Recenze reprosoustav Monitor Audio Silver 500 7G. Nejlepší podlahové repro dle EISA 2021/2022

1. května 2022
TWEET SDÍLET
Pokud máte rádi zátah pěkně od podlahy, máte rádi plný a barevný zvuk a dělá vám radost spíš organická spojitost zvuku než prosívání nejjemnějších detailů, tak jste na správné adrese – se Silver 500 7G je velká, košatá a energická zábava.

Plusy

  • Vypadají opravdu pěkně
  • Velký zvuk za férové peníze
  • Bohatá basová složka (ovšem pod slušnou kontrolou)
  • Dynamický projev

Minusy

  • Není to úplně puristický zvuk, hrají spíše trošku „na obdiv“
10/10
Hodnocení

Britští Monitor Audio patří v mainstreamovaném světě k úspěšným a oceňovaným značkám a umně kombinují všeobecně přijatelnou estetiku i příjemnou zvukovou charakteristiku, ačkoliv se nijak nezříkají hodnot high-fidelity – to je, dalo by se říct, esence toho, co se ukrývá pod pojmem „britský zvuk“. Nejnověji se ho firma snaží aplikovat v již sedmé generaci prostřední řady Silver.

Klepněte pro větší obrázek

Vrcholným modelem série Silver 7G je pětistovka, neboli Silver 500 7G. Jde o podlahový model s robustní stavbou, přitom ale zachovávající běžně akceptovatelné rozměry. Ozvučnice nijak nevybočují ze standardů, jsou čistě pravoúhlé a vyrobené z MDF panelů s vnitřními příčkami, na povrchu jsou okrášlené pravými dýhami.

Monitor Audio Silver 500 Monitor Audio Silver 500
nabízí 9 obchodů za ceny od 49 990 Kč
Srovnat ceny na Živě

Vzhled a konstrukce

Silver 500 7G se v této inkarnaci přibližují estetickým stylem vyšší řadě Gold, zejména pak díky sdružení vysokotónového a středotónového reproduktoru do „kapky“, oddělující je od hlavní masy ozvučnice. Tento prvek přechází organicky do děrovaného krytu vysokotónového měniče a do mělkého zvukovodu pro střeďák. Kousek pod tímto blokem jsou dva velké basové měniče, jejichž koše jsou skryty pod krycími kroužky.

Klepněte pro větší obrázek

Celá hmota 105 cm vysoké, 23 cm široké a 33,2 hluboké skříně se rozkládá na čtveřici nožek, namontovaných pod dnem na obou diagonálách. Na špičkách hrotů je položena váha 22,5 kg.

V pohledu zezadu se opakuje motiv kapky, tentokrát je ale u paty ozvučnice a nachází se v něm dva páry reproduktorových terminálů. Kousek nad ním a pak ve vrchní části zadního panelu jsou dva otvory bassreflexového systému HiVe II s povrchem, který díky zářezům pomáhá zklidňovat turbulence proudícího vzduchu.

Klepněte pro větší obrázek

Na zadní straně jsou vidět také hlavy čtyř šroubů – ty jsou na konci dlouhé tyče, tvořící rozpěru mezi magnetickým systémem a zadní stěnou ozvučnic. To pomáhá (dokonce i měřitelně) k lepšímu průběhu odezvy reproduktorů a tím se samozřejmě zpřesňuje zvuk.

Pod krytem na výškách pracuje zlatá kopulka o průměru 2,5 cm. Je zasazená do zvukovodu Unifrom Dispersion Waveguide II, který zvyšuje citlivost a upravuje šířku vyzařování. Kopulka samotná je typu C-CAM, tedy ze slitiny hliníku a hořčíku s povrchovou vrstvičkou z keramiky. Pracovní prostor kopulky je odvětrávaný kolem kruhového magnetického systému, takže energie zadní strany membrány se nevrací a nepůsobí zkreslení.

Klepněte pro větší obrázek

Středotónový reproduktor má průměr 7,6 cm a kónický tvar membrány. Ta je také z materiálu C-CAM a opatřená Rigid Surface Technology II. Jde vlastně o soustavu prohlubní v kovovém povrchu membrány. Membrána samotná je uchycená na obráceném gumovém závěsu. V podstatě identicky jsou pak konstruované oba basové měniče, mají ovšem průměr pěkných 20,3 cm.

Třípásmový systém má přechodové frekvence nastavené na úrovně 800 a 2 700 Hz, pracuje ve frekvenčním rozsahu 27 – 35 000 Hz (-6 dB „v typické místnosti), přesněji spodní rozsah možná určí ladící kmitočet bassreflexu na 36 Hz. Silver 500 7G mají charakteristickou citlivost 90,5 dB / 2,83 V / m. Ačkoliv je jmenovitá impedance stanovena na 8 ohm, minimum výrobce přiznává na 4,1 ohm.

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Recenze, Test, Monitor Audio, Hi-Fi systémy na Heureka.cz