Recenze sluchátek Meze Audio Elite. Luxusní High-End pro náročné

10. dubna 2022
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Luxusní zpracování
  • Vysoký komfort nošení
  • Měkce poddajný zvuk
  • Barevnost a sytost
  • Různé náušníky umožňují ladění zvuku

Minusy

  • Přestože jsou pocitově lepší než Empyrean, těžko říci, zda o 30%, o které narostla cena
10/10
Hodnocení

Považujete-li značku Meze ze severorumunského města Baia Mare za jedno z jmen aktuální „nové vlny“ sluchátkových výrobců, s nimiž se v posledních letech roztrhl pytel, zpozorněte – firma totiž byla založena v roce 2011, jakkoliv je pravda, že se na výsluní dostala až o pár let později se svým modelem 99 Classics. To jsou sluchátka, co se patrně docela povedla, neb zůstávají v platné nabídce dodnes jako vstupní brána do katalogu. Poslední dobou ale Meze míří výš, vlastně o hodně výš.

Meze Audio Elite Meze Audio Elite
nabízí 2 obchody za ceny od 99 500 Kč
Srovnat ceny na Živě

Pokud by vám nestačil top model Empyrean, v Meze připravili ještě vypucovanější, dotaženější verzi s prostým názvem Elite.

Vzhled a konstrukce

Na první pohled jde o Empyrean s jejich neobvyklými a přesto pěknými tvary, jen v jiném barevném schématu, konkrétně v černé se stříbrnými akcenty. Skoro se ale chce říct, že Emyprean tak nějak lahodí oku více.

Klepněte pro větší obrázek

Jde ale čistě o osobní preferenci a třeba na kvalitu zpracování to nemá žádný vliv. Elite jsou drahá sluchátka a je to vidět. Začíná to nosným mostem z dvou pásků uhlíkového vlákna, které se klenou poměrně výrazným obloukem, aby nad každým uchem skončily lehkým „zhoupnutím“, díky kterému se lépe a příjemněji rozkládá váha sluchátek na vaší hlavě. V kontaktu s vaší hlavou je kožený pás.

Klepněte pro větší obrázek

Ozvučnice tvaru slzy jsou připevněné ke krásně fungující mechanice – skvěle opracovaný kus kovu je okem nasazený na zdánlivě obyčejnou tyčku a přesto v sobě má tento systém tak příjemný olejovitý odpor, že lze snadno nastavit správnou výšku a optimálně usadit sluchátka na hlavě. Nastavená výška se pak nemění a to navzdory tomu, že tu není žádný systém aretace. Přítlak sluchátek je pak přesně „tak akorát“, ani po pár hodinách neobtěžuje.

Mušle mají poměrně výraznou tloušťku, i když pro ucho v nich není kdovíkolik prostoru. Nemusíte se ale bát, že byste boltcem „narazili na mělčinu“. Vnější strana mušlí je okrášlena jemným, krásným vzorem, který bezmála připomíná krajku. Signálové XLR konektory jsou na spodní hraně mušlí a nasazené pod úhlem.

Klepněte pro větší obrázek

Uvnitř mušlí je tak jako u modelu Empyrean vsazeno isodynamické řešení měničů od vývojářů z Rinaro Isodynamics. Tato ukrajinská firma je předním vývojářem magnetoplanárních řešení, s čímž začala už kdysi na zakázku armády Sovětského svazu. Ačkoliv koncept zůstává identický s tím v modelu Empyrean, prý jde o nový reproduktor – ten v Empyrean má označení MZ3, tento MZ3SE.

Klepněte pro větší obrázek
 

Pointou je to, že na ultralehké membráně je magnetická „mapa“ s různorodými tvary podle toho, která část membrány hraje v jaké pozici kolem vašeho ucha. Jde prý o optimalizaci vyzařování, což umožňuje i dosažení ještě lepšího rozlišení. V horní části membrány jsou vodivé prvky „cik cak“ zleva doprava, což prý lépe reprodukuje hluboké frekvence, zatímco kruhové vodiče vespod membrány lépe fungují na středy a proto jsou přímo proti vstupu do zvukovodu.

 Klepněte pro větší obrázek

Neodymové magnety i s membránou a šasi váží pouhých 75 gramů (tolik k mýtu, že magnetoplanáry jsou těžké), výrobce se chlubí zejména hodnotou celkového harmonického zkreslení, které nemá překročit 0,05% a frekvenčním rozsahem, který díky lehoulinké Rinaro Parus (výrobce říká, že jde o biaxiálně orientovanou semikrystalickou folii s váhou pouhých 0,11 gramu) a síle magnetického pole 0,35 T šplhá až na 112 000 Hz.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dalšími parametry, které je dobré zmínit, je impedance pouhých 32 ohm a citlivost 101 dB / mW / 1 kHz, což by mělo znamenat, že je rozehrajete třeba i telefonem. Tolik k dalšímu mýtu, totiž že magnetoplanáry jsou extrémně náročné na zesilovač.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Tak jako u Empyrean, i zde máte na výběr ze dvou typů náušníků – alcantarové a kombinované s pravou kůží navrch a děrovanou alcantarou uvnitř. Druhé náušník jsou nové a mají za úkol snížit tlak basů a podtrhnout „vzdušnost“ reprodukce, alespoň podle popisu od výrobce.

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, High-End, Hi-Res Audio, Recenze, Test, Meze, Hi-Fi systémy na Heureka.cz