Recenze reprosoustav Q Acoustics Concept 30. Pohodové regálovky za rozumnou cenu

6. února 2022
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Pěkný vzhled
  • Atraktivní cena v kontextu použitých řešení i zvukové pohody
  • Příjemný styl Q Acoustics s výrazně pevnější formou
  • Dobře snáší i vyšší hlasitost
  • Velký krok kupředu oproti Concept 20

Minusy

  • Transparentnost má stále své limity (zejména potichu)
9/10
Hodnocení

Britští Q Acoustics neuhnuli po celou dobu své existence od svého prvotního záměru, který si stanovili při založení roku 2006 – tedy od záměru vyrábět reprosoustavy dostupné, esteticky moderní a poslechově příjemné, tedy jakousi moderní verzi britského, snadno poslouchatelného hi-fi.

Klepněte pro větší obrázek

Největší věhlas jim určitě získala (téměř) základní modelová série 3050 / 3050i, jinými slovy téma pěkných, nekonfliktních a finančně atraktivních modelů, ale to zdaleka není konec jejich katalogu. Tam jsou excelentní modely s až high-endovými ambicemi jako třeba Concept 500. A kdesi mezi je nová modelová řada, kterou začíná regálový model Concept 30.

Vzhled a konstrukce

Jde o variaci na stále stejné designové téma s jasně rozpoznatelným firemním rukopisem a mimo jiné také o vývojovou generaci předchozího modelu Concept 20. Že jde o práci designérů od Q Acoustics poznáte snadno podle organických ozvučnic se zaoblenými tvary nebo čelním panelem s fazetami. Oproti nižším modelům má Concept 30 ještě „panel v panelu“ s barvou „tón v tónu“, kam jsou bez viditelných šroubů zapuštěné měniče; jde o 3 mm kovový panel, který zajišťuje lepší pevnost. Jde o zjevnou snahu nabídnout co nejstravitelnější estetiku pro běžné domácnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Neobvykle a přitom moc pěkně vypadá i zadní strana – přestože je tu klasické osazení s bassreflexem nahoře a panelem s terminály dole, pěkný výdech reflexu a dokonce hned dva páry velkých a velmi příjemných terminálů dělají výtečný dojem.

Klepněte pro větší obrázek

Přestože by se Concept 30 mohly zdát jako v podstatě „na hezko“ udělaná bednička, je v nich víc, než se zdá. Konstrukce ozvučnic staví na technologii Gelcore, mající za úkol potlačit vysokofrekvenční rezonance stěn. V praxi to znamená, že skříň je vyrobena z dvou vrstev dřevitého materiálu, oddělených od sebe pomocí viskózní vrstvy, sloužící zároveň jako pojivo. Opatření pro redukci vibrací jsou ale zavedena i uvnitř – vychází zejména z „plovoucí“ základny modelů Concept 300. Plošný spoj frekvenční výhybky je namontován na nožičkách nad kovovou deskou, uloženou na pružinách u dna ozvučnice. Přenos energie k citlivým součástkám je tak značně omezen.

Klepněte pro větší obrázek

Další body k pevnosti získává Concept 30 za rozpěr mezi bočními stěnami. Jde prý o vzpěry umístěné na místa, u nichž bylo měřením zjištěno, že podléhají nízkofrekvenčním rezonancím.

Concept 30 jsou relativně kompaktní (šířka 18 cm, výška 28,4 cm a hloubka 31,9 cm), přitom ale váží poměrně zřetelných 7,9 kg.

Klepněte pro větší obrázek

Vysokotónový reproduktor tvoří zejména kopulka o průměru běžných 2,5 cm – měnič je uzavřený ve vlastní pracovní komoře, která je zase ukotvena do „plovoucícho“ systému, což opět minimalizuje přesnost nežádoucí energie do těla reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázek

Tweeter je na míru navrženým reproduktorem právě pro novou řadu Concept, stejně jako použitý středobas. Ten má průměr 12,5 cm a klasický kónický tvar, kde je membrána zavěšená na relativně výrazné vlnce gumového závěsu.

Concept 30 mají udávaný frekvenční rozsah 54 – 30 000 Hz (-6 dB), přechodovou frekvenci 2 400 Hza pracovní objem 7 litrů. Jmenovitá impedance činí 6 ohm, ačkoliv sám výrobce přiznává propad na 3,9 ohm. U citlivosti najdete hodnotu 87 dB / W / m.

Témata článku: Hi-Fi, Reproduktory, Recenze, Test, Honor, Hi-Fi systémy na Heureka.cz