Recenze reprosoustav AQ Labrador 38. Výborné české sloupové dvoupásmovky

21. srpna 2022
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Důraz a energie
  • Bytelné zpracování
  • Pevnost přednesu
  • Pěkná čistota v rámci kategorie

Minusy

  • Jistá směrovost
  • Nebudou sedět k ostřejší elektronice
9/10
Hodnocení

Česká značka AQ (což je dozajista dobře známá zkratka slov Acoustic Quality) je ve svých různých obdobách (ale vždy se stejnými lidmi) na světě již v podstatě od přelomu let 92 – 93, tady úctyhodných 30 let. Přestože firma má v nabídce také high-endové modely s vysokými cenovkami, těžiště nabídky je v cenově rozumných segmentech – zhruba do střední třídy patří série Labrador.

Acoustique Quality Labrador 38 Acoustique Quality Labrador 38
nabízí 7 obchodů za ceny od 34 990 Kč
Srovnat ceny na Živě

Ta nedávno prošla lehkou inovací a objevily se v ní nové regálovky Labrador 39 a sloupky Labrador 38. Charakteristickým rysem těchto nových modelů jsou ostře řezané ozvučnice zužujícího se půdorysu, díky kterým působí ještě esteticky štíhlejším dojmem.

Vzhled a konstrukce

Platí to víc u regálovek, které se pocitově „ztrácí“ přeci jen snáz, ale platí to vlastně i u sloupové podoby. Na to, že sloupek vyrostl do výšky 101 cm, má vepředu šířku 21 cm (a vzadu 13,5 cm) a hloubku 30,7 cm, působí vlastně skutečně štíhle. Rozhodně byste jim neřekli jejich skutečnou hmotnost 22,3 kg.

Klepněte pro větší obrázek

Labrador 38 jsou osazené třemi reproduktory v D’Appolito rozložení, na čelní stěně se nachází také bassreflexový výdech, ten je u podlahy. U podlahy je také poznávací znamení značky, u levé hrany umístěné logo firmy. Do výrazně užší zadní stěny se vešla vanička s dvěma páry reproduktorových terminálů.

Klepněte pro větší obrázek

Ozvučnice je vyráběna z MDF profilů s oboustranným dýhováním (a vnějším polomatným lakem) pro zvýšení pevnosti, tu dále podtrhují také čtyři vnitřní vzpěry. Ještě dalším „anirezonančním“ prvkem je komora s pískem ve spodní části – ta slouží také ke stabilizaci reprosoustav. Oddělení komory šikmou plochou vytváří další neparalelní povrch a tím opět snižuje riziko vzniku stojatého vlnění uvnitř pracovního objemu.

Klepněte pro větší obrázek

Středobasové měniče pochází z katalogu Scan Speak, vysokotónový měnič pak vyrábí Vifa, osazení je tedy kompletně dánské. Všechny reproduktory mají osvědčenou konstrukci s ferritovými magnety, tweeter má chlazení ferrofluidem. Všechny vnitřní kontakty jsou zapájené.

Klepněte pro větší obrázek

Dvoupásmové Labrador 38 mají udávaný frekvenční rozsah 30 – 30 000 Hz v šestidecibelové toleranci, jmenovitá impedance činí 8 ohm a charakteristická citlivost 89 dB / W / m. Výrobce ještě udává strmost filtrů ve výhybce 12 a 18 dB / oktáva.

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Testy, Reproduktory, Test, Recenze, AQ, Reprosoustavy a reproduktory na Heureka.cz