Recenze sluchátek Hifiman Edition XS. Kvalita pro rozmlsané audiofily

22. května 2022
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Detailní zvuk
  • Skvělé podání prostoru
  • Pohodlná konstrukce
  • Skvělá neutrální, přesto zábavná charakteristika

Minusy

  • Náročnost na zvukovou kartu
  • Konstrukce nemusí vyhovovat všem
9/10
Hodnocení

Sluchátka Hifiman Edition XS jsou letošní novinkou a na zahraničních webech vyvolala velmi silnou odezvu a dočkala se označení nejlepších sluchátek do 500 dolarů. Disponují už pokročilou technologií magneto-planárních měničů s tzv. Stealth magnety a vybízí se je srovnávat se spíše ještě dražšími modely.

HiFiMAN Edition XS HiFiMAN Edition XS
nabízí 10 obchodů za ceny od 10 844 Kč
Srovnat ceny na Živě

Na druhou stranu přepočtená cena činí 14 000 Kč a to není konec, protože sluchátka vyžadují další příslušenství, aby naplnila svůj potenciál. Jak obstojí v praxi?

Konstrukce a pohodlí

U sluchátek bývá nejžhavějším tématem zvuk, zde se však obávám, že polarizovat bude spíše konstrukce. Dokážu si představit, že po prvním nasazení na hlavu se lidí rozdělí do dvou skupin – jedni budou Edition XS považovat za nejpohodlnější sluchátka vůbec a druzí si je už nikdy nebudou chtít nasadit na hlavu. Co zde Hifiman provedl?

Klepněte pro větší obrázek

Je zde několik drobností a nejprve popíši pohled první skupiny lidí. Sluchátka mají velmi malý přítlak na ucho a do jisté míry visí na hlavě skrze mostní konstrukci. Mušle jsou enormně velké a hluboké, takže se vůbec nedotýkají uší, a díky otevřené konstrukci krásně cirkuluje vzduch. Tím pádem se veškerý tlak příjemně rozloží po celé kontaktní ploše a uši nejsou vystaveny zbytečné zátěži ani vysoké teplotě. Pokud se zde zařadíte i vy, budete moct sluchátka používat celé hodiny bez jakýchkoli problémů.

Klepněte pro větší obrázek
Mušle mají tvar vajíčka a jsou tak velké, že pojmou celé ucho, a to i z hlediska hloubky

Kvůli menšímu přítlaku na ucho však sluchátka hlavně na menších hlavách nemusí držet zcela pevně. Zatímco ve vzpřímené poloze problém nenastane, pokud se pro něco zohnete nebo se sluchátky na hlavě třeba uklízíte, máte často pocit, že padají.

Druhým problémem je skřípání, konstrukce sluchátek někdy sama od sebe vydává zvuky, nepůsobí nejpřesvědčivějším dojmem a situace se zhoršuje, pokud používáte brýle. Ty mohou po nasazení sluchátek začít nepříjemně tlačit a to může být důvod, proč tato sluchátka nebudete chtít. Případně kvůli rozměrům mušle mohou sluchátka nadměrně tlačit na lícní kosti.

Klepněte pro větší obrázek

Hifiman se poučil z některých chyb minulosti a dříve vytýkané problémy opravil. Nová konstrukcí výškové nastavitelnosti mušlí je umožňuje naklápět ve dvou rovinách, dříve to bylo jen okolo horizontální osy. Most je sice jen jednokusový, ovšem polstrování je velmi povedené a dobře rozkládá hmotnost. Zdařilé jsou i náušníky, které mají příjemnou tuhost a dobře kopírují křivky tváře.

Klepněte pro větší obrázek
Sluchátka mají výškovou nastavitelnost, tedy lze zvětšit vzdálenost mezi mušlí a
mostní konstrukcí, v tomto místě se sluchátka naklápí okolo vertikální osy

Sluchátka tedy budou nejlépe sedět těm, kdo nemají zrovna malou hlavu a nenosí brýle. Vhodný způsob používání je v klidové pozici například na židli u počítače, v křesle na krbu nebo na pohovce u televize. To je zapříčiněno mírně vyšší hmotností, tendencemi ke sklouzávání z hlavy při významnějším pohybu nebo kvůli neexistující pasivní izolaci okolního hluku.

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Test, Recenze, High-End, Hifiman, Hi-Fi systémy na Heureka.cz