Recenze reprosoustav Klipsch Cornwall IV. Velké podlahové americké repro

28. prosince 2021
TWEET SDÍLET
Velké reprosoustavy Klipsch mají své kouzlo – nakonec kdyby ne, jen těžko by se v nabídce udržely bratru 80 let. Potřebují fakticky hodně prostoru, nesedí jim tak úplně ostré nahrávky, ovšem když jim všechno sedne, je to příval hudebních zážitků par excellence.

Plusy

  • Živost a lehkost přednesu
  • Koncertní drajv
  • Poměrně výrazně přejímá charakter připojené elektroniky
  • Pocitově velmi dobře „srovnaný“ zvuk

Minusy

  • Možná méně hutný bas, než byste čekali
9/10
Hodnocení

Jen stěží najdete typičtěji americké audio, než jsou velké reprosoustavy Klipsch. Však to od vzniku prvních takových bude brzy bratru nějakých 80 let, to už je slušná tradice.

Klepněte pro větší obrázek

Pomineme-li gigantické „originály“ Klipschorn a jejich jen zanedbatelně menší verzi La Scala, jsou prostorově nejvýraznějším modelem v nabídce Cornwall IV (jejichž první model se mimochodem objevil v roce 1959 a to centrální kanál k vrcholným Klipschorn) – i ty by patrně snesly onen přídomek „gigantický“, snadno si je totiž v běžné místnosti můžete splést s šatní skříní.

Vzhled a konstrukce

Tomuto pomýlení napomáhá určitě i tvar ozvučnice, jde o čistě pravoúhlé tvary v působivých proporcích. Cornwall IV mají výšku 96,6 cm, šířku 64,3 cm a hloubku 39,4 cm, což jsou poměry skutečně běžněji vídané v obchodě s nábytkem, než se špičkovou hi-fi technikou. S tím se pojí také solidní hmotnost bezmála 43,5 kg, za své peníze rozhodně dostanete solidní kus hmoty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Z estetického pohledu těžko na tak jednoduchém designu něco popisovat – dominantní vjem tvoří hrubě tkaná, pěkná a „retro-moderní“ krycí mřížka, která zakrývá prakticky celý předem vyjma „rámečku“ základní konstrukce. Všechny panely jsou z MDF profilů s pěknou povrchovou dýhou, u které se v každém pár hlídá stejná kresba. Ozvučnice je pozvednuta z podlahy díky černě lakovanému soklu s kluznými nožičkami.

Klepněte pro větší obrázek

Všechno podstatné se „odehrává“ po sejmutí oné krycí mřížky. Objeví se totiž pole měničů a vůbec technicko-estetické pojetí, které nás přenese desítky a desítky let nazpět. Vysokotónový a středotónový měnič jsou zasuté hluboko ve zvukovodech charakteristického firemního tvaru, pod nimi je obří kolo basového reproduktoru. Úplně u spodní hrany skříně jsou tři oddělené obdélníkové bassreflexy s pěkně klenutými výdechy.

Celá plocha čela je vyvedena v černé textuře, což podtrhuje lehce industriální celek. Pojetí je jednoduché, ale nikoliv ve špatném slova smyslu, protože zpracování jako takové je určitě dobré – nakonec jde o ruční práci techniků a truhlářů v sídle firmy v Hope v Arkansasu.

Klepněte pro větší obrázek

Zadní plocha je až směsně rozložitá, působí tak zejména kvůli tomu, že je tu jen malá nálepka s rozsáhlým povídáním o firmě a vlastně nevelký štítek, skrze nějž jsou prošroubovány dva páry reproduktorových terminálů.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavním trikem těchto velkých reprosoustav je rozhodně vysoká citlivost – té se dosahuje kombinací velikosti a „hornovosti“ firmou vyráběných reproduktorů. Nejvyšší frekvence vyzařuje 2,5 cm kopulka K-107-TI, poslední dvě písmena naznačují, že jde o titanový kompresní reproduktor. Středům velí nový reproduktor K-702 – jde o 4,45 cm širokou kopulku z polyamidového vlákna. Také tento kompresní měnič sedí v hornovém zvukovodu s geometrií Tractrix (tu mají mimochodem i bassreflexové nátrubky). Basy sedí na schopnostech velikého reproduktoru K-33-E. Mohutný kónus s průměrem 38,1 cm je vyrobený z vlákenného kompozitu.

Klepněte pro větší obrázek

Nejvýraznější změnou proti minulé generaci (krom nového střeďáku) je přepracovaná frekvenční výhybka, dělící pásma na 700 a 5 000 Hz. Klipsch mluví nicméně pouze o „prémiových komponentech“ a „vysoké strmosti filtrů“.

Na relativně jednoduché základní koncepci není vlastně dále moc co rozebírat. Klipsch udává frekvenční rozsah 34 – 20 000 Hz (+/- 4 dB), extrémní citlivost 102 dB / 2,83 V / m a impedanci „kompatibilní s 8 ohmy“.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Recenze, Test, Fire TV, Klipsch, Hi-Fi systémy na Heureka.cz