27
Fotogalerie

Recenze reprosoustav Monitor Audio Silver 500 7G. Nejlepší podlahové repro dle EISA 2021/2022

Pokud máte rádi zátah pěkně od podlahy, máte rádi plný a barevný zvuk a dělá vám radost spíš organická spojitost zvuku než prosívání nejjemnějších detailů, tak jste na správné adrese – se Silver 500 7G je velká, košatá a energická zábava.

Plusy
Vypadají opravdu pěkně
Velký zvuk za férové peníze
Bohatá basová složka (ovšem pod slušnou kontrolou)
Dynamický projev
Minusy
Není to úplně puristický zvuk, hrají spíše trošku „na obdiv“
10  /10

Britští Monitor Audio patří v mainstreamovaném světě k úspěšným a oceňovaným značkám a umně kombinují všeobecně přijatelnou estetiku i příjemnou zvukovou charakteristiku, ačkoliv se nijak nezříkají hodnot high-fidelity – to je, dalo by se říct, esence toho, co se ukrývá pod pojmem „britský zvuk“. Nejnověji se ho firma snaží aplikovat v již sedmé generaci prostřední řady Silver.

silver-500-eisa-award-lifestyle.1010x0-is.jpg

Vrcholným modelem série Silver 7G je pětistovka, neboli Silver 500 7G. Jde o podlahový model s robustní stavbou, přitom ale zachovávající běžně akceptovatelné rozměry. Ozvučnice nijak nevybočují ze standardů, jsou čistě pravoúhlé a vyrobené z MDF panelů s vnitřními příčkami, na povrchu jsou okrášlené pravými dýhami.

Monitor Audio Silver 500
Monitor Audio Silver 500
nabízí 8 obchodů za ceny od 64 989 Kč
Srovnat ceny

Vzhled a konstrukce

Silver 500 7G se v této inkarnaci přibližují estetickým stylem vyšší řadě Gold, zejména pak díky sdružení vysokotónového a středotónového reproduktoru do „kapky“, oddělující je od hlavní masy ozvučnice. Tento prvek přechází organicky do děrovaného krytu vysokotónového měniče a do mělkého zvukovodu pro střeďák. Kousek pod tímto blokem jsou dva velké basové měniče, jejichž koše jsou skryty pod krycími kroužky.

ma_silver_500_iso_pair_satin_white_grille_on_off.jpg

Celá hmota 105 cm vysoké, 23 cm široké a 33,2 hluboké skříně se rozkládá na čtveřici nožek, namontovaných pod dnem na obou diagonálách. Na špičkách hrotů je položena váha 22,5 kg.

V pohledu zezadu se opakuje motiv kapky, tentokrát je ale u paty ozvučnice a nachází se v něm dva páry reproduktorových terminálů. Kousek nad ním a pak ve vrchní části zadního panelu jsou dva otvory bassreflexového systému HiVe II s povrchem, který díky zářezům pomáhá zklidňovat turbulence proudícího vzduchu.

ma_silver_500_front_ash.jpg

Na zadní straně jsou vidět také hlavy čtyř šroubů – ty jsou na konci dlouhé tyče, tvořící rozpěru mezi magnetickým systémem a zadní stěnou ozvučnic. To pomáhá (dokonce i měřitelně) k lepšímu průběhu odezvy reproduktorů a tím se samozřejmě zpřesňuje zvuk.

Pod krytem na výškách pracuje zlatá kopulka o průměru 2,5 cm. Je zasazená do zvukovodu Unifrom Dispersion Waveguide II, který zvyšuje citlivost a upravuje šířku vyzařování. Kopulka samotná je typu C-CAM, tedy ze slitiny hliníku a hořčíku s povrchovou vrstvičkou z keramiky. Pracovní prostor kopulky je odvětrávaný kolem kruhového magnetického systému, takže energie zadní strany membrány se nevrací a nepůsobí zkreslení.

ma_silver_500_back_satin_white.jpg

Středotónový reproduktor má průměr 7,6 cm a kónický tvar membrány. Ta je také z materiálu C-CAM a opatřená Rigid Surface Technology II. Jde vlastně o soustavu prohlubní v kovovém povrchu membrány. Membrána samotná je uchycená na obráceném gumovém závěsu. V podstatě identicky jsou pak konstruované oba basové měniče, mají ovšem průměr pěkných 20,3 cm.

Třípásmový systém má přechodové frekvence nastavené na úrovně 800 a 2 700 Hz, pracuje ve frekvenčním rozsahu 27 – 35 000 Hz (-6 dB „v typické místnosti), přesněji spodní rozsah možná určí ladící kmitočet bassreflexu na 36 Hz. Silver 500 7G mají charakteristickou citlivost 90,5 dB / 2,83 V / m. Ačkoliv je jmenovitá impedance stanovena na 8 ohm, minimum výrobce přiznává na 4,1 ohm.

Pokračování 2 / 3

Měříme

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních a zatlumením pomocí koberců, zakázkových panelů s akustickou pěnou a akustickými prvky Sonitus.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2022-01-31-TST-Monitor-Audio-Silver-500-m1.png
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Ačkoliv všeobecně se frekvenční odpověď Silver 500 7G drží v běžné toleranci +/- 3 dB mezi nějakými 45 a 17 000 Hz, průběh není úplně typický. Je vidět poměrně citelně vyšší energie vysokotónového reproduktoru nebo naopak drobné potlačení v energii vokálního pásma. Ačkoliv tedy trend je „na rovinu“, jsou tu poměrně zvláštní kontrasty nebo třeba poměrně dosti citelný útlum energie pod úhlem.

2022-01-31-TST-Monitor-Audio-Silver-500-m2.png
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli

Tady je dobře vidět například to, že samotný tweeter bez efektu zvukovodu klesá s energií již od 8 kHz nebo je tu také vidět poměrně strmé filtrování vzájemného přechodů středů a výšek.

2022-01-31-TST-Monitor-Audio-Silver-500-m3.png
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)

Celkové zkreslení se po celou dobu drží na nízkých až velmi nízkých úrovních a je to zcela bezproblémové.

2022-01-31-TST-Monitor-Audio-Silver-500-m4.png
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
2022-01-31-TST-Monitor-Audio-Silver-500-m5.png
Waterfall
2022-01-31-TST-Monitor-Audio-Silver-500-m6.png
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
 
2022-01-31-TST-Monitor-Audio-Silver-500-m7.png
Step response @ 1 m v ose tweeteru
2022-01-31-TST-Monitor-Audio-Silver-500-m8.png
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
 

Průběh impedanční křivky je prakticky bezproblémový a přiznávané hodnoty 4,1 ohmu se dotýká jen velmi, velmi letmo. Ladící frekvenci bassreflexu lze odhadnout kolem 35 Hz. Je tu vidět několik malých rezonancí – na 88 Hz, 140 Hz a 260 Hz. Elektrická fáze je pak v bezproblémových mezích, proměny křivky jsou podobně jako u impedance ne snad kritické, ale přeci jen ne úplně typické. I tak by snad ale Silver 500 7G neměly být nepřiměřeně náročnými společníky ani pro očekávané zesilovače cenové relace 30 – 40 tisíc.

2022-01-31-TST-Monitor-Audio-Silver-500-m9.png
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
 

Pokračování 3 / 3

Jak to hraje

Silver 500 7G jsme poslouchali v pražském studiu Rodel Audio, kde jsme se s nimi nakonec ustálili na sestavě s Musical Fidelity M6si, alternativně s Roksan Attessa Streaming Amplifier. Hrálo se primárně z Roon Nucleus. Pro porovnání byly k dispozici další modely nové sedmé generace řady Silver, ale také různé modely od KEF a dalších značek.

Sloupky Silver 500 7G jsou už poměrně velké a na jejich basu je to znát – v Monitor Audio vždy sázeli na více či méně zvýrazněný bas a výsledky byly vždycky příjemné. Basa v „The Mooche“ Dukea Ellingtona („The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 2) byla skutečně hutná, mocně bručivá a bas samotný je houpavě napjatý, preferující objem a váhu, ale nezapomínající na autoritu a ohraničení, které neudělá ostudu v dané třídě. Není to tuhý bas, nemá dokonale nakreslené kontury, ale je krásně vazký, olejovitý a jeho vřelost je vážně moc pěkná. Zároveň ale není ani moc těžký, nezpomaluje výsledný zvuk a nepřekáží vyniknutí vyšších pásem.

Zpěv pětice vokalistů z King’s Singers v Morleyho „Now is the month of maying“ („The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 2) byl také okouzlující – ne intenzitou nebo holografičností, ale hladkým a sladkým, nekomplikovaně vstřebatelným stylem, který hladí na duši, ale i na uši. Přednes je krásně zpěvný, když se ovšem soustředíte, doceníte i důstojnou čistotu a rozlišení, které nenásilně a bezproblémově zapadá do kategorie „mezi 50 a 100“.

Také nejvyšší tóny, třeba řízné činely v „Blowin‘ Free“ od Wishbone Ash („Argus“ | 1991 | MCA | MCAD 10234), jsou v souladu s charakterem nižších pásem – jsou hladké, vlastně i poměrně jemné a hrají tak nějak v klidu. Kontrola je nicméně i tady prostě dobrá, odlišení jednotlivých cinknutí je už bezproblémové a texturovanost je překvapivě střízlivá a autentická. Výšky jsou tak jasné a i když to tu nehýří mikroskopickými detaily a nuancemi, za dané peníze dostáváte fajnové a odpovídající rozlišení.

Přímo fascinující je ale dynamika – velký sloupek má adekvátně velký zvuk a třeba basa v jazzové transkripci Händelovy „Suite for keyboard Vol. 2, No. 4 in D minor, HWV 437: Variation No. 2“ („Baroque Favorites“ | 2001 | Telarc | 0089408351624) byla až neuvěřitelná. Je obrovská, mocná, ale zároveň krásně frázovaná, silná a s takovou tou poddajnou „ducavostí“; hudba díky tomu má šmrnc, váhu a důraz, který vás téměř fyzicky zavalí, ale zůstává přitom pod důstojnou kontrolou. Pro milovníky dynamického poslechu je to rozhodně hodně atraktivní.

Silver 500 7G pak mají i dobré rozlišení a vůbec čistotu, i když pro audiofily, kteří preferují neutralitu a precizní diferencování drobných nuancí to asi tak úplně není. Není to o tom, že byste se v komplexních momentech „Finaletto: Di si felice innesto“ z Rossiniho „Il barbiere di Siviglia“ (Neville Marriner / Academy of St. Martin in the Fields | 1995 | Philips | 446 448 2) nějak ztráceli, nebo že by hudební plocha ztrácela konkrétnost, ale reprosoustavy zcela jednoznačně hrají hlavně tak, aby vynikla bujarost, bohatost, barevnost a vnitřní energie, spíš než aby šlo o rozebírání nahrávky na prvočinitele. Vřelá homogennost má ale rozhodně také dost co říct.

Velké sloupky nabízí velký a prostor vyplňující zvuk, takže prostor hudební scény Mussorgského „Noci na Lysé hoře“ (Moscow Radio & TV Symphony Orchestra | „Classical Sampler“ | 1987 | MFSL | UDCD 502) byl objemný a rozmáchlý tak jako sám zvuk. Není to opět úplně o soustředěné holografičnosti jako spíše o organické „všudypřítomnosti“, kdy vás hudba jednoduše obklopí a rozteče se po místnosti. Přitom ovšem cítíte, že posloucháte dobré hi-fi, pořádek tu je a přehlednost také, stejně jako náčrt i do hloubky.

V čem ovšem tkví největší síla Silver 500 7G, to je atmosféričnost – Gibbova „Christmas Day“ („Titanic Requiem“ | 2012 | Rhino | 2564661065) měla okouzlující zvuk, hladký, sladký, plný a velký. Reprodukce není nijak zásadně anaytická, ale přesto vás svou gravitací vtáhne do děje. Hlavně se to ale celé velice příjemně a neúnavně poslouchá, protože je to jednoduše „do hezka“.

Verdikt

Nová generace Monitor Audio Silver 500 7G nabízí za akceptovatelné peníze „něco velkého“ – velkého ve smyslu fyzickém, ale i velkého ve zvuku. Připočtěte k tomu dar příjemné muzikálnosti, mocnou dynamiku a celkově pěkný moderní vzhled i materiálové pojetí a máte sloupek (spíš sloup…), který moc hezky zprostředkovává radost z hudby.

Pokud máte rádi zátah pěkně od podlahy, pokud máte rádi plný a barevný zvuk a pokud vám dělá radost spíš organická spojitost zvuku než prosívání nejjemnějších detailů, tak jste na správné adrese – se Silver 500 7G je velká, košatá a energická zábava.

Monitor Audio Silver 500 7G

Cena: 64 989 Kč až 64 990 Kč

Zapůjčil: Rodel Audio, Audio Center

  • Typ 3-pásmová sloupová reprosoustava se zadním bassreflexem
  • Basový měnič 2x 20.3 cm C-CAM RST II
  • Středotónový měnič 1x 7.6 cm C-CAM RST II
  • Výškový měnič 25 mm C-CAM Gold Dome s vlnovodem UD II
  • Frekvenční rozsah 27 Hz až 35 000 Hz
  • Citlivost 90,5 dB
  • Doporučený výkon zesilovače 80 až 250 W
  • Nominální impedance 8 Ohm
  • Minimální impedance  4,1 Ohms @ 150 Hz
  • Maximum SPL 111 dB
  • Výkon 250 W RMS
  • Bass reflex; Duální HiVe II port systém
  • Rozměry 1050 x 230 x 332 mm
  • Hmotnost 22,5 kg

Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice 

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud