Recenze reproduktoru IKEA Vappeby. Odolná lampička s Bluetooth překvapivě dobře hraje a koupíte ji už téměř složenou

25. dubna 2022
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Zajímavý a praktický design
  • Odolnost proti dešti
  • Překvapivě dobrý zvuk s plnými basy
  • Skutečně 360 stupňový zvuk

Minusy

  • Ostřejší středy
8/10
Hodnocení

IKEA prodává aktivní reproduktory už nějaký čas. Vyrábí Bluetooth reproduktor Eneby 20 a ve spolupráci se Sonosem multiroom reproduktory Symfonisk, dokonce existuje i verze pro pověšení na zeď místo obrazu.

Nedávno Ikea přidala hrající lampičku VAPPEBY. Bluetooth reproduktor kombinovaný s lampičkou IKEA Vappeby stojí 1 690 Kč, prodává se v modré a šedé variantě. Co za své peníze dostanete? 

Klepněte pro větší obrázek

Vzhled a konstrukce

Lampička má průměr 17 cm a výšku 25 cm. Na horní straně má pohodlné platové madlo na přenášení, to jediné si po vybalení přimontujete, ostatně tak to v IKEA přece chodí. V balení najdete ještě solidní USB-C kabel s délkou 1,5 m pro nabíjení. 

Vestavěná baterie s kapacitou 2x 3300 mAh nabídne při běžné hlasitosti až 13 hodin reprodukce, USB-C konektor lze využít nejen pro nabití baterie, ale počítá se i s normálním poslechem doma a stabilním umístěním, a tak je konektor nenápadně skrytý ve stojanu, na spodní straně stojanu je pro kabel patřičný výřez. Potěší, že se s využitím venku se počítá také, odolnost dle IP65 zajišťuje ochranu proti dešti i prachu. Lapa tedy posvítí i zahraje.

Klepněte pro větší obrázek

Pro ovládání hlasitosti slouží otočný volič s jasně definovanými kroky, hlasitost můžete samozřejmě měnit i přes smartphone, výsledek bude stejný. Volič slouží i jako tlačítko, kdy si můžete vybrat, že vám spustí Spotify (funkce Spotify Tap).  Dále zde je tlačíto pro párování, zapnutí/vypnutí zvuku. Světlo má tří úrovně, 0%, 50 % a 100 %, slouží pro to samostatné tlačítko umístěné stranou od ovládání zvuku. Samozřejmě lze světlo zcela vypnout a poslouchat pouze hudbu. 

Klepněte pro větší obrázek

Když hudbu zastavíte, tak se reproduktor automaticky po 20 minutách vypne.

Co se měniče týče, ten je umístěn v „kloboučku“ a hraje směrem dolů do podstavce, který je využíván jako akustická lupa a šiří středy a výšky do všech stran. Lampička je překvapivě těžká, což má pravděpodobně velmi pozitivní vliv na rychlost a objem basů. Rozhodně fyzicky působí Vappeby poctivě a solidně. 

Jak to hraje

Na první poslech člověka překvapí objem a solidnost basů, to zkrátka z lampičky nečekáte. Basy jsou relativně rychlé, nepůsobí uměle, tj. tak, že by byly zesílené elektronikou, hrají nižší i vyšší basy, dokonce i čelo zní slušně. Reproduktor důstojně zvládá nabasované skladby, ale i ty co mají basů méně, dávkování zkrátka  

Nižší středy jsou v pořádku, ty vyšší mají ostřejší charakter, stejně jako výšky. Hlasy tak mohou znít trochu jinak, než je člověk zvyklý, nejde ale o nic, co výrazného. Menšího zkreslení na vyšších středech si všimnete u skladeb, které využívají umělé zkreslení – reproduktor to ještě umocní.

Klepněte pro větší obrázek

Celkově je reprodukce překvapivě příjemná, pro běžný až ambientní poslech je zvuk vyloženě uspokojující, jak jsem zmínil výše, velkou zásluhu na tom má překvapivý objem basů a sytost zvuku. Díky tomu IKEA tak s přehledem přehrává spoustu menších přenosných BT reproduktorů, kterým zkrátka chybí plnost zvuku.

Co ještě je třeba pochválit, tak nesměrovost zvuku – ta je zde skutečně perfektní a lampičku můžete dát téměř kamkoliv. 

Verdikt

Příjemné světlo, velmi příjemný zvuk. Přidejte velmi slušnou cenu. Design může být pro někoho nezvyklý, větší plocha ovšem poskytuje prostor pro samolepky, obrázky, zkrátka pro vlastní dotvoření k obrazu svému.
Pokud chcete domů přenosný BT repro a máte rádi nepřímé světlení, tak rozhodně doporučuji IKEA navštívit, lampičku si vzít do ruky a poslechnout. Osobně se mi Bluetooth lampička IKEA Vappeby moc líbila.

IKEA Vappeby

Cena: 1 690 Kč

Zapůjčil: Ikea

Témata článku: Testy, Reproduktory, Test, Recenze, Bluetooth reproduktor, Přenosné, IKEA, Reprosoustavy a reproduktory na Heureka.cz


Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

Když se chcete podívat na povedené filmy zdarma a česky, nemusíte pirátit. Vybrali jsme 15 filmů, které najdete na YouTube či Seznam.cz, jsou zcela zdarma a přitom určitě stojí za shlédnutí.

Jaromír Puk
Filmy zdarma
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

I ten nejmenší a nejlevnější soundbar v testu přinese obrovské zlepšení zvukového doprovodu u většiny televizorů. Náš test ukázal, že výrobci nabízejí různá konstrukční řešení a záleží pouze na vás, jaké si vyberete.

David Starý
SoundbarySrovnáníTesty
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Netflix
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

** DJI představilo třetí generaci svých nejmenších dronů Mini ** A pozor, už to není žádné ořezovátko. Konečně dorazil autopilot ** Také ale výrazně poskočila cena

Jakub Čížek
DJIDrony