Recenze reprosoustav Heeskof Rosie Mk II. Velmi příjemné a poctivé regálové bedny od českého výrobce

15. května 2022
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Poctivý kus reprosoustav za dobrou cenu
  • Působí citlivě, respektive ochotně se rozehrávají
  • Harmonický zvuk, který by jinde mohl klidně stát o dost víc
  • Dobré celkové sladění
  • Hezké podání prostoru

Minusy

  • Hlubší basové polohy mají lehkou tendenci měknout
9/10
Hodnocení

Hýskov je malá vesnička na Berounsku, v malebném údolí řeky Berounky. Dětství tu prožil Jakub Pavel, který jejím poangličtěným jménem nazval svůj projekt výroby reprosoustav – Heeskof si jako značka klade za cíl nabídnout hi-fi za co nejatraktivnější cenu, čehož dosahuje minimalizací kroků mezi výrobou a posluchačem. Jinými slovy, protože obchází distributory, prodejce a vůbec obecně většinu konzervativního prodejního řetězce.

Klepněte pro větší obrázek

Základem nabídky je model Rosie, který navzdory tomu, že značce je sotva pár měsíců, nabízí Heeskof již ve verzi Mk II, která by měla mít lehce upravený bassreflexový systém a upravenou koncepci frekvenční výhybky.

Vzhled a konstrukce

Co zůstalo od prvního konceptu, to je velká, pravoúhlá ozvučnice z MDF tloušťky 2,2 cm, jejíž tvary lehce oživují sražené hrany čela – i tak nicméně Rosie Mk II působí jako velmi konzervativní, velmi klasické reprosoustavy, rozhodně nechtějí být lifestylovou okrasou moderních interiérů podle nejsoučasnějších trendů. I když nepřekvapivé tvary lze okrášlit buď pěknými pravými dýhami nebo nějakou z barev palety RAL či NCS – i to je výhoda zakázkové výroby.

Klepněte pro větší obrázek

Zaujme také rozdělení na pravý a levý kanál, což poznáte podle asymetrického osazení – zatímco středobas je zasazený doprostřed široké čelní stěny, tweeter je blízko k boku, aby nedocházelo k nežádoucím odrazům. Ještě kousek nad úrovní tweeteru, jen na opačné straně čela, najdete otvor bassreflexu. Jde o klasický plastový nátrubek. Celé rozložení komponentů bere v potaz primárně funkci nad formou.

To platí i pro zadní stranu, kde se na veliké ploše skříně nachází jediný pár jednoduchých, nicméně bezproblémově funkčních terminálů a nad ním malá destička s nezbytnými informacemi.

Klepněte pro větší obrázek

Bylo zvoleno „dánské osazení“ – vysokotónový reproduktor je osvědčený ring radiator od Scan-Speak, zatímco středobas pochází od SB Acoustics. Středobas má průměr 16 cm a staví na papírové membráně s gumovým závěsem. Pracovní komoru tlumí dva odlišné materiály.

Klepněte pro větší obrázek

Frekvenční výhybka nastavuje dělící frekvenci na úrovni 2 000 Hz a využívá sériovou topologii. Součástky z prémiové části portfolia od Jantzen Audio se mísí s kondenzátorem anglické značky ClarityCap u výškáče – ty prý kvůli tomu, že tyto mají „nejhladší“ zvuk. Odpory jsou metalizované, kondenzátory svitkové a cívky mají vzduchové jádro. Vnitřní kabeláž pochází od Supry a jde o bezkyslíkatou měď čistoty 99,999%.

Klepněte pro větší obrázek

Heeskof Rosie Mk II mají udávaný frekvenční rozsah 45 – 40 000 Hz v toleranci -6 dB, jejich charakteristická citlivost je stanovena na průměrných 86 dB / 2,83 V / m a jmenovitá impedance činí 4 ohmy, ačkoliv výrobce poctivě deklaruje pokles na 3,9 ohm u mety 150 Hz.

Klepněte pro větší obrázek

Přestože je jasně vidět, že Rosie Mk II jsou velké reprosoustavy, teprve čísla o tom vypoví pořádně – na výšku zaberou 37 cm, na šířku 27 cm a do hloubky 30,5 cm, takže 11 kg hmotnosti asi nijak nepřekvapí.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Test, Recenze, Hi-Fi systémy na Heureka.cz