Recenze sluchátek Dan Clark Aeon 2 Noir. Magnetoplanární měniče s uzavřenou konstrukcí pro audiofily

13. září 2023
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Výborné detaily i prostor
  • Univerzální ladění
  • Pohodlné nošení
  • Skládací konstrukce

Minusy

  • Speciální konektory
  • Jediný kabel v balení
  • Mírně náročnější na sluchátkový zesilovač
9/10
Hodnocení

Dan Clark Aeon 2 Noir jsou magnetoplanární sluchátka s uzavřenou konstrukcí a cenou 23 000 Kč. To není úplně běžná kombinace, protože audiofilská sluchátka běžně sází na otevřenou konstrukci – ta je nejen jednodušší na návrh sluchátek, ale také poskytuje lepší zvukové vlastnosti, zejména při podání hudební scény.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Otevřenou konstrukci tedy často preferují posluchači i výrobci. Jenže ne každému vyhovuje třeba kvůli izolaci okolního hluku nebo protože poslouchá nahlas a ruší tím okolí. Za poslední roky se nabídka dobrých uzavřených audiofilských modelů značně rozšířila a model Aeon 2 Noir představuje jedny z nejvýhodnějších sluchátek pod 30 000 Kč.

Předností Dan Clark Aeon 2 Noir je zejména podání prostoru, které se v mnoha oblastech blíží otevřeným modelům. Sluchátka mají skvěle rozvrstvený prostor, což zahrnuje nejen perfektní imaginaci, včetně určení vzdálenosti, ale přináší to i vzdušnost a jednotlivé nástroje mají v prostoru dobře definovaný objem těla. Zvuk je zároveň detailní, přirozený a přenese hodně energie.

Klepněte pro větší obrázek
Sluchátka mají skládací konstrukci a celkově jsou velmi pružný a dokáží se dobře přizpůsobit tvaru hlavy

Z nevýhod je zřejmá méně rozměrná hudební scéna oproti otevřeným modelům, ale nejedná se o zásadní nedostatek. Audiofilové musí počítat s vyššími nároky na kvalitu sluchátkového zesilovače, nejde přitom o hlasitost, ale o podání basů a o objem těl hudebních nástrojů. To ještě více zvyšuje náklady, protože kromě sluchátek s cenou přes 20 000 Kč musíte vybrat ještě sluchátkový zesilovač. Také při potřebě symetrického kabelu musíte sáhnout po jedné z několika málo možností přímo od Dan Clark, protože sluchátka mají speciální konektor.

Celkově se jedná o výborná sluchátka, jejichž největší problémy patří mezi typické nikdy nekončící boje mezi audiofily a jejich vybavením, tedy D/A převodník, sluchátkový zesilovač a kabely. Případně to vše krát dva, pokud používají stolní i cestovní vybavení. Ideálně tedy zapadnou do již zakoupeného kvalitního řetězce. O podrobných charakteristikách a dalších detailech se dočtete v dalších odstavcích recenze.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak to je s náročností na zesilovač.

Jaké mají sluchátka ladění.

Jak funguje skládací konstrukce.

Zdali jsou univerzální.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium

Témata článku: Testy, Sluchátka, Test, Recenze, Sluchátka na Heureka.cz