, dvakrát je tu zastoupený i monofonní subwooferový výstup. Pokud si přikoupíte chytrou rozšiřovací kartu (a můžete až dvě – C 399 má dva připravené sloty), získáte další rozhraní – my jsme měli zapůjčenou MDC2 BluOS D, přidávající Bluetooth, Wi-Fi a ethernetové rozhraní pro multiroom streaming, stejně důležitou devizou je potom určitě také integrace korekce akustiky od Dirac.

Mimochodem instalace je snadná a bezproblémová, jediným zádrhelem může být urputná krycí folie konektorů (a to mluvíme z vlastní zkušenosti), jejíž zbyteček téměř není vidět, modul se částečně tváří, že funguje, ale vlastně nefunguje a až odborné servisní středisko, které to nedělá poprvé, vás zachrání. Vyjma tohoto detailu bylo ale zprovoznění modulu skutečně otázkou jednotek minut včetně víceméně automatické aktualizace softwaru. Mimochodem MDC2 platforma znamená, že komunikace modul – zesilovač je oboustranná, proto funguje třeba i onen Dirac.

Klepněte pro větší obrázek

Mimo to najdete na zadním panelu C 399 ještě pár „chytrých“ konektorů pro ovládání – hlavní je RS232 pro integraci do domácí automatizace, je tu ale i 3,5 mm jack napěťového spouštění (vstup i výstup) nebo stejné konektory pro externí čidlo dálkového ovládání. Celkově je všeho dost, řeklo by se, snad jen zemnící kolík vzdálený přes půl přístroje od gramofonových vstupů je trochu nepraktický.

Zásadní změnou oproti „starým dobrým NADům“ je také sázka na zesilovače třídy D. V případě C 399 jde o modul odvozený s vrcholné řady Masters, postavený na technologii HybridDigital nCore. Bez ohledu na zátěž dodává 180 Wattů výkonu na kanál, špičkově pak umí až 250 Watt. Další technologií převzatou částečně z vyšší řady je použití čipu ESS Sabre 9028 s vnitřním rozlišením 32 bit / 384 kHz pro zpracování digitálních signálů.

Slovo závěrem si zaslouží účinnost korekce Dirac – je fantastická a dobře zpracovaná úprava akustiky touto cestou posune zvuk zesilovače o další třídu, Dirac (i když plnou licenci si musíte koupit, k modulu je nicméně „základní“ funkce pro nejkritičtější rozsah 20 – 500 Hz) stojí za to.

NAD tradičně udává u svých přístrojů kopu technických parametrů a jako jedna z mála firem stále ještě s poctivým udáním podmínek, za nichž údaj platí a to je sympatické. Dozvíte se tak krom výkonu také o nízké úrovni celkového harmonického zkreslení 0,02% (v celém akustickém pásmu, při jakémkoliv výkonu a do jakékoliv zátěže), odstupu signálu a šumu přes 95 dB (při 1 W do 8 ohm, váženo křivkou A) nebo dynamickém výkonu do 4 ohm až 400 Wattů.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavý je také výstupní proud 26 A (do 1 ohm po dobu 1 ms), tlumící faktor 150 (8 ohm / 20 – 6 500 Hz) nebo separace kanálů lepší než 90 dB (1 kHz), respektive 75 dB (10 kHz). Možná se to nezdá jako nějaké hvězdné hodnoty, ale v kontextu přiznaných podmínek jsou bezproblémové. Jde o dlouhodobý sympatický přístup výrobce, kdy se na udávané hodnoty můžete spolehnout i za nejnáročnějších situací a to na rozdíl od mnoha jiných, kteří udávají tu nejlepší hodnotu, kterou náhodou na chvíli dosáhli v laboratorních podmínkách.

C 399 patří mezi běžně velké integrované zesilovače, z veskrze standardního půdorysu 43,5 x 39 cm vyrostl do výšky 12 cm. Celková hmotnost 11,2 kg není úplně malá, pokud si uvědomíme, že tu není žádné klasické masivní trafo, tvořící obvykle nezanedbatelnou část takových komponentů.

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Test, Recenze, NAD, Zesilovače, Hi-Fi systémy na Heureka.cz