Recenze seriálu Andor. Kvalitní, dospělé sci-fi ze světa Star Wars i pro ty, kteří tenhle kult zrovna nemusí

24. listopadu 2022
TWEET SDÍLET

Plusy

 • Pořádné, dospělé sci-fi
 • Kvalitní scénář
 • Výborné herecké výkony
 • Filmová kamera

Minusy

 • Pro někoho příliš rozvláčné
 • Není pro malé děti
8/10
Hodnocení

Skončila první sezona nového seriálu Andor, který najdete na streamovací  službě Disney Plus, a tak můžeme zhodnotit, jak se povedla. Předesílám však, že nejsem vyznavač kultu Star Wars, i když jako fanoušek sci-fi žánru jsem samozřejmě všechny filmy viděl (a občas spíše protrpěl).

O čem je Andor? Zde budu citovat kolegu, který to popsal naprosto přesně. Před šesti lety vstoupil po Epizodě 7 do kin druhý film z nové éry Star Wars a Rogue One v podstatě zfilmoval první dva odstavce úvodního šikmého běžícího textu ze zcela prvních Star Wars z roku 1977. Andor, dvanáctidílný seriál se věnuje muži jménem Cassian Andor, což je špión ve službách odboje. Ten v Rogue One pronese jednu krátkou větu, že proti impériu bojuje od svých šesti let a musel přinést mnohem větší oběti, než hlavní hrdinka Jyn Erso. A zde máme jeho příběh.

Původní filmové studio Lucasfilm koupil gigant Disney v roce 2012 za 4 miliardy dolarů a samozřejmě hned Disney začal Star Wars ze všech sil doslova ždímat. Dočkali jsme se několika filmů, animovaných seriálů různé kvality a po spuštění streamovací služby Disney Plus filmové studio vypustilo hned několik dalších seriálů. Povedeného Mandaloriana, následoval slabší Boba Fett a rozporuplný Obi-wan Kenobi.

Nic pro malé prince a princezny

Seriál Andor je svým pojetím bližší zmiňovanému filmu Rogue One, to jak  dospělejším vyprávěním, tak snahou věnovat se postavám, které původní Star Wars odbyly několika slovy. Ostatně právě jednu z největších kritik tento kult sklízí za původně jednoduchý pohádkový koncept, kdy při boji princů, princezen a rytířů o království je v podstatě jedno kolik miliónů obyčejných lidiček na pozadí velkého dobrodružství poumírá. Ano, pro své archetypální pojetí se postavy ze Star Wars s oblibou využívají v psychologických knížkách (podobně jako pohádky bratří Grimmů), to ale nic nemění na tom, že zejména původní trilogie má ke klasickému sci-fi velmi daleko a používá tento žánr spíše jako kulisu. 

Andor na to jde naopak. Jde o v podstatě o normální sci-fi, které se jen lehce potkává se Star Wars a využívá je spíše jako prostředek cesty k divákovi, který by jinak takto vážný sci-fi seriál ignoroval. Andor totiž až na pár momentů naprosto ignoruje efektní vesmírné bitvy, pískající roztomilé robůtky a cool hláškující frajery. 

Andor se vydal jinou cestou. Z původních Star Wars jednoznačné dobro a zlo je zde relativizováno a ukáže divákovi, že ti „dobří“ používají mnohdy velmi nepěkné metody, jak dosáhnout cíle, a naopak ti „zlí“ jsou často vedeni snahou konat jimi vnímané dobro. Humor tu prakticky neexistuje.

Klepněte pro větší obrázek

Sci-fi příběh by se klidně obešel bez názvu Andor, či příslušnosti ke Star Wars. Motivace postav by fungovaly úplně stejně a celek by nijak neztratil na své kvalitě. Ostatně právě snaha se vyhýbat jakýmkoliv scénáristickým berličkám v podobě známých a populárních postav velmi seriálu prospívá, protože díky tomu se dá doporučit i těm divákům, kteří nemají Star Wars rádi, nebo je nudí. 

Kvalitní filmařina

Díky prakticky nulovém navázání na další filmy zde máme skvěle napsané postavy a zejména výborné herecké obsazení i zcela minoritních bezejmenných postav, které pronesou sotva dvě věty. Hlavní postavu Cassiana Andora výborně hraje Diego Luna, který nemá moc prostoru pro expresivní výrazy a v některých dílech pronese jen pár vět. Ano, máme zde excelentního Stellana Skarsgårda, který si prakticky každou scénu krade pro sebe. A pak se zde ve třech dílech mihne Andy Serkis, který konečně dostal roli, která mu perfektně sedla.

Andor je třeba vnímat spíše jako tři, čtyři filmy poskládané za sebe. Také práce s kamerou a se scénami není moc seriálová, spíše filmová. Zapomeňte na  mizerné Marvelovské seriály z poslední doby, ze kterých stříká snaha šetřit na lidech, scénářích i digitálních efektech. Andor CGI triky nešetří, ale jsou jen doplňkem praktických triků a reálných rekvizit, které pomáhají vykreslit syrovost a špinavost světa Star Wars.

Aniž bych něco prozrazoval, tak fanoušky klasických sci-fi potěší, že lidi mají reálné, uvěřitelné charaktery, nehraje se zde na magickou Sílu, ale na konkrétní činy, které mají reálný dopad na osudy ostatních. Svým charakterem seriál připomíná zrušený, dnes už kultovní Firefly.

Lze jen doufat, že Andor nepotká stejný osud, tedy že nebude po první sérii zrušen, ostatně právě v této době začíná natáčení druhé a předem jasné poslední sezóny. Zde se sluší zmínit, že závěrečný díl té první hezky některé osudy uzavírá, takže po posledním díle nebudete mít pocit, že s vámi tvůrci vydrbali. A i kvůli tomu Andor vřele doporučujeme.

Andor

 • Režie: Tony Gilroy, Benjamin Caron
 • Scénář: Tony Gilroy, Stephen Schiff, Dan GilroyBeau Willimon
 • Kamera: Adriano Goldman, Frank Lamm
 • Hudba: Nicholas Britell
 • Hrají: Diego Luna, Alan Tudyk, Genevieve O'Reilly, Stellan Skarsgård, Kyle Soller, Denise Gough, Adria Arjona
 • Disney +

Témata článku: Filmy on-line, Disney+, Sci-fi, Seriály

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line