Recenze reproduktoru Buxton BBS 5500: levný, odolný a hlasitý společník nejen na cesty

23. srpna 2022
TWEET SDÍLET

Plusy

 • cena
 • microSD slot
 • minimální zkreslení zvuku při hlasitém poslechu
 • kabely v příslušenství

Minusy

 • tlačítka bez rozlišení hmatem, nejsou podsvícená
 • chybí výstupky pro stabilizaci horizontálně
 • horší dynamika
 • ovládání
6/10
Hodnocení

Značka Buxton není zrovna příliš známá, její portfolio tvoří bezdrátová sluchátka a reproduktory a prezentuje se jako česká značka. Pravda je trošku někde jinde a už při pohledu na generický design výrobků je jasné, že se jedná o některý z modelů vyráběných v Asii jako OEM produkty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nicméně s tím jsme se již setkali u více firem, které využívají služeb asijských továren a do jisté míry si upravují především finální naladění daného kusu audiotechniky a částečně také jeho design. Vnitřní uspořádání je však stejné nebo velmi podobné.

Buxton BBS 5500 Buxton BBS 5500
nabízí 39 obchodů za ceny od 994 Kč
Srovnat ceny na Živě

Konstrukce a zpracování

Testovaný model BBS 5500 je prostředním v řadě – menší model nese označení BBS 4400 a větší pak BBS 7700 – funkčně jsou všechny modely shodné, rozdíl je samozřejmě ve výkonu, výdrži a ve velikosti.

Buxton má nejrozšířenější tvar válce se zkosenými hranami, které tvoří boční ochranu osazených pasivních zářičů. Tělo je celoplastové a bohužel na něm chybí jakékoliv nožičky nebo zarážky (větší model je má), takže budete nepřímo nuceni jej provozovat postavený na výšku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Použitý plast vypadá pevně a na omak levně, při nehezkém zacházení se připravte na škrábance. Mimo krajů je na reproduktoru také plastový panel se čtveřicí tlačítek – bohužel nejsou podsvícená a nemají ani hmatové značky. Vedle dvou tlačítek – hlavní vypínač a TWS režim párování – je malá stavová dioda

Doplňuje je malá gumová záslepka, která ukrývá USB-C konektor, vstup pro 3,5 mm jack a slot na microSD kartu. Součástí panelu je také oko pro upevnění dodávaného poutka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zbytek těla reproduktoru je potažen odolnou umělou tkaninou, v ní pak najdeme dvojici výrazných gumových tlačítek plus a mínus, bohužel také bez podsvícení, i když zde je hmatem odlišíte snadno.

Zpracování je na dobré úrovni, vše je přesně slícované a začištěné, z tohoto pohledu není výrobci co vytknout. Snad jedině provedení štítku v podobě nalepené samolepky není úplně šťastné řešení. Naopak potěší certifikace odolnosti IPX7 a vedle napájecího USB-C kabelu je v balení také signálový kabel s dvojicí 3,5mm jacků.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Funkce a ovládání

Vzhledem k určení a cenové hladině reproduktoru zde nemůžeme očekávat příliš mnoho rozšiřujících funkcí a spolehnout se musíme na základní úroveň. V praxi to znamená, že k ovládání a nastavení není k dispozici žádná aplikace a ani si žádným způsobem nepřizpůsobíte reprodukovaný zvuk.

Co tedy Buxton umí? Můžete ovládat přehrávání/pauzu, nastavovat hlasitost nebo se posouvat mezi skladbami a samozřejmě přijímat telefonní hovory. Najdete zde také TWS režim, kdy můžete spárovat dva modely. Praktické je samostatné tlačítko pro režim Bluetooth, respektive aktivaci párování.


Buxton BBS 5500

 • výkon: 20 W
 • měniče: 2× (detaily výrobce neuvádí)
 • mikrofon: ano
 • konektivita: Bluetooth 5.0
 • kodeky: SBC
 • baterie: výdrž až 9 h, nabíjení max 2,5 h
 • rozhraní: USB-C pro nabíjení, micro SD, AUX (3,5 mm)
 • rozměry: 190 × 84 × 84 mm
 • hmotnost: 557 g

Ovládání samotné je pak realizováno tradičně kombinací krátkých a dlouhých stisků jednotlivých tlačítek. V případě hlasitosti a posunu mezi skladbami je to vcelku logické, ovšem de/aktivaci podsvícení pasivů provedete dvojitým rychlým stiskem tlačítka pro přehrávání/pauzu, takže počítejte s tím, že v takovém případě určitě nechtěně zastavíte přehrávání. Osobně bych obětoval podsvícení pasivů a měl raději podsvícená některá tlačítka pro lepší orientaci ve tmě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nutno také podotknout, že informační hlášky jsou namluveny mužským hlasem v angličtině a při ovládání hlasitosti nejsou jednotlivé kroky nijak krátké – po připojení k počítači s Windows ukazuje jeden stisk hlasitosti na reproduktoru změnu o 5 až 6 kroků.

Hudební projev

Osazení reproduktoru je realizováno dvojicí pasivů na bocích a dvojicí měničů, které jsou umístěny zleva a zprava podél pomyslné osy procházející tlačítkem plus. Nelze tedy čekat prostorový zvuk, o který se naštěstí reproduktor nesnaží. Při poslechu ale bude hrát roli natočení reproduktoru vůči posluchači, ať už bude ve vertikální nebo horizontální pozici.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Poslech je upřímně řečeno takový nemastný neslaný, chybí mu dynamika a zábavnost. Basy spíše cítíte než slyšíte, středů je dávkováno štědře a doplňuje je o něco menší množství výšek. To se naštěstí částečně změní při vhodném umístění do rohu, kdy vystoupí basová složka a rázem je zvuk o stupeň výš.


Nejoblíbenější BT reproduktory Buxton

Buxton BBS 7700 Buxton BBS 7700
nabízí 35 obchodů za ceny od 1 056 Kč
Porovnat ceny
Buxton BBS 9900 Buxton BBS 9900
nabízí 14 obchodů za ceny od 2 529 Kč
Porovnat ceny
Buxton BBS 5500 Buxton BBS 5500
nabízí 39 obchodů za ceny od 994 Kč
Porovnat ceny
Buxton BBS 4400 Buxton BBS 4400
nabízí 36 obchodů za ceny od 685 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené BT reproduktory Buxton


Nečekejte však projev, který vás zvedne ze židle, reproduktor sice zvládne hrát poměrně hlasitě bez zkreslení, ovšem při takové hlasitosti již naráží na limity dané konstrukcí a objemem. Jedním slovem je projev srovnatelný s konkurencí v podobní cenové hladině.

Verdikt

Buxton BBS 5500 je jedním z řady mnoha reproduktorů, které se snaží zaujmout nižší cenou a chtějí nabídnout vyšší výkon kolem 20 až 25 W. Mnoho funkcí však nenabízí, i když určitá skupina uživatelů ocení možnost přehrávání z paměťové karty.

Vhodný bude Buxton spíše pro zvukově méně náročné posluchače, kteří ale ocení zmíněný slot a především odolné provedení – tedy ideální parťák na stavbu nebo k práci, kde oceníte hlasitý a jasný projev. Pro reprodukci v interiéru anebo pro ty, kdo chtějí dynamický, nabasovaný zvuk, bych se raději poohlédl jinde.

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , , , , , ,