Recenze sluchátek Meze Empyrean. Drahý, ale špičkový High-End s magnetoplanárními měniči

16. ledna 2022
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Elegantní estetika
  • Pevný bas
  • Velmi dobrý komfort nošení, váha se velmi snadno rozložení po celé hlavě
  • Možnost volby mezi náušníky se slyšitelně různými charaktery
  • Celkově hladké a kultivované

Minusy

  • Někdy by zvuk mohl mít trochu jiskry a života navíc
9/10
Hodnocení

Rumunsko možná není zemí, kterou si spojujete s luxusem, špičkovým technickým zázemím a vůbec moderním „západním“ stylem, ale to by byla chyba – přestože venkov může místy stále ještě připomínat svět z románu o Draculovi, Bukurešť dnes co do lesku, bohatství a stylu směle konkuruje západním metropolím od Říma přes Paříž až k Londýnu. V tomto kontextu je pak možná méně překvapivé, že právě v Rumunsku vznikla manufaktura na špičková sluchátka, nesoucí jméno svého tvůrce Antonia Meze.

Klepněte pro větší obrázek

Na severu země, téměř na dotek s hranicemi s Maďarskem a Ukrajinou, značka Meze existuje už od roku 2011, nejde tedy o žádné nováčky v oboru, byť první úspěšná sluchátka – model 99 Classics – přišel na svět až roku 2015.

Ještě donedávna vládl katalogu model Empyrean, výrobcem označovaný za „první sluchátka s izodynamickou soustavou měničů“, osazený reproduktor je na míru vyvíjený u firmy Rinaro Isodynamics, která dnes sídlí v Polsku, ale jejíž tým konstruktérů si ostruhy získal v dobách Sovětského svazu jako součást ukrajinského státního elektro-akustického projektu. Firma se dnes specializuje na zakázkové konstrukce, zejména magneto-planárního typu a stále spoléhá na ukrajinskou továrnu, kde se měniče vyrábí ručně.

Vzhled a konstrukce

Empyrean jsou luxusně pojatá, špičkově materiálově pojatá veliká sluchátka. Dominantní jsou samozřejmě mohutné mušle mandlovitého tvaru, které jsou přes tlusté hliníkové prvky s krásně olejovitým chodem pro přesné nastavení navázány na karbonový týlní most velmi odlehčeného typu, který vytváří přítlak na uši.

Klepněte pro větší obrázek

Váha sluchátek je na hlavě ale rozložená přes kožený popruh. V kombinaci s patentovaným „křídlovitým“ zakončením těchto nosných částí se 430 gramů nosí až překvapivě snadno – žádná bolest za krkem ani po pár hodinách. Základní nosná konstrukce je hliníková a vzniká dvacetihodinovým opracováním z jediného bloku kovu na CNC frézkách.

Klepněte pro větší obrázek

Zásadní jsou pak samozřejmě mušle a jejich obsah. Vnější strana je malým uměleckým dílem (přitom otvory slouží jako průduchy, jde tedy o otevřená sluchátka) s až orientálním vzorem, technickým dílem, které není „jen tak“ jsou pak náušníky – byly prý navrženy na základě obsáhlého antropometrického zkoumání. Jsou měkké a velmi hluboké, ucho do nich vklouzne mimořádně snadno a zároveň dobře izolují.

Klepněte pro větší obrázek

Nemluvě o skvělém pohodlí. Náušníky jsou snadno výměnné, navíc kožený a alcantarový zní každý jinak; drží na kovové nosné struktuře za pomoci magnetického pole samotného reproduktoru. Zároveň je tu také isomagnetický plát, který pomáhá zvýšit citlivost až o 1 dB, stejně jako zamezuje průniku magnetických polí do hlavy. Do každé mušle přivádí signál jeden mini XLR konektor se čtyřmi piny.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pojďme se ale podívat hlavně na samotný měnič MZ3 – má vajíčkovitý tvar, jeho základní tělo je z plastu vyztuženého skelným vláknem a skládá se ze tří vrstev. Na obou stranách je základní rám, nesoucí magnety, uskupené do dvou různých tvarů. Jde o neodymové magnety a právě zde leží princip izodynamického pohonu – membrána je díky promyšlenému tvaru vybuzena stejně na celém povrchu. Samotná membrána kopíruje tvar „vajíčka“ a váží pouhých 0,16 gramu při aktivní ploše 4650 mm2.

Klepněte pro větší obrázek

V membráně jsou dva různé druhy cívek – příčné a spirálovité, kopírují rozložení magnetického systému a také prý odpovídají přirozenému rozložení lidského ucha. Klasické příčné cívky jsou účinné na basech (ty jsou nahoře na membráně) a spirály zase na středo-výškovém rozsahu (a jsou tak přímo u zvukovodu). Síla magnetického systému je 0,35 Tesla.

Klepněte pro větší obrázek

Meze Empyrean mají frekvenční odezvu udávanou v neskutečném rozsahu 4 – 110 000 Hz, impedance je příznivých 31,6 ohm, citlivost pak solidních 100 dB / mW / 1 kHz. Výrobce udává i extrémní maximální akustický tlak 130 dB, přičemž celkové harmonické zkreslení se drží pod 0,1%.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Recenze, Test, High-End, Meze, Hi-Fi systémy na Heureka.cz