Recenze reprosoustav Elac Concentro S 503. Třípásmové regálovky pro náročné

4. července 2022
TWEET SDÍLET
Concentro S 503 v sobě kombinují lifestylové naladění „do hezka“ s audiofilskými prvky, jako jsou jemné detaily, křehké dozvuky a nenucená kontrolovanost.

Plusy

  • Pěkně hluboký bas na tak kompaktní rozměry
  • Celkově příjemné vyladění
  • Expresivní prezentace detailů
  • Dobrá čitelnost potichu…
  • …a pevnost i při velmi vysoké hlasitosti

Minusy

  • Výšky mohou být někdy přeci jen trochu ostřejší
9/10
Hodnocení

Německý ELAC má trochu netypické složení své nabídky, která někdy působí, jako kdyby šla dvěma nezávislými proudy – a ono to tak vlastně je, protože ELAC má dvě prakticky nezávislá designové centra. To novější se nachází v Kalifornii a vede ho slovutný Andrew Jones, to starší, tradičnější a vyrábějící přeci jen konzervativnější produkty, to se nachází v mnohaleté základně značky v Kielu na dohled dánsko-německých hranic. Právě tam vyrobili také doposud nejmenší model nejvyšší řady Concentro, regálovku S 503.

Elac Concentro S 503 Elac Concentro S 503
nabízí 1 obchod za ceny od 188 946 Kč
Srovnat ceny na Živě

Ta designem i celkovým pojetím do velké míry vychází z kompaktního sloupku Concentro S 507, ovšem zachovává až překvapivě velmi kompaktní rozměry. Sám výrobce říká, že exteriér kombinuje čisté linie řady Vela s drobnými prvky vyšších modelů Concentro.

Vzhled a konstrukce

V horní části čelní desky je osazený již zmíněný koncentrický reproduktor, k němuž jsou k dispozici tři různé krycí kroužky – s jejich pomocí lze mírně upravit charakteristiku vyzařování středů a výšek, aby reprosoustavy lépe zapadly do jakékoliv akustiky. Ve středu je malý firemní AMT reproduktor JET 5c, kolem něj je kónus s průměrem 13 cm. Jde o hliníkovou membránu v sendvičové konstrukci.

Klepněte pro větší obrázek

Táž technologie (vrstvy papíru a kovu) je použitá také na 18 cm basáku, ten zároveň využívá poměrně robustní měkký závěs a „krystalový“ povrch membrány. Ten slouží ke zpevnění membrány bez výraznějšího přidávání hmotnosti, což poslouží k lepším dynamickým vlastnostem.

Klepněte pro větší obrázek

Ozvučnice má ostré, jasně řezané hrany, dojem „krabice“ nicméně umně zjemňuje jejich zužování směrem k zadní stěně a vůbec jemné, ale zřetelné umístění jednotlivých ploch tak, aby pokud možno nebyly rovnoběžné (základna má trapezoidní tvar). Tomu pomáhá i vzad ubíhající čelní stěna, sloužící stejnou měrou ale i k časovému sladění všech tří pásem.

Klepněte pro větší obrázek

K tomu se nicméně využívá už koncentrická koncepce středo-výškové části, kombinující planární a klasický reproduktor spolu s krycím kroužkem, sloužícím jako mírný zvukovod. Basový reproduktor je také okrášlen krycím kroužkem, kónická membrána je nezaměnitelně z portfolia ELAC, jak poznáte podle mnohých zlomů na ní.

Na zadní straně najdete stejnou destičku s dvěma páry prémiových reproterminálů, jako je u sloupků S 507. Je tu také výdech bassreflexu, upevněný netypicky do kovové čtvercové destičky.

Klepněte pro větší obrázek

Přestože Concentro S 503 jsou relativně kompaktní, pořád nejsou malé – ozvučnice mají výšku 40 cm, šířku 22,5 cm a hloubku 37,2 cm, přičemž korpus z MDF panelů váží už poctivých 13,4 kg.

Klepněte pro větší obrázek

Třípásmový systém má dělící frekvence na úrovních 400 a 2 600 Hz, ELAC udává jmenovitou impedanci 4 ohmy a minimální impedanci 4,8 ohm u úrovně 120 Hz. Citlivost je veskrze standardních 87 dB / 2,83 V / m.

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Test, Recenze, Elac, Hi-Fi systémy na Heureka.cz