Recenze reprosoustav AQ Labrador 39. Výborné české regálové dvoupásmové bedny

7. listopadu 2021
TWEET SDÍLET
Kompaktní regálové reprosoustavy AQ Labrador 39 jsou moderní, čistě a kompetentně vystřižené reprosoustavy, které nabízí primárně autenticitu s dokořeněním pomocí nadstandardní energie, pevnosti a důraznosti.

Plusy

  • Velmi kompaktní rozměry
  • Celkový pocit čistoty a konkrétnost
  • Dostatek energie
  • Dostatek basu (na danou velikost a cenu)
  • Působí živě / citlivě

Minusy

  • V některých kombinacích mohou znít sušeji
10/10
Hodnocení

Český výrobce AQ (neboli Acoustique Quality) je na prahu svých třicátých narozenin a pod tímto jménem vzniká v moravské Července široká škála reprosoustav, od těch až neuvěřitelně dostupných po modely s komplikovanými konstrukcemi a high-endovými ambicemi.

Blíže k první zmíněné skupině patří série se zažitým názvem Labrador, do které nedávno přibyly nové modely, mezi nimi i velmi kompaktní regálovky s přídomkem 39.

Vzhled a konstrukce

Reprosoustavy mají poměrně výrazně technicistní tvar díky lichoběžníkové základně a jako břitva ostrým hranám, minimálně ve verzi s opravdu pěknou ořechovou dýhou, kterou jsme měli možnost vyzkoušet, vypadají k světu. Jejich koncepce je „všechno vpředu“, tedy jak oba reproduktory, tak bassreflex se nacházejí na čelní stěně.

Klepněte pro větší obrázek

Ač to není většinou předmětem recenze, zde stojí za to zmínit krycí mřížku – ta drží na magnetech a nezakrývá celou šíři čela. Jednak tím vyniknou po obou stranách proužky oné pěkné dýhy v matném laku, jednak ale uvidíte i poměrně výrazný nápis Acoustique Quality, vyvedený ve svislici u levé hrany ozvučnice, kde tvoří neobvyklý dekorační prvek.

Klepněte pro větší obrázek

Ozvučnice je zhotovená z osvědčených MDF panelů, její tvar pak minimalizuje souběžné plochy, což prospívá snaze o minimalizaci stojatého vlnění ve vnitřním šestilitrovém pracovním prostoru.

Pro vysoké tóny zvolili v AQ tweeter značky Vifa s průměrem textilní kaloty 1“ a vnitřním chlazením pomocí ferrofluidu. Středy a basy vyzařuje 5“ membrána ze sklených vláken, která pracuje v reproduktoru značky Scan-Speak.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Frekvenční výhybka má filtry druhého řádu se strmostí filtrů 12 dB a je umístěna na panelu, přičemž součástky jsou na ní pájeny za tepla metodou D2D, neboli „od součástky k součástce“.

AQ udávají u Labrador 39 frekvenční odezvu v pásmu 45 – 30 000 Hz (+/- 3 dB), označují model jako osmiohmový a jeho charakteristická citlivost by měla dosahovat 87 dB / W / m. Ještě jsme neřekli, co konkrétně představuje označení „kompaktní regálovky“ – maximální šířka je 18 cm (vzadu 11,5 cm), výška je 38 cm a hloubka 26 cm, přičemž celé reprosoustavy váží 7,1 kg.

Témata článku: , , , , , ,