Recenze reprosoustav Xavian Terza Evoluzione. Luxusní High-End od českého výrobce

2. ledna 2022
TWEET SDÍLET
Terza Evoluzione jsou krásné, živé, lehce hrající reprosoustavy s velmi vyrovnaným, čistým a přímočaře, byť ne únavně čistým zvukem.

Plusy

  • Naprosto špičkové provedení
  • Čistý, přesný a skutečně monitorovací charakter
  • Rychlý, utažený a konkrétní zvuk
  • Dobrý pocit energie a živosti
  • Celková lehkost a svižnost přednesu

Minusy

  • Zvukové podání je přeci jen poněkud sušší a „upřímnější“
  • Basová odezva je optimální v menších místnostech a poblíž zdí, přestože reprosoustavy svádí vzhledem k velikosti i k umístění do velkých prostor
10/10
Hodnocení

Nejprestižněji vnímaný a na světovém (i domácím koneckonců) trhu high-endových reprosoustav nejvýraznější český výrobce – Xavian, sídlící ve hostivickém mlýně na dohled Prahy – několik let nazpět uvedl do svého katalogu poměrně atypický produkt. Reprosoustavy Quarta s velkými skříněmi a pojetím, skládajícím poklonu stále vzpomínaným reprosoustavám ze 60. – 80. let 20. století. Quarta se nedávno dočkala přepracované verze Quarta Evoluzione a týmž procesem prošla i jejich menší sestra Terza, ovšem zde se nová generace proměnila podstatně výrazněji.

Přesto stále snadno poznáte, že Terza Evoluzione spadá pod křídla firemní řady Classic, navazující na zmíněného ducha klasických historických modelů a to s ambicí nabídnout zvuk až monitorového typu za přispění dnes nijak obvyklé koncepce.

Vzhled a konstrukce

I když je Terza Evoluzione menším z dvou modelů, pořád je to kus reprosoustav, skříně jsou vyrobeny z MDF profilů tloušťky 2,2 cm, mají výšku 58 cm, šířku 30 cm a hloubku 35 cm, i kvůli opravdu mimořádně poctivému vnitřnímu systému příček váží 29 kg a to bez doprovodného příplatkového stojanu, který jim mimochodem sluší.

Klepněte pro větší obrázek

Povrch reprosoustav je vyzdoben prémiovými, ručně nanášenými dýhami v luxusním hlubokém lesku – provedení u Xavianu patřilo vždy mezi vynikající a Terza Evoluzione nabízí světovou špičku. Originální je pak plaketa s modelovým označením, kterou najdete asymetricky na každém kusu v páru, vždy ale mezi tweeterem a střeďákem. Je to pěkně zpracovaný kousek kovu, další z okazů na zlatou éru high-fidelity.

Klepněte pro větší obrázek

Vpředu najdete třípásmové osazení, kde se proměna do vývojové verze Evoluzione projevila nejvíce – tradičně používané reproduktory AudioBarletta nahradily modely od Scan-Speak. Proč taková změna? Jak výrobce říká, jde o skutečnost, že po dlouhé době záměrům a žádaným parametrům konceptu vyhovovala standardní produkce a nebylo tak nutné vyvíjet nesériové a přizpůsobené měniče. Přesto se z každé dávky měniče vybírají a párují, aby u reprosoustav platilo slibované „referenční“ sladění páru do tolerance +/- 0,5 dB.

Klepněte pro větší obrázek

Na zadní straně najdete jen další úhledný štítek s mnoha informacemi o samotných reprosoustavách a jejich parametrech, pod ním dvě sady úhledně srovnaných zakázkových terminálů pro pohodlné a bezpečné uchycení reproduktorových kabelů. Mezigenerační posun stvrzuje kulatý matně černý kovový štítek v horní části, nesoucí nápis Evoluzione.

Klepněte pro větší obrázek

Jak už bylo řečeno, osazení Terza Evoluzione je zcela nové a po dlouhé době jde o první model, nespoléhající na vlastní kapacity značky AudioBarletta. Výškám je vyhrazena kopulka o průměru 2,6 cm, látkový vrchlík je ručně impregnovaný a používá dvojitý magnetický okruh pro dosažení vysoké přesnosti a citlivosti. Reproduktor má vyhrazenou pracovní komoru, do níž ústí odvětrávání motoru.

Klepněte pro větší obrázek

Na středech hraje 15 cm membrána, vyrobená ze skelných vláken a také následně impregnovaná. Geometrie membrány je semiexponenciální. V basové sekci je připraven zapumpovat 22,2 cm široký kónus s inverzní prachovkou. Jde o membránu z nelisovaného papíru, k němuž jsou pro větší pevnost přidávána uhlíková vlákna. To celé je pak zavěšeno na výrazné vlnce gumového závěsu s vysokou poddajností.

Klepněte pro větší obrázek

Magnetický systém rozhýbává cívku o průměru 4,2 cm a využívá technologii zkratovacích měděných kroužků pro zpřesnění chodu. Basový reproduktor také využívá firemní technologii Stasis, kdy je jeho zadní strana opřená přes systém elastomerů do několika vnitřních žeber, čímž se zamezuje pohybu při vysokých výkonech a zlepšuje se tak mimo jiné i impedanční průběh a s ním i kontrola reprodukce.

Klepněte pro větší obrázek

Spolu s novým osazením je logicky zapotřebí také nová frekvenční výhybka – pásma se dělí na úrovních 400 a 2 600 Hz za pomoci prémiových součástek od Jantzen a Mundorf – odpory Mundorf mají toleranci 1% a cívky s kondenzátory Mundorf / Jantzen jsou v 3% toleranci. Oproti původní generaci je výhybka jednodušší, aby snáze proudila energie a reprodukce byla živější. Filtry mezi pásmy mají proměnlivou strmost.

Nově provedené je také vnitřní tlumení, kombinující bitumen a několik druhů měkkých materiálů, které vyplňují téměř celý vnitřní prostor (tedy ten, který zbývá mezi otevřenými vertikálními i horizontálními žebry).

Výsledkem nových úprav je frekvenční odpověď 39 – 30 000 Hz (-3 dB), charakteristická citlivost standardních 86 dB / 2,83 V / m a jmenovitá impedance 8 ohm.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Test, High-End, Xavian, Hi-Fi systémy na Heureka.cz


Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2021

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2021

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace leden 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace leden 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory