Recenze reprosoustav Polk Audio Reserve R200. Zábavná regálová dvoupásma za dostupnou cenu

31. října 2021
TWEET SDÍLET
Sada reprosoustav Polk Audio Reserve R200 letos získala ocenění EISA v kategorii repro pro domácí kino. Regálová dvoupásma i samostatně rozhodně stojí za pozornost.

Plusy

  • Na danou velikost sytý zvuk
  • Ochotná dynamičnost
  • Velmi atraktivní cenovka

Minusy

  • Vzhled je trochu jednoduchý
  • Hrají si trochu po svém
8/10
Hodnocení

Jméno Polk Audio je ve Spojených státech (respektive asi v celé Severní Americe) jednou z nejpopulárnějších značek. Může za to hlavně vcelku typické „americké“ zvukové ladění, ale i velmi atraktivní cenová politika, kdy se Polk prostě snaží nabídnout za daný výkon co nejnižší cenu.

Klepněte pro větší obrázek

Podobné zaměření platí i pro střední sérii Reserve, která už má ambice sáhnout si na „opravdové hi-fi“ a přitom zůstává velmi dostupná. To platí obzvláště pro oba regálové modely v této řadě, ani větší (a objektivně poměrně velký) R200 nepřekračuje dvacetitisícovou hranici. 

Vzhled a konstrukce

Reserve R200 mají prakticky obdélníkový půdorys, který zjemňují zakulacené rohy. Provedení ozvučnice je jedním z faktorů, na kterých Polk trochu šetří – přesto šedý hrubý povrch nepůsobí špatně a navíc je velmi odolný.

Klepněte pro větší obrázek

Vpředu jsou dva měniče, oba mají přes koš krycí kroužky, takže je vidět, že jde o reprosoustavy dosti zaměřené na běžné domácí prostředí a tedy minimalizaci pocitu technicistnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Ten ale naopak podporuje provedení obou zvolených reproduktorů, protože o výšky se stará Ring Radiator jménem Pinnacle (s průměrem 2,5 cm), který se vyznačuje velkým a ostrým pólovým nástavcem a zvukovodem, zatímco středům a basům se věnuje kónická membrána o průměru 16,5 cm, ozvláštněná na svůj rozměr poměrně velkým závěsem, navíc zpevněná ještě šikmými vlnkami – podle nich dostala také svůj název „Turbine“. Oba měniče si předávají role na úrovni 3 000 Hz.

Klepněte pro větší obrázek

Do zadního panelu se zařezává kruhový výdech bassreflexu, v jehož ose je zavěšený „linearizační prvek“ – ten zklidňuje proudění vzduchu v systému X-Port. Další zklidnění a zpřesnění basu má na svědomí technologie Eigenstone Filter, což je sada různě dlouhých a různě tlumených trubic, neboli rezonátorů. Ty zabraňují vzniku nežádoucích rezonancí a tím i vzniku zkreslení.

Vzadu je pak samozřejmě ještě vanička – má nezvykle kruhový tvar a uprostřed je jeden pár solidně provedených terminálů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Polk udává u Reserve R200 poměrně odvážnou frekvenční charakteristiku 51 – 38 000 Hz (-3 dB). Impedance je pak relativně náročná s hodnotou 3,8 ohm. Také citlivost je průměrných 86 dB / 2,83 V / m.

Klepněte pro větší obrázek

Na začátku textu jsme řekli, že Reserve R200 jsou poměrně velké – konkrétně to znamená výšku 35,9 cm, hloubku 35,4 cm a šířku 19 cm. Váží pak bezmála 9 kg, což odpovídá vcelku bytelně provedené základní konstrukci z MDF panelů.

Témata článku: Hi-Fi, Reproduktory, Recenze, Test, Reprosoustavy a reproduktory na Heureka.cz