Recenze reprosoustav AQ M25. Dostupné aktivní regálovky s širokou konektivitou a skvělým zvukem

20. února 2022
TWEET SDÍLET

Plusy

 • hudební projev
 • konektivita
 • výkon a dynamika

Minusy

 • absence sluchátkového výstupu
 • univerzální DO
 • potenciometr mohl být jemnější
9/10
Hodnocení

Aktivní reproduktory velikosti klasické regálové soustavy si získaly za posledních několik let poměrně velkou oblibu. Ne každý chce provozovat komponentový systém s pasivními reproduktory a současná doba i životní styl si žádají dostatečnou konektivitu pro pohodlný poslech.

Nejčastěji se aktivní reproduktory rekrutují z poměrně široké nabídky modelů určených pro monitoring při postprodukci. Takové reproduktory mají v ideálním případě neutrální projev a nesnaží se reprodukovaný zvuk nijak přikrášlovat. Jejich nevýhodou však bývá zaměření na blízký poslech a tím pádem také poměrně výrazně směrový projev.

Ovšem kombinace zvuku, který je velmi blízko neutrálnímu podání, dostatečný objem ozvučnice, která umožňuje měničům rozehrát se, široká konektivita a dostatečný výkon pro domácí ozvučení nebo použití v kanceláři bez výrazného směrového projevu to občas bývá hledání pověstné jehly v kupce sena, zvlášť když nechcete investovat čtyřciferné částky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Česká firma Acoustique Quality (AQ) to ale vychytala již před léty a přišla na trh s modelem označovaným jako AQ M2x, kdy poslední číslovka stoupá od první generace M21 až po aktuální model M25. Našima rukama prošly postupně všechny modely – AQ M21AQ M22AQ M23 i AQ M24 – a nutno říct, že si dlouhodobě drží konzistentní kvalitu zvuku a postupně přidávají jednak na konektivitě a kvalitě zpracování.

AQ M25 Multimedia

V současné době poslední model AQ M25 je již na rozdíl od předchůdců nabízen pouze v jedné variantě z pohledu konektivity. Z hlediska designu můžete sáhnout po variantě ořech nebo černá.

Konstrukčně se zde na první pohled od minulé generace příliš nezměnilo – stále je zachováno rozdělení s elektronikou uloženou v levém reproduktoru. Na něm je také jediný ovládací prvek v podobě digitálního potenciometru s možností stisknutí – stiskem volíte mezi jednotlivými vstupy nebo soustavu vypnete nebo zapnete dlouhým stiskem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Otáčení pak slouží logicky k volbě hlasitosti. Nutno dodat, že již od minulé generace je potenciometr kvalitnější a lépe zpracovaný, než tomu bylo u předchozích generací, kde měl výraznější vůli. Materiálově se také nic nezměnilo a ozvučnice s objemem 5 litrů je tvořena MDF deskou tloušťky 16 mm, která je potažena folií.

Dřívější generace byly v prodeji také s různým rozhraním pro připojení – základem byla dvojice cinch konektorů a připlatit jste si mohli na Bluetooth rozhraní nebo D/A převodník. Současný model již najdete pouze v jedné konfiguraci, která obsahuje vše dohromady.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na výběr je tedy klasicky 2× cinch, USB rozhraní s konektorem USB-B a také zmiňované Bluetooth, konkrétně ve verzi 4.2 s podporou kodeků SBC, AAC, aptX, aptX-LL, takže nebudete ošizeni ani na kvalitě přenosu.

Novější měnič a zesilovač

Po sundání krycí mřížky z průzvučné tkaniny na vás vykoukne dvojice měničů – středobasový s průměrem 130 mm a výškový tweeter o průměru 25 mm, který je odlišný od předchozího. Vyústění nátrubku bassreflexu je na přední straně mezi měniči, takže můžete reproduktory bez oba umístit i ke zdi.

Digitální zesilovač třídy D prošel podle výrobce také revizí a ke lépe uzpůsoben použitým měničům. Jeho deklarovaná účinnost je 90 % a výkon 2× 30W, což je více než dostatečné.


Acoustique Quality AQ M25 Multimedia

 • typ: dvoupásmové aktivní reproduktory s bassreflexem
 • výstupní výkon: 2× 30 W
 • max. příkon: 80 W
 • kmitočtový rozsah: 53 – 40 000 Hz
 • Bluetooth: 4.2 (podporované kodeky SBC, AAC, aptX, aptX-LL)
 • odstup signál/šum: min -90 dB /filtr A
 • rozměry (š×v×h): 16 × 29,6 × 21,5 cm
 • hmotnost: 3,7 kg (levá), 3,6 kg (pravá)
 • cena: 6 490 Kč

V balení najdete vedle napájecího adaptéru také propojovací kabel a audio kabel (3,5 mm jack – 2× cinch) a univerzální dálkové ovládání, které známe z předchozích generací. Zamrzí absence USB kabelu, ten si musíte zajistit sami.

Kvalita zpracování je zde stejná, jako u dříve uvedených kusů. Hrany jsou dobře slícované a začištěné bez ostrých přechodů. Občas se může vyskytnou otřep folie u spoje jednotlivých desek ozvučnice, nic co by nevyřešil ostrý nůž.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ovládání je jednoduché a intuitivní, stisk potenciometru je lépe čitelný než u M24, zasloužil by si však jemnější krokování. Při provozování reproduktorů přes USB kabel počítejte s tím, že hlasitost je možné upravit pouze na reproduktorech, změny přímo v operačním systému se nijak neprojeví (pokud není hlasitost zcela vypnuta).

Prokreslený přednes s příjemnou dynamikou

Jak se dalo očekávat, tak i v tomto případě se to AQ povedlo a za částku pod sedm tisíc korun asi nic moc lepšího neseženete. Pozor však na to, jaký projev od reproduktorů očekáváte. Jestli jste zarytými příznivci hutných basů, které umí rozvibrovat okenní tabulky, tak se raději poohlédněte jinde – počítejte ale s vyšší cenou nebo horším zvukem.

V případě celkem nenápadných AQ M25 totiž dostanete velmi dobře vyvážený zvuk s příjemný prostorem a stereoefektem, který si upravíte podle potřeby rozmístěním reproduktorů. Projev je mírně směrovější ale pokud budou měniče ve výšce cca 130–150 cm tak to nebudete příliš vnímat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vyšší frekvence jsou čisté bez syntetického nádechu a s přehledem zvládají i některé agresivnější sykavky. Střední pásmo má hezky otevřený projev s velmi dobrým prokreslením detailů. Basová složka možná není tak výrazná, jako u konkurence, ale rozhodně je čistá, pevná a rychlá. Nepočítejte zde s opravdu hlubokými basy, i když do značné míry bude záležet na vhodném umístění reproduktorů.

Výše uvedený popis nízkých kmitočtů platí zejména při nižších úrovních hlasitosti. Ovšem když otočíte potenciometrem dostatečně vpravo a přehoupnete se přes cca 50 % výkonu, čeká vás příjemné překvapení. Zvuk je stále čistý bez náznaků zkreslení, a to až do opravdu vysoké hlasitosti a nízké kmitočty rázem získají na objemu a hutnosti.

Abychom si ale špatně nerozuměli – není to ukřičený projev s hutným spodkem, jako mívají například reproduktory Marshall, tohle je elegantní projev se skvělým naladěním a silným zvukem. Jasně, když postavíme AQ M25 vedle nějakých sloupových reproduktorů, tak v oblasti basů budou samozřejmě zaostávat, ale to je jako srovnávání Škodovky a Rolls-Royce.

Klepněte pro větší obrázek

Z pohledu konektivity a hudebního projevu můžeme jednoznačně říct, že v případě propojení s počítačem dosahuje nejlepších výsledků USB rozhraní s DA převodníkem. Jestliže ale budete krmit reproduktory signálem pomocí kabelu 2×cinch–2×cinch z nějakého jiného zařízení, budete také spokojeni – varianta jack–cinch není úplně ideální.

Bezdrátový přenos Bluetooth je pak někde mezi dvěma předchozími variantami a bude samozřejmě záležet na použitém kodeku, který se do značné míry odvíjí od vysílacího zařízení. Uvedené rozdíly ve zvuku ale postřehnete pouze při detailním poslechu, když se na ně zaměříte. V rámci každodenního používání je zřejmě nezaznamenáte.

AQ M25 AQ M25
nabízí 4 obchody za ceny od 6 499 Kč na HLEDEJCENY.cz
Porovnat ceny
hce counter

Cena šla sice ve srovnání s dřívější generací nahoru o cca 1500 Kč, avšak s přihlédnutím k lepší konektivitě a obecnému zvyšování cen to není z mého pohledu neopodstatněné. 

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Bluetooth reproduktor, Bluetooth, AQ, Hi-Fi systémy na Heureka.cz


Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

I ten nejmenší a nejlevnější soundbar v testu přinese obrovské zlepšení zvukového doprovodu u většiny televizorů. Náš test ukázal, že výrobci nabízejí různá konstrukční řešení a záleží pouze na vás, jaké si vyberete.

David Starý
SoundbarySrovnáníTesty
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

Když se chcete podívat na povedené filmy zdarma a česky, nemusíte pirátit. Vybrali jsme 15 filmů, které najdete na YouTube či Seznam.cz, jsou zcela zdarma a přitom určitě stojí za shlédnutí.

Jaromír Puk
Filmy zdarma
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Netflix
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Zítra začíná veletrh Amper. Přijďte za námi na Computer stage, tady je program

Zítra začíná veletrh Amper. Přijďte za námi na Computer stage, tady je program

**Veletrh Amper se po dvou odkladech vrací ** Těšíme se na vás na brněnském výstavišti ** Zde je program Computer Stage

Časopis Computer
VeletrhČasopis Computer
Hrajeme si v PowerShellu: Když Luboška zapne počítač, okamžitě nám dorazí e-mail

Hrajeme si v PowerShellu: Když Luboška zapne počítač, okamžitě nám dorazí e-mail

** Hrátky v PowerShellu pokračují ** Dnes se naučíme vytahovat informace ze systému ** A naplánujeme úlohu, když se ve Windows něco stane

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku