Recenze sluchátek Jabra Elite 4 Active. Téměř dokonalé. Nic víc na cesty a sport nepotřebujete

27. května 2022
TWEET SDÍLET

Plusy

 • zvuk a hudební projev
 • výborné potlačení hluku
 • tlačítka k ovládání
 • aptX kodek
 • odolné provedení
 • skvělá kvalita hovorů

Minusy

 • neumí AAC
 • mohlo by být bezdrátové nabíjení
 • chybí autopauza
9/10
Hodnocení

Značka Jabra není na našem trhu žádným nováčkem a postupem času ukázala, že jsou její sluchátka naprosto srovnatelná s konkurencí věhlasnějších jmen. Jednou z novinek letošního roku je model Jabra Elite 4 Active, který přináší malé rozměry a také aktivní potlačení hluku.

Jabra Elite 4 Active 100-99180000-60 Jabra Elite 4 Active 100-99180000-60
nabízí 5 obchodů za ceny od 2 690 Kč
Srovnat ceny na Živě

Konstrukce a zpracování

I přes dlouhý název se jedná o velmi kompaktní sluchátka uzavřené konstrukce typu špunty. Zajímavý je také tvar sluchátek, ta totiž nemají nožičku, ale nepravidelný tvar, který je však ergonomicky uzpůsobený pro vsazení do ucha.

Celoplastové tělo má na vnější straně trojúhelníkovou plošku se zaoblenými rohy, na které najdete logo Jabra a pod ním je pak umístěno tlačítko – ano čtete správně, zde dotykové ovládání nenajdete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dvojici špuntů doplňuje plastové pouzdro s magnetickým uchycením sluchátek ve správné poloze. Pouzdro je jednoduché s USB-C konektorem na zadní straně a jednou notifikační diodou na straně přední. Horní kryt pouzdra s trochou šikovnosti otevřete i jednou rukou, úhel otevření je o něco větší jak 90°, takže přístup ke špuntům je pohodlný.

Z pohledu zpracování je vše jak má být, nikde nic nevrže, jednotlivé díly jsou přesně slícované a matná povrchová úprava s pogumováním působí luxusním dojmem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V balení najdete vedle sluchátek a pouzdra také několik sad silikonových špuntů a samozřejmě krátký nabíjecí kabel. Sluchátka samotná mají certifikaci IP57, která slibuje zvýšenou odolnost. Koupit je můžete ve třech různých barvách – černá, modrá a světle zelená.

Komfort a ovládání

Usazení sluchátek do ucha je u modelu Elite 4 podobné, jako u sourozenců a konkurence – nejprve vsunout krček se špuntem do zvukovodu a poté mírně otočit celým tělem sluchátka vzad pro stabilní usazení.

Nutno dodat, že tvarově jsou v tomto směru univerzální a v uchu drží velmi dobře, aniž byste měli pocit, že vám sluchátko při prudším pohybu vypadne. Velmi dobře jsou na tom také z pohledu komfortu, ani při vícehodinovém používání nijak netlačí a nepřekáží.


Jabra Elite 4 Active

Cena: 2 690 Kč až 3 199 Kč

www.jabra.cz

 • konstrukce: uzavřené True Wireless špunty
 • frekvenční rozsah: 20 až 20 000 Hz
 • velikost měničů: 6 mm
 • udávaná výdrž: až 7 h s ANC a až 28 h s pouzdrem, 10 min nabíjení zajistí až 1 h přehrávání
 • nabíjení: USB-C, 3 h do plného nabití
 • konektivita: Bluetooth 5.2, SBC, aptX kodek
 • mobilní aplikace: Android, iOS
 • příslušenství: USB-C kabel, 3 páry špuntů
 • bezdrátové nabíjení: ne
 • zvýšená odolnost: IP57 (sluchátka)
 • velikost: 20,8 × 20,4 × 27,3 mm, pouzdro – 28,4 × 38,9 × 64 mm
 • hmotnost: 5 g sluchátko, 37,5 g pouzdro

Po velmi dlouhém poslechu můžete pociťovat mírný tlak od těla sluchátka na ušní boltec, avšak stává se tak zejména, pokud se sluchátek vůbec nedotknete a jsou tedy stále na stejném místě.

Oproti trendu dnešní doby zde není dotykové ovládání, ale Jabra se rozhodla pro malá tlačítka, která jsou umístěna na vnější straně sluchátek. Toto řešení může být diskutabilní a v mnoha recenzích je uváděno jako mínus. Osobně bych jej dal mezi plusové body, jelikož elegantně eliminujete nechtěné dotyky.

Pro stisk tlačítka není třeba vyvinout příliš velký tlak a vzhledem ke tvaru sluchátek je nejjistější opřít palec a prostředník o hranu a stisknout tlačítko ukazovákem. Pokud jej budete tisknout bez fixace ruky, je pravděpodobné, že budete muset vyvinout vyšší tlak a sluchátko si tak zatlačíte více do ucha, což nemusí být příjemné.

Klepněte pro větší obrázek

Osobně mi tlačítko maximálně vyhovuje a snad bych jen ocenil ještě o něco lehčí stisk. Na druhou stranu je třeba podotknout, že stisknutí je zde fyzické a má haptickou odezvu, takže máte jistotu, že jste tlačítko opravdu stisknuli.

Vzhledem k tomu, že najdete na každém sluchátku jedno tlačítko, je tomu uzpůsobeno i ovládání. Pomocí tlačítek je možné pozastavit nebo spustit přehrávání, případně ovládat telefonní hovor (pravé sluchátko). U levého sluchátka pak slouží tlačítko k aktivaci a deaktivaci ANC.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pro všechny ostatní funkce, nastavení míry potlačení hluku případně míry propouštění zvuku nebo aktualizaci firmwaru, pak slouží obslužná aplikace. V ní můžete zvolit úpravu zvuku pomocí ekvalizéru – vlastní nebo přednastavené křivky a také si nastavit míru potlačení hluku při jeho aktivaci. To je velmi praktický detail, který běžně v ovládacích aplikacích nenajdeme.

Snímání hlasu je kvalitní, Jabra dle našich zkušeností už dlouhé roky patří na naprostou špičku, ani model Elite 4 Active na tom nic nemění. Z tohoto ohledu je to sázka na jistotu.

Hudební projev

Zvukově vám sluchátka vykouzlí úsměv na tváři, jejich naladění je zábavné, avšak čisté a muzikální. Přednes je velmi dobrý a sluchátka si poradí prakticky s jakýmkoliv žánrem. Basy jsou hutné, středy čisté a čitelné a vyšší frekvence pak vhodně doplňují celek. Velice hezký je i náznak prostoru – nenajdete zde naštěstí plochý projev bez energie, ale spíše naopak.

Klepněte pro větší obrázek

Z čeho vám pravděpodobně spadne brada, to je účinnost ANC. Respektive, díky konstrukci sluchátka poměrně dobře izolují pasivně už sama o sobě, když k tomu ale přidáme aktivní potlačení hluku, které pracuje s celkem čtyřmi mikrofony tak se dočkáte perfektního odfiltrování rušivého hluku nejen v kancelářských prostorech, ale především v hromadné dopravě.

Klepněte pro větší obrázek

Takřka každodenní cesta vlakem je rázem méně unavující, samozřejmě je zde ANC naladěno podobně, jako u konkurence, tedy pro eliminaci hluku zejména v nižších až středních pásmech, takže ječící děti v kupé rozhodně nepřeslechnete. Jinak ale není moc co vytknout.

Jabra Elite 7 Active 100-99171000-60 Jabra Elite 7 Active 100-99171000-60
nabízí 6 obchodů za ceny od 3 255 Kč
Porovnat ceny
Jabra Elite 2 100-91400000-60 Jabra Elite 2 100-91400000-60
nabízí 11 obchodů za ceny od 959 Kč
Porovnat ceny
Jabra Elite 4 Active 100-99180000-60 Jabra Elite 4 Active 100-99180000-60
nabízí 5 obchodů za ceny od 2 690 Kč
Porovnat ceny
Jabra Elite 2 100-91400003-60 Jabra Elite 2 100-91400003-60
nabízí 10 obchodů za ceny od 949 Kč
Porovnat ceny
Jabra 100-99183000-99 Jabra 100-99183000-99
nabízí 11 obchodů za ceny od 2 199 Kč
Porovnat ceny

Verdikt

V případě modelu Jabra Elite 4 Active bych se nebál říct, že se jedná o velmi výhodnou koupi, aktuální cena je těsně na 3000 Kč, ovšem můžete je pořídit i pod tři tisíce, a to nečekaně v Decathlonu. Klidně můžeme říct, že TWS sluchátka s lepším poměrem cena/výkon budete hledat velmi složitě. Mimo jiné i kvůli tomu, že Jabra (jakožto výrobce profesionálních konferenčních mikrofonů je fakt umí) opravdu funguje výborně i pro telefonování. 

Za tuto cenu jsou z mého pohledu sluchátka bezkonkurenční – velmi dobrý hudební projev totiž doplňuje také skvělý komfort a především pak potlačení hluku. Srovnatelné ANC budete v této cenové hladině hledat velmi těžko, takže pokud je pro vás tato funkce v kombinaci se špuntovým provedením zásadní, tak určitě neváhejte.

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Testy, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, True Wireless, Jabra, Sluchátka na Heureka.cz