Recenze sluchátek Audio Technica ATH-ADX5000. Referenční High-End pro náročné

4. října 2021
TWEET SDÍLET
Tohle jsou vpravdě referenční sluchátka, která vám ukážou hudbu v celé její oslivé záři, s její duší i tělem a to aniž by poutala pozornost sama na sebe.

Plusy

  • Lehoučká a pohodlná konstrukce
  • Impozantně „srovnaný“ zvuk
  • Vynikající rozlišení
  • Lehkost a rychlost přednesu

Minusy

  • Nevypadají na to, kolik stojí
10/10
Hodnocení

Japonská značka Audio Technica má v oblasti zvukového vybavení takřka ikonický status a řadí se v mnoha ohledech mezi skutečnou špičku. Notoricky úspěšná je pak firma se svým katalogem sluchátek (i když ne že by přenosky, gramofon nebo mikrofony šlo prohlásit za neoblíbené). Nabídka je tu mimořádně široká a kralují jí velká, drahá otevřená sluchátka ATH-ADX5000.

Vzhled a konstrukce

Sluchátka po vybalení z hezké, velké krabice rozhodně překvapí tím, jak technicistně jsou pojatá. Žádný okatý luxus, žádná snaha o prvoplánovou eleganci – vše je podřízeno technickým potřebám a konečnému účelu. To nemusí nutně být dobrá zpráva pro každého – s ohledem na mimořádnou cenu by možná špetka hezkých materiálů nebyla na škodu.

Klepněte pro větší obrázek

Nicméně nechápejte špatně – zpracování je kvalitní (ostatně sluchátka jsou ručně skládána v tokijské továrně firmy) a sluchátka působí důvěryhodně, přestože hodně „odlehčeně“. Dominantní jsou otevřené mušle, jejichž vnější překryv je jen mřížka s velikými oky, takže je dovnitř na reproduktor opravdu pěkně vidět.

Klepněte pro větší obrázek

Mušle jsou také obrovské a pohodlně obejmou i velké ucho, i když by snad mohly být o maličko hlubší. Přívodní kabel s koaxiálními koncovkami A2DC do nich zastrčíte zespodu, pohodlí při doteky zajišťují ne úplně velké, ale velmi komfortní náušníky s heboučkou alcantarou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ta je přítomná také na hlavovém mostě, který tvoří jen relativně tenké profily – to nevadí, protože celé tělo je z hořčíku, takže je lehké (270 gramů) a přitom pevné. Sluchátka ale na hlavě sedí nádherně, přímo s mimořádným pohodlím i na dlouhý poslech. Tomu pomáhá i široký rozsah nastavení klouzajícím systémem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Přímo pro ATH-ADX5000 byl vyvinut nový reproduktor s membránou o velmi nadstandardním průměru 5,8 cm. Membrána je vyztužena hořčíkem a spolu s cívkou a permadurovým magnetickým systémem drží v jednom pevném bloku pomocí technologie Core Mount, což má za úkol snižovat vibrace a rezonance, zároveň ale také zlepšovat proudění vzduchu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Audio Technica udává u svého top modelu frekvenční rozsah 5 – 50 000 Hz, citlivost pěkných 100 dB / mW a impedanci celkem vysokých 420 ohm.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Test, High-End, Audio-Technica, Hi-Fi systémy na Heureka.cz