12
Fotogalerie

Recenze sluchátek Adidas Z.N.E. 01 ANC. Malé, odolné sportovní špunty s aktivním potlačením hluku

Plusy
velikost a tvar
zvukový projev
odolnost a provedení
Minusy
ne zcela dotažené ovládání
nelze vypnout detekci uložení v uchu
chybí hlasové notifikace změny ANC
8  /10

Asi vás napadne, že Adidas rozhodně nemůže dělat smysluplná sluchátka, když se jedná především o výrobce sportovních doplňků. A nebudete daleko od pravdy, audiotechnika značky Adidas je pod křídly společnosti Zoundindustries, která stojí také za produkty Marshall a Urbanears – které rozhodně nepatří mezi špatný lowend.

Takže základ by nemusel být špatný, ostatně pod značkou Adidas najdete na trhu hned čtyři typy sluchátek – jeden uzavřený model na uši a tři modely do uší – základní, s ANC a sportovní.

Konstrukce a zpracování

Model s krkolomným označením adidas Z.N.E. 01 ANC se od levnějšího sourozence liší přídomkem ANC a a prakticky poloviční cenou. Při bližším ohledání pak zjistíme, že rozdíl je také v konstrukci, kdy levnější sluchátka jsou pecky, kdežto testovaný ANC model spadá mezi špunty.

Konstrukce je celoplastová a zaujme vnejší design sluchátek i obalu s nenápadnou grafikou, výraznou trojicí ikonických proužků a také bílým logem adidas na čelní straně pouzdra, které je zároveň tlačítkem pro párování.

adidas_tws_01.jpgadidas_tws_02.jpg

Použitý plast je matný a působí pevným dojmem, takže by měl něco vydržet, to stejné platí o pouzdru – obojí na první pohled může působit lacině, ale výběr materiálů je zde účelový.


adidas Z.N.E. 01 ANC

Cena: 4 999 Kč

www.adidasheadphones.com

  • konstrukce: uzavřené True Wireless špunty
  • frekvenční rozsah: 20 až 20 000 Hz
  • velikost měničů: 6 mm
  • udávaná výdrž: až 4,5 h s ANC a až 6 h bez ANC, s pouzdrem až 20 h, respektive 26 h, 15 min nabíjení zajistí 1 h přehrávání
  • nabíjení: USB-C, 3 h do plného nabití
  • konektivita: Bluetooth 5.2
  • mobilní aplikace: Android, iOS
  • příslušenství: USB-C kabel, 3 páry špuntů
  • bezdrátové nabíjení: ano
  • zvýšená odolnost: IPX5 (sluchátka), IPX4 (pouzdro)

Pouzdro má zakulacené hrany, takže jej nepostavíte, jen položíte. Úhel otevření víka je více jak 90°, což znamená velmi pohodlné vytahování sluchátek bez toho, aby víko zavazelo nebo tlačilo do prstů. Napájení zajišťuje USB-C konektor, kabel najdete v balení spolu s třemi páry silikonových špuntů. Celkové tovární zpracování je na standardně dobré úrovni bez vůlí, otřepů, nebo nepřesného slícování.

Komfort a ovládání

Sluchátka mají relativně nízký profil, díky čemuž nijak výrazně netrčí z ucha a spíše splývají s ušním boltcem. Špunty mají na vnější straně dotykovou plošku, na vnitřní straně je pak senzor vložení do ucha – a tady je třeba dávat pozor, pokud totiž máte sluchátko volně ve zvukovodu a vnitřní část jeho těla není přiložena k pokožce, tak se sluchátko chová, jako by bylo vytažené z ucha a pozastaví přehrávání. 

 
adidas_tws_05.jpgadidas_tws_06.jpg
 

Co se týká samotného používání, tak při výběru správní velikosti silikonových špuntů jsou sluchátka velmi pohodlná. Mají sice tlustší krček než ostatní modely, což může být problém u menšího zvukovodu, kdy sluchátka po chvíli nepříjemně tlačí, ovšem v mém případě tomu tak nebylo a sluchátka jsem v uších „cítil“ až po přibližně čtyřech hodinách kontinuálního používání.

Ovládání je v režii dotykových plošek na vnější straně sluchátek a je pro obě sluchátka shodné. Pomocí kombinace krátkých poklepání můžete pozastavit hudbu nebo se posouvat mezi skladbami. Dlouhým podržením pak cyklicky přepínáte mezi režimy potlačení hluku. Nastavení hlasitosti je možné pouze z telefonu.

Screenshot_20220421_203750_com.zoundindustries.AdidasHeadphones.jpgScreenshot_20220421_203743_com.zoundindustries.AdidasHeadphones.jpgScreenshot_20220421_205119_com.zoundindustries.AdidasHeadphones.jpgScreenshot_20220421_203807_com.zoundindustries.AdidasHeadphones.jpg

Detailnější nastavené je možné pomocí obslužné aplikace adidas headphones, kde najdete jednak informace o stavu baterie ve sluchátkách a v pouzdře. Můžete upravit funkci dlouhého podržení – vedle potlačení hluku je zde hlasový asistent nebo provázání s aplikacemi adidas running a spotify.

K dispozici je také několik přednastavených ekvalizačních křivek, jejich úprava bohužel není možná, takže se budete muset spokojit s tím, co adidas připravil. Nutno však dodat, že i výchozí plochý profil hraje velmi dobře.

Hudební projev

Osobně jsem čekal horší reprodukci, než kterou sluchátka zvládají, což je příjemné překvapení. Zvuk je plný ale není nijak ukřičený nebo unavující, basy jsou dávkovány celkem přiměřeně, není jich málo, ale rozhodně nehalí zbytek spektra. Pokud byste jich chtěli ještě o něco více, stačí přepnout ekvalizační křivku.

Zbytek pásma je také zastoupen přiměřeně, snad jen výšek by mohlo být krapet víc pro zřetelnější čistotu projevu. Překvapením je také povedený náznak prostoru, kdy sluchátka nehrají uprostřed hlavy, ale spíš kolem ní.

adidas_tws_03.jpgadidas_tws_04.jpg

Potlačení hluku je zde složeno jednak z toho pasivního, kdy je utěsnění na opravdu dobré úrovni, a jednak z toho aktivního, které využívá čtyři mikrofony pro detekci okolního hluku – další dva mikrofony jsou pak určeny pro telefonní hovory.

Efektivitou potlačení hluku se sluchátka nemohou srovnávat ve špičce v této třídě, ale rozhodně patří k tomu lepšímu co na trhu najdete. Potěší možnost nastavit si přímo v aplikaci míru potlačení hluku a také míru propouštění okolních zvuků v režimu Awareness.

Verdikt

Malé špunty adidas Z.N.E. 01 ANC nepatří mezi úplně levné modely, ale zároveň nabídnou povedenou kombinaci vlastností, kterou najdete u málokterých  konkurenčních modelů. Je to především nízká profil s nenápadným designem, špuntová konstrukce, funkční potlačení hluku a také odolnost vůči potu a vodě.

adidas_tws_07.jpgadidas_tws_08.jpg

Pokud tedy patříte mezi sportovce, kteří si potrpí na dobrý zvuk, ocení potlačení hluku a chtějí univerzální sluchátka na denní používání, pak jsou adidasy přímo pro vás. 

Jestli ale hledáte něco s prémiovějším nádechem, co se konstrukce a materiálů týče a kvalitní potlačení hluku je pro vás prioritou, pak se raději poohlédněte jinde. 

Určitě si přečtěte

Články odjinud