Recenze reprosoustav Dynaudio Emit 20. Povedené dvoupásmové regálovky

13. února 2022
TWEET SDÍLET
Dynaudio Emit 20 jsou důstojným hi-fi v duchu toho, co „hi-fi“ skutečně znamená – tedy nabízí zvuk čistý, na svou kategorii nebývale přesný a pocitově příjemný. Bez efektů a kouzel dokážou být společníky pro každý den.

Plusy

  • Moderní design
  • Zábavný a kultivovaný charakter
  • Celkově vyrovnané a disciplinované – minimálně v rámci třídy
  • Velmi pěkný detail

Minusy

  • Prostor by podle očekávání snad mohl být větší
9/10
Hodnocení

Jméno Emit už dlouhá léta označuje místo, kde v nabídce dánské značky Dynaudio začíná hi-fi – znamená to, že Dánové tu používají své nápady a technologie, ale zároveň se snaží dostat na cenově atraktivní řešení, což mimo jiné znamená výrobu na Dálném Východě namísto Skanderborgu. Přesto i u nejnovější inkarnace série Emit jasně rozpoznáte firemní rukopis už na první pohled.

Vzhled a konstrukce

Základem řady jsou regálové modely, větší z nich nese číselné označení 20. Emit 20 jsou středně velké stojanovky v šik designu, který kombinuje modernu, minimalismus a charakteristický dotek technicistnosti Dynaudio.

Klepněte pro větší obrázek

Ozvučnice jsou vyrobené z MDF profilů, úzké, relativně vysoké a poměrně hluboké, můžete je mít v matné černi nebo matné běli, případně s černým čelem a ořechovým dekorem. Přisazený čelní panel má ostře lomené hrany a reproduktory jsou zasazené čistým způsobem bez viditelných šroubů, jak zařazení do lifestyle kategorie vyžaduje. Zpracování je celkově solidní.

Klepněte pro větší obrázek

Na zadní panel se vešel klasický plastikový výdech bassreflexu, vyšperkovaný vyfrézovanou spirálou, mající za úkol snad stejnou měrou zklidnění vzduchového proudění, jako rozbití pocitu jisté obyčejnosti tohoto běžného řešení. Níže osazené vanička s terminály také není ničím překvapivá, samotné konektory jsou slušného standardu.

Klepněte pro větší obrázek

Dynaudio říká, že technologicky si Emit 20 půjčují z vyšších modelových řady Evoke, Contour i a dokonce i Confidence. Samozřejmě je tu společný materiál membrány – typická čerň prozrazuje použití směsi MSP (polymer křemičitanu hořečnatého), tentokrát s průměrem 18 cm a v kombinaci s poměrně velkou vlnkou gumového závěsu.

Klepněte pro větší obrázek

Charakteristickým znakem je centrální kopulka prachovky, která je integrální součástí membrány, což by mělo zajistit nejlepší možné navázání na pohyblivou cívku. Cívka je hliníková, poměděná, navinutá na dvouvrstvém formeru ze skelných vláken. Magnet je velmi velkoryse dimenzovaný, na zadní straně má ještě přisazený další kroužek ferritového magnetu.

Klepněte pro větší obrázek

Pro vysoké tóny používá Emit 20 kopulku Cerotar s vlastní pracovní komorou. Jde o stejný měnič jako má řada Evoke. Měkká látka má průměr 2,8 cm a schovává se za ní plastová „podkopulka“ Hexis, tedy systém, který roztříští energii ze zadní strany membrány tak, aby se k ní nedostával nazpět a tím nezkresloval její chod.

Klepněte pro větší obrázek

Magnetický systém sází na firemní řešení Ferrite+ - jde o řešení, v němž je použit keramický magnetický systém s uhličitanem stroncia, což je odvozeno z nejvyšší řady profi monitorů Core. Topologie dvoupásmové výhybky s laděním na 3 800 Hz kombinuje filtry prvního (pro výškáč) a druhého (pro sředobas) řádu.

Dynaudio udává u Emit 20 frekvenční odezvu 53 – 25 000 Hz (+/- 3 dB), charakteristickou citlivost 86 dB / 2,83 V / m a jmenovitou impedanci 6 ohm. Ozvučnice jsou široké 20,5 cm, vysoké 37 cm a hluboké 31,2 cm, přičemž jako celek váží 10,3 kg.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Test, Dynaudio, Hi-Fi systémy na Heureka.cz